Valsts fondēto pensiju plānu vidējais ienesīgums šogad pirmajā pusgadā bijis 4%, un kopumā pensiju līmeņa aktīvi 2012. gada pirmajā pusgadā pieauguši par aptuveni 70 miljoniem latu – līdz 945 miljoniem, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) Valsts fondēto pensiju apskats.
Augstākie atdeves radītāji šogad pirmajā pusgadā bija aktīvās kategorijas pensiju plāniem, kuru dalībniekiem plānu pārvaldītāji nodrošinājuši 4,1% augstu tīro ienesīgumu (vidējais svērtais rādītājs). Neatpaliek arī konservatīvo un sabalansēto kategoriju plāni, kuru daļu vērtība kopš gada sākuma augusi vidēji par 3,9%. Visu plānu vidējais ienesīgums gada pirmajos sešos mēnešos bijis 4%.
Otrā pensiju līmeņa aktīvi 2012. gada pirmajā pusgadā pieauguši par aptuveni 70 miljoniem latu – līdz 945 miljoniem. Saskaņā ar LKA aplēsēm, pusi no šī pieauguma jeb vairāk nekā 35 miljonus latu nodrošināja pensiju plānu investīciju peļņa. Savukārt kopš pensiju 2. līmeņa darbības sākuma pārvaldītāji valsts fondētās 2. pensiju līmeņa dalībniekiem nopelnījuši vairāk nekā 124 miljonus latu.
Pēc LKA aplēsēm, 2012.gada jūnija beigās gandrīz puse jeb 48,3% no visiem 2. līmeņa pensiju shēmā esošajiem līdzekļiem jeb aptuveni 460 miljoni latu ir ieguldīti Latvijā. Vispopulārākais "nacionālais" ieguldījumu veids ir Latvijas valdības parāda vērtspapīri – tātad 2. pensiju līmeņa plāni sniedz atbalstu valsts parāda apkalpošanā un veicina aizņemšanās likmju pazemināšanos.
Savukārt Latvijas uzņēmumu akcijās ar biržas "Nasdaq OMX Riga" starpniecību ir investēts aptuveni pusmiljons latu no 2. līmeņa pensiju plānu līdzekļiem. LKA secināja, ka pašlaik biržā "Nasdaq OMX Riga" praktiski nav neviena uzņēmuma, kura lielums un tirdzniecības aktivitāte atbilstu 2. līmeņa plānu un to ieguldītāju interesēm.
LKA sadarbībā ar Labklājības ministriju ir sagatavojusi vairākas iniciatīvas, lai pilnveidotu valsts fondēto līdzekļu pārvaldīšanu un paplašinātu to ieguldīšanas iespējas, pirmdien informēja LKA prezidents Mārtiņš Bičevskis.
Lai paplašinātu ieguldījumu iespējas Latvijā, tiek piedāvāts palielināt īpatsvaru ieguldījumiem vienā fondā no 5% līdz 10% no ieguldījumu plāna aktīviem, dot iespēju palielināt ieguldījumu īpatsvaru riska kapitālā no 5% līdz 10%, dot plašākas iespējas ieguldījumiem biržā netirgotās kapitālsabiedrībās, lai sniegtu iespēju meža un lauksaimniecības zemju finansēšanas attīstībai.