Kur tiek ieguldīta Latvijas pensiju nauda?
Foto: DELFI

Darba dzīves laikā uzkrātais pensiju kapitāls ir svarīgs ne tikai pašiem cilvēkiem. Daļu no tā – pensiju 2. līmenī iemaksāto naudu – var ieguldīt uzņēmumos un infrastruktūras objektos caur akcijām, obligācijām un citiem finanšu instrumentiem, lai audzētu kopējo uzkrājumu straujāk. Tieši caur šādiem ieguldījumiem pensiju nauda var būtiski kalpot arī valsts ekonomikas izaugsmei. Diemžēl ne Latvijā.

Mazāk par desmito tiesu

Datus par pensiju plānu ieguldījumiem Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) apkopojusi uz 2023. gada beigām, kad kopējais pensiju 2. līmeņa uzkrājums sasniedza septiņus miljardus eiro. Tajā brīdī vien aptuveni 7% jeb 522,9 miljoni eiro bija ieguldīti Latvijā, bet teju 6,5 miljardi eiro aizplūduši uz citām pasaules valstīm.

Vislielākais ieguldījumu īpatsvars Latvijas ekonomikā starp vietējiem pensiju plāniem pērnā gada nogalē bija "SEB konservatīvajam plānam" – 19,8% un "INVL Konservatīvais 58+" plānam – 14,4%, liecina dati.

Bēda ar to vien nebeidzas. Pensiju ieguldījumu ienesīgums pēdējo 15 gadu laikā bijis salīdzinoši zems, tā savā jaunākajā pārskatā norādījusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija jeb OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development). Lai gan ieguldījumi ārpus Latvijas nodrošina lielāku diversifikāciju, OECD ieskatā tie nesniedz pietiekamu atdevi.

Šajā rakstā "Delfi Bizness" pētīja, kur iegulda Latvijas pensiju 2. līmeņa plāni, kāpēc Latvijā ieguldīta tikai niecīga daļa uzkrājumu, cik pārvaldnieki pelna komisijas maksās un kur tās paliek, kā arī, cik liela ir vidējā pensija citās Eiropas valstīs.

Šis raksts ir daļa no "Delfi Bizness" rakstu sērijas par Latvijas pensiju sistēmu, kurā analizējam kādi izaicinājumi mūs sagaida, par ko valdība vēl nedomā, taču kas jau ir acīmredzams. Šajā sērijā arī piedāvāsim praktiskus padomus, kā saprast, kāda pensija sagaidāma un kā izvēlēties 2. un 3. pensiju līmeņa pārvaldnieku.

Vairāk par pensiju sistēmas izaicinājumiem, ņemot vērā sarūkošo Latvijas iedzīvotāju skaitu un cik lielu daļu algas nākotnē varētu aizvietot vecuma pensija lasiet rakstā: Spoži pasaules mērogā, nabadzīgi mājās. Latvijas pensiju sistēmas briestošā katastrofa.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!