Pēc šī gada spēcīgajām lietavām un tām sekojošajiem plūdiem publiskajā telpā tika aktualizēts jautājums par apdrošināšanas līgumiem – dažādu apdrošinātāju līgumos bija atšķirīgi definēti plūdi, bet citos šādu dabas stihiju radītie zaudējumi nebija iekļauti. Tādēļ bija iedzīvotāji, kuriem apdrošinātāji nesedza plūdu vai vētras radītos zaudējumus. Pēc šīm diskusijām tikai 18% no tiem, kas ir iegādājušies apdrošināšanu, pārlasīja savus līgumus, bet vairāk nekā puse jeb 54% pat atzina, ka vispār tos nav lasījuši, liecina apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmuma "Balcia" aptaujas rezultāti.
No tiem iedzīvotājiem, kas ir iegādājušies apdrošināšanu, šī gada publisko diskusiju iespaidā 18% pārlasīja savus apdrošināšanas līgumus, lai pārliecinātos, ko tieši viņu izvēlētā apdrošināšana sedz vai nesedz. 10% apdrošināšanas ņēmēju pēc līguma pārlasīšanas secināja, ka tas ir pieņemams, bet 8% pamanīja izņēmumus, par kuriem iepriekš nezināja. 27% norādīja, ka jau iepriekš bija izlasījuši savus līgumus, bet 54% atzina, ka tos nav lasījuši. Biežāk to norādīja vīrieši (60%), bet retāk – sievietes (49%).
"Delfi Bizness" vērsās PTAC, lai uzzinātu par izplatītākajiem gadījumiem, kā arī noskaidrotu, kam jāpievērš uzmanība apdrošināšanas līgumos un uzzinātu, kādas ir bijušas raksturīgas situācijas, kad atteikta apdrošināšanas atlīdzība. Plašāk: Apdrošināšana ir, bet atlīdzību nemaksā. "Zemūdens akmeņi" apdrošināšanas polisēs
"Diemžēl cilvēki bieži izvēlas apdrošināšanas polisi, balstoties tikai uz cenu un nemaz neizpētot apdrošināšanas segumu – kādās situācijās apdrošināšana zaudējumus segs un kādās – ne. Tas noved pie gadījumiem, kad notiek nelaime, bet cilvēks atlīdzību nesaņem, jo esošā situācija nav iekļauta polises segumā. Ikviena klienta interesēs ir izlasīt un izprast apdrošināšanas līgumu, lai klients būtu drošs par to, ka visi viņa situācijai atbilstošie riski tajā ir iekļauti, un abām pusēm noteikumi būtu skaidri," uzsver "Balcia" viceprezidents Reinis Bērzkalns.
Eksperts iesaka nepirkt apdrošināšanu steigā un tikai formāli, bet pieiet šim pirkumam ar rūpību:
Veltīt laiku apdrošinātāju piedāvājuma izpētei – salīdzināt ne tikai polišu cenas, bet arī segumu, īpaši pievēršot uzmanību izņēmumu sarakstam. Jo vairāk izņēmumu, jo lielāka iespēja, ka apdrošināšanas atlīdzība kādā gadījumā tiks atteikta.
Apzināt riskus – izvērtēt sava īpašuma potenciālos riskus jeb situācijas, kad var noderēt apdrošināšana, un raugies, lai šie riski būtu iekļauti apdrošināšanas polisē.
Izvēlēties saprotamāko līgumu – novērtēt, vai apdrošināšanas līgums ir uzrakstīts saprotamā valodā, nav desmitiem lappušu garš un ar izņēmumu noteikumiem mazā drukā. Parakstot pārāk garus un sarežģītus līgumus, ir lielāka iespēja palaist garām svarīgas nianses.
Regulāri pārskatīt līgumu – kad atjauno polisi, pārlasi arī līgumu, lai pārliecinātos, ka tas atbilst tavām konkrētā brīža vajadzībām.
Aptauju pēc "Balcia" pasūtījuma veica starptautiskais interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmums "Gemius" 2024. gada septembrī, aptaujājot vairāk nekā 1000 iedzīvotāju Latvijā un Igaunijā un vairāk nekā 2000 iedzīvotāju Lietuvā. Aptaujā piedalījās cilvēki vecuma grupā no 18 līdz 74 gadiem.