Reaģējot uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) izsludināto starptautiska mēroga ārkārtas situāciju jauna pērtiķu baku varianta uzliesmojuma dēļ, apdrošinātājs "Balcia" aicina Latvijas iedzīvotājus nedoties uz vīrusa skartajām valstīm, tomēr, ja ceļojums nav atceļams, uzņēmums sola, ka ceļojuma apdrošināšana segs izdevumus arī gadījumā, ja bīstamā slimība izvērtīsies plašākā pandēmijā.
Uzņēmums jau šobrīd definējis, ka pandēmijas uzliesmojuma gadījumā šī slimība būs iekļauta polises segumā, līdzīgi kā savulaik inficēšanās ar Covid-19.
Jau ziņots, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) izsludinājusi starptautisku ārkārtas situāciju sabiedrības veselības jomā saistībā ar jauna pērtiķu baku varianta izplatību Āfrikā. Iepriekšējo reizi epidēmija uzliesmoja 2022. – 2023. gadā, toreiz bīstamā slimība bija atceļojusi arī līdz Latvijai, bet epidēmiju izdevās ierobežot ar vakcīnām. Jaunais pērtiķu baku variants esot krietni bīstamāks. Vai Latvija ir gatava jaunajam pērtiķu baku paveidam, kurš izplatās Āfrikā un apdraud visu pasauli?
Slimības jaunais bīstamākais variants "Clade 1b" strauji izplatās vairākās Āfrikas valstīs. Nesen vīrusa jaunais paveids konstatēts arī Zviedrijā, un tas ir pirmais gadījums ārpus Āfrikas kontinenta. Salīdzinot ar līdzšinējo baku paveidu "Claide 2", jaunais paveids ir ievērojami bīstamāks un ir izraisījis jau vairāk nekā 500 nāves gadījumu Kongo Demokrātiskajā Republikā.
""Balcia" rūpīgi seko līdzi aktualitātēm veselības jomā un operatīvi pielāgo ceļojumu apdrošināšanas polises. Ņemot vērā, ka Zviedrija atrodas mums kaimiņos, nekavējoties reaģējām, iekļaujot bīstamo slimību apdrošināšanas segumā. Visi esam guvuši mācību no Covid-19 pieredzes, tādēļ jau savlaicīgi vēlamies veikt priekšdarbus, garantējot ceļotājiem papildu drošības sajūtu, ja plānotā brauciena brīdī būs sākusies plašāka epidēmija," norāda Balcia valdes priekšsēdētājs Jānis Lucaus.
Apdrošināšana kā nozare jau izsenis būtiski atpaliek no tā tempa, kādā attīstās banku sektors, tādēļ apdrošināšanas kompānija "Balcia" plānojusi viest izmaiņas tirgū, padarot apdrošināšanu vieglāku, pietuvinot to "start-up" tipam, intervijā stāsta "Balcia" valdes priekšsēdētājs Jānis Lucaus. Plašāk par uzņēmuma plāniem iespējams lasīt "Balcia": Apdrošināšanas nozare ir ierūsējusi, vēlamies to iekustināt
Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) apkopotā informācija liecina, ka šobrīd slimība visplašāk skārusi Kongo Demokrātisko Republiku, kā arī uzliesmojums noticis tās kaimiņvalstīs, tostarp Burundi, Ruandā, Ugandā un Kenijā. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra informāciju arī Latvijā 2022.gadā tika konstatēti seši saslimšanas gadījumi, personām inficējoties ārvalstīs. Ar jauno baku paveidu Latvijā saslimušo šobrīd nav.
"Aicinām iedzīvotājus izvairīties no došanās uz valstīm, kur konstatēti slimības uzliesmojumi, lai neapdraudētu savu veselību, vai iepriekš vakcinēties, ja baku pote līdz šim nav saņemta. Ja tomēr ceļojumu atcelt nav iespējams, ir svarīgi iegādāties tādu ceļojumu apdrošināšanas polisi, kurā ir iekļauti saslimšanas riski arī ar pērtiķu bakām, lai gadījumā, ja slimība sasniedz pandēmijas līmeni, tā būtu iekļauta segumā un tiktu segti ārstēšanās izdevumi," skaidro "Balcia" vadītājs, piebilstot, ka, izmantojot atbilstošu ceļojuma apdrošināšanu, ceļotāji šobrīd var netraucēti turpināt plānot savus rudens sezonas ceļojumus, esot droši par to, ka apdrošinātājs segs zaudējumus, ja ceļojuma brīdī valstī būs sākusies pandēmija.
Vīrusa izplatība ir konstatēta dažādiem grauzējiem un pērtiķiem, no kuriem var inficēties arī cilvēki. Slimnieku piemeklē drudzis, galvassāpes, muskuļu sāpes, un veidojas izsitumi, kas atgādina pūtītes vai pūslīšus. Inficēties var no dzīvniekiem vai arī vīrusu var pārnest no vienas personas uz otru, ja notiek ciešs kontakts ar inficētā cilvēka ādas bojājumiem, ar izelpu, atrodoties ilgstošā kontaktā vai saskaroties ar inficētām virsmām.
ECDC šobrīd uzskata, ka panikai par iespēju plaša uzliesmojuma izplatībai Eiropā nav pamata un lielākajai daļai inficēto slimības gaita būs viegla. Tomēr īpaši jāuzmanās cilvēkiem ar dažādām hroniskām slimībām un novājinātu imūnsistēmu. Tai pašā laikā vairākas valstis spērušas piesardzības soļus - Zviedrijas varas iestādes uzsākušas pastiprinātu sabiedrības veselības kontroles veicināšanas darbus, bet Francija plāno ziedot 100 tūkstošu vakcīnu pret bakām, tādējādi ierobežojot slimības ģeogrāfisko izplatību.