Ir citādi, nekā šķiet. Eiropas Banku iestādes eksperte uzsver regulējuma plusus
Foto: Publicitātes foto

Bieži dzirdēti pārmetumi par birokrātiju Eiropas mēroga institūcijās, kā dēļ atpaliekam no ASV, kur, kā zināms, daudzi regulējumi ir daudz maigāki. Tomēr, kā skaidro Eiropas Banku iestādes (EBI) eksperte Rūta Merkevičūte, tas nebūt nav tik vienkārši. Patiesībā regulācija palīdzot inovēt un rada telpu jaunu uzņēmumu dzimšanai.

Digitālās tehnoloģijas caurvij teju jebkuru sadzīves un biznesa jomu. Aizvien būtiskāki kļūst tieši finanšu tehnoloģiju uzņēmumi, kuru pakalpojumu klāsts aizvien aug. Piemēram, nesen finanšu lietotne "Revolut" paziņoja, ka plāno Lietuvā un citviet Eiropā sākt piedāvāt hipotēku aizdevumus. Tikmēr citi uzņēmumi nodrošina maksājumus un aizdevumus. Latvijā aizvien aktīvāk sāk darboties kriptovalūtu nozare.

To visu uzrauga EBI, Eiropas Savienības (ES) aģentūra, kurai visās ES valstīs ir jāpiemēro banku nozares regulējuma un uzraudzības standarta noteikumu kopums. "Delfi Bizness" Latvijas Bankas rīkotajā "FinTech forumā" sarunājās ar Rūtu Merkevičūti, kas strādā, lai pamanītu gan iespējas, gan riskus jaunajās "fintech" nozarēs.

Pastāstiet pāris vārdos – ar ko jūs un EBI nodarbojas? Eiropas Centrālā banka (ECB) noteikti ir labāk zināma, jo pēdējos gados visi vērojam procentu likmju izmaiņas, ko tā nosaka.

Es EBI vadu Digitālo finanšu nodaļu. Mēs apvienojam 27 dalībvalstu regulatorus un cenšamies atrast balansu un konsekventā veidā piemērot uz bankām attiecināmos likumus. Tas nozīmē, ka, piemēram, mums ir vienota regulācija, un mēs gribam, lai tā būtu izprasta un piemērota vienādi visās ES valstīs. Tā ir atšķirība no ECB, kas strādā ar monetāro politiku un tamlīdzīgiem jautājumiem.

Mana nodaļa analizē to, kas notiek Eiropas tirgos. Kādi pakalpojumi vēl netiek regulēti, kādas ir iespējas vai potenciālie riski klientiem. Piemēram, kad parādījās kriptovalūtas, tas bija fenomens, ko izskatījām. Pēc kāda laika mēs vērsāmies pie Eiropas Komisijas (EK), sakot, ka tās var radīt risku un ka vajag to regulēt, lai tajā pašā laikā nodrošinātu arī vienādus spēles noteikumus uzņēmumiem, kas grib strādāt šajā jomā.

Un kāda tad iezīmējas nākotne? Jūs piedalījāties diskusijā par nākamajiem desmit gadiem finanšu tehnoloģiju (fintech) nozarē. Kas ir tas, ko jūs un jūsu darbavieta šobrīd gaida un novēro?

Šobrīd mums ir jau vairāki ieviesti regulējumi. No nākamā gada pilnībā piemērojams būs kriptoaktīvu regulējums (MiCA). Mūsu fokuss ir nodrošināt uzraugu izpratni par to, kā šīs regulācijas ir jāpiemēro.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!