Katra desmitā mājsaimniecība Latvijā sevi uzskata par trūcīgu, liecina aptauja
Foto: Shutterstock

40% iedzīvotāju sevi pieskaita tā dēvētajam vidusslānim, bet teju 13% savu mājsaimniecību novērtē kā trūcīgu, liecina "Swedbank" Finanšu institūta veiktais pētījums.

42% vērtē, ka atrodas zem vidusslāņa. Par turīgiem jeb virs vidusslāņa sevi vērtē tikai neliela sabiedrības daļa jeb 1,3%.

Biežāk vidusslānim sevi pieskaita respondenti, kas ir precējušies vai dzīvo kopā ar partneri, ir bērni, pelna vidējus vai vidēji augstus ienākumus un ir augstākā izglītība.

Mājsaimniecību, kas sevi pieskaita vidusslānim vai turīgo slānim, kopš 2019. gada Latvijā pakāpeniski paliek mazāk (sarucis par četriem procentpunktiem), savukārt trūcīgajiem – vairāk (pieaudzis par trīs procentpunktiem).

Salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, Igaunijā iedzīvotāju vidū vērojams lielāks optimisms – tur vairums jeb 55% sabiedrības sevi saredz kā vidusslānim vai turīgiem piederīgu. Tikmēr Lietuvā šis īpatsvars ir vēl lielāks un sasniedz 58%.

  • Algu pieaugums Latvijā šogad turpinās, vidējā darba samaksa pakāpeniski palielinās, taču ne visās jomās strādājošie to izjūt – ir nozares, kurās darbinieki vairākus gadus nav piedzīvojuši algas pieaugumu, taču vienlaikus ir tādas nozares, kurās algas tiek palielinātas regulāri. Plašāk: Pārāk maza alga? Kur meklēt iespējas nopelnīt vairāk

"Pētījuma datos redzam, ka ikdienas izaicinājumi finansiālajā jomā iedzīvotājiem Latvijā liek šaubīties, vai ar esošajiem ienākumiem būs iespējams nodrošināt līdzvērtīgu dzīves kvalitāti kā līdz šim. 45% aptaujāto atzīst, ka ir nobažījušies, vai tuvāko divu līdz piecu gadu laikā noturēsies esošajā sabiedrības grupā. Vislielākā nestabilitāte parādās to iedzīvotāju vidū, kas sevi nepieskaita vidusslānim un arī ne trūcīgajiem. Šajā iedzīvotāju grupā bažas par finanšu stabilitāti ir 53% iedzīvotāju," norāda "Swedbank" Finanšu institūta eksperte Evija Kropa.

Vidusslāni raksturo ne tikai ienākumu līmenis vien, bet arī tas, ko ar šiem ienākumiem iespējams izdarīt un kādu dzīves līmeni sev nodrošināt. Vaicājot iedzīvotājiem, kādi būtu papildus vidusslāņa mājsaimniecību raksturojoši kritēriji, visbiežāk tiek minēts – pieder savs nekustamais īpašums (87%), spēja bez grūtībām segt visus obligātos ikmēneša maksājumus (77%), spēja vismaz reizi gadā atļauties nedēļu ilgu ceļojumu uz ārvalstīm, spēja pēc visu obligāto maksājumu veikšanas atļauties arī papildus tēriņus (70%), kā arī spēja atļauties izmantot privātās un maksas medicīnas pakalpojumus.

Vismazāk tiek novērtētas tādas lietas kā augstākā izglītība (min vien 33% respondentu), kā arī pensijas uzkrājumu esamība (50).

Vērtējot, kā iedzīvotāji paši tiek galā ar šo kritēriju izpildi, vislielākās grūtības ir ar papildus brīvajiem ikmēneša tēriņiem, spēju atļauties maksas medicīnas pakalpojumus un doties ārvalstu ceļojumā.

"Iedzīvotāju uzskatos par piederību vidusslānim dominē ar tūlītēju patēriņu saistīti kritēriji, kas arī vairāk vērsti uz īstermiņa labklājības sasniegšanu, ilgtermiņa finansiālo veselību atstājot otrajā plānā. Vidusslānim piederošai mājsaimniecībai pilnīgi noteikti līdztekus tekošajiem tēriņiem jārūpējas arī par savu finansiālo stabilitāti nākotnē, veicot uzkrājumus lielāku mērķu sasniegšanai, vecumdienām un arī veidojot rezerves bērnu izglītības iegūšanai," norāda Kropa.

  • Daudziem ir neizpratne – kāpēc mēnešiem ir publicēts sludinājums par brīvu vakanci, taču uzņēmums uz pieteikumu neatbild? Iespējams, pie vainas ir CV formāts vai teksts pieteikuma vēstulē, tādēļ personāla kompāniju un uzņēmuma personāla vadītāji publikācijā sniedz ieskatu, kas piesaista, un kas, tieši pretēji – attur no vēlmes uzaicināt potenciālo kandidātu uz darba interviju. Plašāk: Vakanču daudz, bet darbā neņem – ko darīt un ko nedarīt, sūtot savu CV uzņēmumiem

Tā kā iedzīvotāju vērtējumā augstākajai izglītībai nav lielas nozīmes vidusslāņa dzīves līmeņa sasniegšanai, šķiet arī likumsakarīgi, ka izglītības iegūšanas nodrošināšana bērniem nav galvenajā fokusā. Tomēr šīs pašas aptaujas dati liecina, ka augstākās izglītības ieguvēji biežāk pelna vidējus un augstus ienākumus, kā arī paši sevi pieskaita kā vidusslānim piederošu mājsaimniecību, saka Kropa.

Lai situāciju mainītu pozitīvākā gultnē, veicinot lielāka vidusslāņa veidošanas Latvijas sabiedrībā, iedzīvotāju vērtējumā vissvarīgāk būtu nepieciešams rūpēties par dzīves dārdzības iegrožošanu un samazināšanu (50%), kam tūdaļ seko darbaspēku nodokļu samazināšana (48%) un ienākumu līmeņa palielināšana (44%). Nozīmīga aptaujāto daļa norāda arī uz vajadzību veicināt uzņēmējdarbību (31%) un mazināt nevienlīdzību (25%).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!