Foto: Pexels

Finanšu pasaule ik dienu piedzīvo kāpumus un kritumus. Lai sniegtu lasītājiem ieskatu, kas notiek akciju tirgos, "Delfi Bizness" piedāvā nedēļas (15.07.–19.07.) notikumu apkopojumu.

300 tūkstoši eiro iekrājumos

Sociālo mediju lietotāji pēdējo nedēļu laikā lauzuši šķēpus par to, vai prezidenta Edgara Rinkēviča uzkrātie 300 tūkstoši eiro, kas ieguldīti valsts krājobligācijās, ir daudz, un kā viņš pie šādas naudas ticis, dažiem publiski apšaubot, ka tādus līdzekļus iespējams godīgam cilvēkam uzkrāt. Tādēļ "Delfi Bizness" nolēma pamodelēt, cik nepieciešams atlikt un ieguldīt, lai 25 gadu laikā sakrātu šādu summu. Izrādās, ja pelna tik labi un krāj tik skrupulozi kā prezidents, tas nav grūti.

Uzzināt vairāk.

Lodes pār Volstrītu

Bieži vien finanšu pasaulē sliktas ziņas tiek uztvertas ar prieku vai tās tiek īpaši gaidītas. Piemēram, ASV investori visu laiku cer, ka valstī pieaugs bezdarbs, jo tas nozīmēs, ka monetārās politikas veidotājiem vajadzēs samazināt procentu likmes. Izskatās, ka arī Donalda Trampa nonāvēšanas mēģinājums tirgos ir radījis pozitīvus viļņus – daži no tiem ir pamatoti, bet daži – nedaudz dīvaini, piemēram, ķīnieši iegulda uzņēmumā, kas fonētiski skan kā Trampa uzvaras apliecinājums.

Uzzināt vairāk.

Pusvadītāju vajadzība

Mākslīgā intelekta (MI) bums, šķietami, sasniedzis arī pasaules svarīgāko pusvadītāju ražotāju TSMC, kas piegādā pusvadītājus pasaules lielākajiem tehnoloģiju ražotājiem. Taivānas uzņēmuma akciju cena sasniegusi jaunu vērtības rekordu, investoriem šauboties par "Nvidia" izaugsmes tempa turpinājumu un paredzot, ka nākamgad Taivānas kompānijas produkcijas cenas varētu kāpt.

Uzzināt vairāk.

"Ethereum" ETF nāk

Gada sākumā ievērojamu kriptovalūtu cenu lēcienu izraisīja "Bitcoin" (BTC) ETF jeb biržā tirgojamo fondu tirdzniecības uzsākšana ASV biržās. Savukārt šobrīd esam pavisam tuvu otras lielākās kriptovalūtas "Ethereum" (ETH) ETF tirdzniecības uzsākšanai ASV biržās, kas varētu kļūt par starta šāvienu jaunam kriptovalūtu cenu rallijam, pauž "Binance" pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brotjē.

Uzzināt vairāk.

Īsās ziņas no tirgiem

  • Tomēr krīt. Galvenie Volstrītas indeksi ceturtdien kritās, samazinoties tehnoloģiju uzņēmumu akciju cenām dēļ bažām par jaunu tirdzniecības saspīlējumu ar Ķīnu. Eiropas biržās akciju cenas mainījās bez vienotas tendences. No vienpadsmit rūpniecības nozarēm, kas pārstāvētas Volstrītas indeksā "S&P 500", kāpumu demonstrēja tikai enerģētika. Volstrītas indekss "Dow Jones Industrial Average", kas trīs dienas pēc kārtas bija pieaudzis līdz jauniem rekordiem, ceturtdien kritās par 1,3%. Indeksi "S&P 500" un "Nasdaq Composite" samazinājās attiecīgi par 0,8% un 0,7%.

  • Indija pret Ķīnu. Indija, visticamāk, darīs visu iespējamo, lai rūpija ietu kopsolī ar Ķīnas juaņas pavājināšanos, tādējādi aizsargājot sava eksporta konkurētspēju, norāda bankas "Barclays" analīze. Juaņas vērtības kritums radīs arvien lielāku spiedienu uz Indiju, ņemot vērā abu valstu eksporta profilu pieaugošo līdzību.

  • Āzijā paredz Trampa uzvaru. "Bloomberg" ziņo, ka Āzijas investori netic Demokrātu partijas cerībām, ka jauns kandidāts spētu uzvarēt, ja Džo Baidens izstātos no cīņas par prezidenta amatu. Investori paredz Donalda Trampa uzvaru, un tas savukārt nozīmē potenciāli vētrainu laiku reģionālajām valūtām, jo ​​dolāra vērtība varētu virzīties uz augšu. Tāpat arī kritīsies Ķīnas un citu Āzijas valstu uzņēmumu akciju vērtība, ņemot vērā Trampa kareivīgo un uz iekšzemi vērsto skatu. "Ja Baidens izstāsies, tas varētu tikai nostiprināt Trampa pozīcijas," sacīja Manišs Bargava, Singapūras "Straits Investment Holdings" fondu pārvaldnieks. "Tas, visticamāk, būs negatīvs signāls Āzijas akcijām un jo īpaši Ķīnai."

  • Pusvadītāju cenas krīt. Pusvadītāju akciju cenas trešdien kritās, ASV prezidenta amata kandidātam Donaldam Trampam paziņojot, ka Taivānai, kur atrodas pasaules svarīgākā pusvadītāju rūpnīca, būs pašai jāmaksā par savu aizsardzību. "Nasdaq Composite" indekss, kurā lielu daļu veido tehnoloģiju sektors, Ņujorkā kritās par 2,8%, atzīmējot tā sliktāko dienu kopš 2022. gada decembra. "S&P 500" indekss krita par 1,4%, pārtraucot trīs tirdzniecības dienu kāpuma sēriju. "Investori ir pieraduši pie nepārtraukti labām ziņām no tehnoloģiju akcijām, tāpēc mazākais negatīvisms ir aizķēris cilvēkus un izraisījis paniku tirgos," izdevumam "The Financial Times" sacīja Dens Koatsvorts, "AJ Bell" investīciju analītiķis.

  • "Bitcoin" pieredz kāpumu. Pasaules vērtīgākā kriptovalūta, kas apmēram mēnesi bija pieredzējusi kritumu, šonedēļ pakāpās par vairāk nekā 4%, vienas digitālās monētas vērtībai pārsniedzot 60 tūkstošus ASV dolāru.

  • Labi dati ASV. ASV rūpniecības produkcijas apmērs jūnijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi palielinājies par 0,6%, līdz ar to fiksēts straujāks kāpums par prognozēto, liecina Federālās rezervju sistēmas trešdien publiskotie dati. Analītiķi bija prognozējuši, ka rūpniecības produkcijas apmērs jūnijā pieaugs par 0,2%.

  • Pieaug investoru skaits. 2024. gada rādītāji liecina par ievērojamu izaugsmi investīciju jomā Latvijā, liecina "Swedbank" dati. Kopējais ieguldītāju skaits jeb klienti, kam kontā ir kāds vērtspapīrs, gada laikā pieaudzis par 33%, savukārt kopējie klientu ieguldītie aktīvi par 30%.

Cenu svārstības

No "Nākotnes kapitāla" arhīviem: "Revolut" plāni Latvijai un pasaulei

Finanšu pakalpojumu lietotne "Revolut" nepasargās nodokļu nemaksātājus no Valsts ieņēmumu dienesta (VID), kaut savulaik tai bija šāda reputācija. "Revolut" Lietuvā reģistrētās bankas izpilddirektora vietnieks un "Revolut Holdings Europe" padomes loceklis Andrjus Bičeika "Delfi Bizness" raidījumā "Nākotnes kapitāls" stāsta, ka arī investoriem, kas guvuši peļņu lietotnē, nodokļi ir jāmaksā.

"Nākotnes kapitāla" portfeļi

2021. gadā raidījuma "Nākotnes kapitāls" vadītājs Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Viņš iegulda "S&P 500" indeksā iekļautajās akcijās, proti, lielos, miljardiem dolāru vērtos ASV uzņēmumos. Kuzikovs arī iegulda Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt viņa kolēģis Raivis Vilūns investē kriptovalūtās, Baltijas biržā tirgotajos uzņēmumos un kopfinansējuma platformās. Investoriem pievienojies arī "robots" – "SEB" automatizētais rīks, kas iegulda naudu biržās tirgotajos fondos (ETF). Šādi pagājušajā nedēļā veicās visiem trim portfeļiem:

  • Konstantīns Kuzikovs: +11,83%

  • Raivis Vilūns: +21,27%

  • "SEB Roboinvestors": +20,23%

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!