Kādēļ "SEB banka" centrālajam birojam izvēlējās Igauniju?
Foto: LETA

Pēc "SEB bankas" kļūšanas par Latvijas filiāli tā varēs vairāk laika veltīt klientiem un mazāk administratīvajiem procesiem, intervijā norāda "SEB bankas" valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere.

Viņa pauda cerību, ka klientiem būs pozitīvi ieguvumi, filiāle varēs nodrošināt ātrāku produktu attīstību, lielāku kapitālu, lielāku un labāku finansējumu un koncentrēties uz klientu apkalpošanu.

Viņa skaidroja, ka tajā brīdī, kad tika izvēlēts, kurā no Baltijas valstīm būs apvienotā juridiskā vienība un kur tiks reģistrēts galvenais birojs, bija ļoti daudzi aspekti, kurus SEB grupa izvērtēja. Piemēram, katras valsts stabilitāte un ekonomikas izaugsme, kredītreitings un tas, kā tas pēdējos gados ir mainījies, kā arī – cik dārga vai lēta ir banku uzraudzība katrā no valstīm.

Tetere atzina, ka pēdējos divos rādītājos Igaunija ir labu soli priekšā Latvijai. Tetere skaidroja, ka vērtētas tika ilgtermiņa tendences, ne pēdējais pusotrs gads.

"Lēmums, kurā vietā būs galvenais birojs, bija akcionāru stratēģisks un rūpīgi izsvērts lēmums. Tas nebija uz karstām oglēm pieņemts lēmums – tiklīdz izsludināja solidaritātes nodokli, tā mēs ejam prom. Mūsu akcionārs nekad tā nerīkotos, jo vienmēr esam bijuši te ilgtermiņā un lēmumi ir labi pārdomāti," sacīja Tetere.

Vienlaikus viņa atzina, ka pēdējie nodokļi – gan hipotekāro kredītu nodeva, gan solidaritātes nodoklis - noteikti kādu "pilienu" klāt šim lēmumam pielika. Tetere uzsvēra, ka tas rada zināmu viedokli par uzņēmējdarbības vides paredzamību un attīstību valstī, dod priekšstatu, cik ļoti investori šeit ir gaidīti un cik lielā mērā var ilgtermiņā paļauties uz politiķiem.

Tetere skaidroja, ka galvenais iemesls, kādēļ "SEB banka" veic juridiskās struktūras vienkāršošanu un pārmaiņas, ir, lai kļūtu spēcīgāki Baltijā, jo šajā reģionā banka grib augt un attīstīties. Apvienojot visas trīs bankas vienā bankā, tiks iegūta banka ar lielāko kapitālu Baltijas reģionā, kas ļauj būt spēcīgākiem klientu finansēšanā.

"Pēc apvienošanās būsim ar lielāko kapitālu, kas ļaus uzņemties lielāku kredītu risku. Tas dos labu atspēriena punktu, lai mēs varētu finansēt, jo redzam, ka arī mūsu klienti aug un aug arī prasības lielākiem un sarežģītākiem darījumiem. Pārmaiņas dos arī iespēju vairāk laika veltīt klientiem un mazāk administratīvajam darbam, būs mazāk atskaišu un ziņošanu kā trīs atsevišķām bankām," skaidroja Tetere.

Tajā pašā laikā "SEB banka" turpinās maksāt nodokļus tajā valstī, kurā filiāle darbojas, sacīja Tetere. Ja peļņa būs Latvijā, tad "SEB banka" turpinās maksāt ienākuma nodokli Latvijā, un arī attiecībā uz dividendēm politika bankas mātesuzņēmumam nemainīsies – tas skatīsies, cik pret bankas kapitālu var atļauties izmaksāt.

"Pēdējos gadus "SEB banka" dividendēs ir izmaksājusi pusi no pelņas, un otru pusi mēs paturam savam kapitālam un izaugsmei Baltijas reģionā. Tas nemainīsies," uzsvēra Tetere.

Jautāta, kā notiek gatavošanās Latvijas "SEB bankas" pārtapšanai par filiāli, vai būs izmaiņas darbinieku skaitā, un vai tas atstās kādu ietekmi uz klientiem, Tetere sacīja, ka, pēc pārtapšanas par filiāli, banka varēs vairāk laika veltīt klientiem un mazāk administratīvajiem procesiem, tādēļ klientiem varētu būt tikai pozitīvi ieguvumi, filiāle varēs nodrošināt ātrāku produktu attīstību, lielāku kapitālu, lielāku un labāku finansējumu un vairāk koncentrēties uz klientu apkalpošanu.

"Savukārt attiecībā uz darbiniekiem, tā kā mēs paredzam augt, tad neredzam nepieciešamību samazināt darbinieku skaitu, iespējams, kaut kādās jomās darbinieku skaits pat pieaugs. Protams, varētu mainīties struktūra - administratīvajā jomā, uzraudzībā būs nepieciešams mazāk darba roku, savukārt vairāk darbinieku būs vajadzīgi biznesa attīstībā," skaidroja Tetere.

Viņa piebilda, ka šīs izmaiņas būs ilgāks process. Vispirms tiks sagatavots juridiskais apvienošanas plāns, to iesniegs uzraugam, uzraugs droši vien prasīs papildu informāciju, apstiprinās plānu un tikai tad sāksies ieviešana. "Tas noteikti vēl būs pagarš process, līdz fiziski sāksim paši ieviest šo plānu," piebilda Tetere.

Jau ziņots, ka SEB no 2027. gada apvienos Baltijā strādājošās trīs bankas vienā, ar centrālo biroju Igaunijā un filiālēm Latvijā un Lietuvā.

Saņemot nepieciešamos uzraugu apstiprinājumus - katras valsts finanšu uzraudzības iestāžu un Eiropas Centrālās bankas (ECB) atļaujas –, paredzēts, ka bankas jaunā juridiskā struktūra būs spēkā no 2027. gada sākuma. Apvienotās Baltijas bankas juridiskā atrašanās vieta būs Igaunijā, ar filiālēm Latvijā un Lietuvā.

Bankā norāda, ka SEB apvienos trīs Baltijā strādājošās bankas vienā, lai stiprinātu pozīciju Baltijas tirgū, palielinātu spēju finansēt uzņēmējdarbību un vienkāršotu pārvaldību. Kapitāla apvienošana dos iespēju finansēt jaunus, apjomīgus projektus un atbalstīt uzņēmēju izaugsmi un vēlmi investēt attīstībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!