2024. gadā mēneša pamatalga vidēji pieauga par 8,2%. Pieaugums bija zemāks, nekā gadu iepriekš (11,5%). Arī 2025. gadā prognozēts mēneša pamatalgas pieaugums 5% apmērā, demonstrējot mērenāku izaugsmi, liecina atalgojuma pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmuma "Figure Baltic Advisory" veiktais atalgojuma prognožu pētījums. Arī Igaunijā prognozēts 5% pieaugums, bet Lietuvā – 6%. Gada kopējā atalgojumā prognozēts 5% pieaugums.
Būtiskākās izmaiņas mēneša pamatalgas apmērā sagaidāmas ražošanas (+6%) un biznesa pakalpojumu sektorā (+5,9%), kam seko arī finanšu pakalpojumu nozare (+5,1). Mērenākais mēneša pamatalgas pieaugums prognozēts transporta un loģistikas nozarē (+2,1%). Analizējot prognozes gada kopējā atalgojumā dažādās nozarēs, eksperti secina, ka arī te straujākais pieaugums sagaidāms biznesa pakalpojumu (+6,4%), finanšu pakalpojumu (+5,7%) un ražošanas (+5,4%) jomās.
"Dinamiskākajos un augsti kvalificētos sektoros ir nepieciešama konkurētspējīgāka atalgojuma politika, savukārt nozarēs ar lielāku darbaspēka apjomu atalgojuma kāpums ir ierobežotāks. Lai gan 76% organizāciju atzīst, ka izjūt spiedienu paaugstināt algas, tas ir zemāks rādītājs, nekā 2024. gadā (87%). Vislielākais spiediens uz atalgojuma paaugstināšanu ir speciālistu un strādnieku grupās, jo kvalificēti darbinieki un profesionāļi ir būtiska vērtība organizācijām, un konkurence šajos segmentos ir sīva. Mazāks spiediens vadītāju līmenī norāda uz relatīvi stabilākām vadības pozīcijām. Uzņēmumiem jāpievērš uzmanība atalgojuma politikai, īpaši attiecībā uz speciālistiem," skaidro "Figure Baltic Advisory" datu analītiķis Viktors Kačalovs.
Lielāks skaits organizāciju norāda uz būtiskākiem izaicinājumiem paaugstināt pamatalgas saviem darbiniekiem (29% – 2025. gadā salīdzinājumā ar 20% – 2024. gadā). Personālvadības budžetu palielinājumu 2025. gadā plāno 62% organizāciju, kas ir zemākais īpatsvars, kopš datu apkopošanas sākuma 2016. gadā.
Pētījuma dati liecina, ka organizācijas kļūst arvien piesardzīgākas cilvēkresursu izmaksu plānošanā. Organizāciju īpatsvars, kas plāno palielināt darbinieku skaitu līdz gada beigām, par 13% ir samazinājies (46% – 2025. gadā salīdzinājumā ar 59% – 2024. gadā un 56% – 2023. gadā). Par 5% ir pieaudzis to organizāciju skaits, kas plāno mazināt darbinieku skaitu (18% - 2025. gadā salīdzinājumā ar 13% – 2024. gadā un 8% – 2023. gadā).
Analizējot organizācijas prognozes par uzņēmējdarbības vidi 2025. gadā, iespējams secināt, ka nedaudz (+4%) pieaudzis to organizāciju skaits, kas 2025. gadā plāno sliktāku gadu, savukārt nedaudz mazāk organizāciju (-3%) sagaida līdzīgu vai labāku finanšu sniegumu, salīdzinot ar prognozēm attiecībā uz 2024. gadu. Lai arī būtiskas izmaiņas attālinātā un klātienes darba proporcijā nav sagaidāmas, prognozēts, ka pieaugs to organizāciju skaits, kas plāno palielināt klātienes darba īpatsvaru. 2025. gadā tipiskākais attālinātā un klātienes darba proporcijas modelis Latvijas organizācijās ir 40% darbs attālināti un 60% – klātienē jeb 2 dienas attālināti un 3 – klātienē.
Pētījuma dati tika apkopoti 2024. gada decembrī, izmantojot tiešsaistes aptauju. Pētījumā piedalījās pārstāvji no 119 organizācijām Latvijā, pārstāvot pārdošanas, ražošanas, IKT, finanšu, transporta un loģistikas, biznesa pakalpojumu un citas nozares. Pētījumā piedalījās 22% organizāciju ar vairāk nekā 500 darbiniekiem, 47% ar 50 līdz 500 darbiniekiem un 31% organizāciju, kurās ir līdz 50 darbiniekiem.
"Figure Baltic Advisory" ir darba tirgus izpētes un vadības konsultāciju uzņēmums Baltijā. Kopš 2007. gada uzņēmums veic atalgojuma pētījumus un ar to saistītos jautājumos konsultē savus klientus visā Baltijā. Agrāk "Figure Baltic Advisory" Igaunijā un Latvijā bija pazīstams kā "Fontes", bet Lietuvā aptaujas tika veiktas ar nosaukumu "Baltic Salary Survey".