Foto: LETA

Nākamā gada budžeta veidošanas proceša pagaidām atlikts jautājums par darbspēka nodokļiem, par ko koalīcijas partneriem ir atšķirīgi viedokļi.

"Vienojāmies, ka ir jāturpina strādāt pie budžeta ieņēmumu daļas pasākumiem, ne tik daudz koncentrējoties uz Finanšu ministrijas darbaspēka nodokļu samazināšanas priekšlikumiem, bet attiecībā uz partiju un ministriju iesniegtajiem priekšlikumiem par ieņēmumiem," pirmdien pēc koalīcijas sadarbības padomes teica premjers Valdis Dombrovskis.

Par darbaspēka nodokļiem nedēļas laikā plānots vienoties ar sociālajiem partneriem, savukārt rūpīgi jāizvērtē iesniegtie priekšlikumi budžeta ieņēmumu palielināšanai.

Paralēli darbam pie ieņēmumu daļas turpināmas arī diskusijas par budžeta izdevumiem.

"Mēs virzīsimies uz priekšu, cenšoties uzsākt darbu arī pie izdevumu daļas, ņemot vērā to fiskālo telpu, kas būtu, īstenojot FM priekšlikumu darbaspēka nodokļiem," teica Dombrovskis.

"Koalīcija ir vienojusies par turpmāko procedūru, lai atrastu labākos risinājumus un par tiem vienotos," teica Nacionālās apvienības (NA) pārstāvis Imants Parādnieks.

Savukārt Reformu partijas (RP) pārstāve Zanda Kalniņa Lukašēvica pauda, ka koalīcijā panākta vienošanās par budžeta ieņēmumu palielināšanas izvērtēšanu, bet "jau nākamajā sēdē mēs to varam vērtēt kopā ar prioritāriem izdevumiem un darbaspēka nodokļu likmju mazināšanu vienā vai otrā veidā, " teica Kalniņa Lukašēvica.

"Delfi" jau ziņoja, ka aizvadītajā trešdienā RP ar premjeru Valdi Dombrovski, finanšu ministru Andri Vilku un Finanšu ministrijas pārstāvjiem aptuveni divas stundas diskutēja par Finanšu ministrijas ierosinājumu nākamgad atteikties no nodoma par 2 procentpunktiem samazināt IIN likmi, tā vietā ieviešot diferencētu neapliekamo minimumu un par 1 procentpunktu samazinot darba ņēmēju maksātās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi.

Dombrovska ieskatā, šis piedāvājums apliecina, ka darbaspēka nodokļu samazināšana vēl arvien ir svarīgākā prioritāte, jo "socnodokļa" samazināšana par 1 procentpunktu valsts budžetam "izmaksās" aptuveni 50 miljonus latu, kamēr visām jaunajām politikas iniciatīvām kopumā paredzēts atvēlēt tikai aptuveni 70 miljonus latu. Turklāt šāds darbaspēka nodokļu samazināšanas modelis būtu labvēlīgāks pret pašvaldībām, kuras nu jau otro gadu pauž neapmierinātību ar IIN likmes samazināšanas negatīvo iespaidu uz to budžetiem.

Demiters pēc ieilgušās tikšanās, kurā nekāda vienošanās netika panākta, žurnālistiem sacīja, ka RP būtu gatava uz kompromisu un varētu piekāpties, ja "socnodokļa" likme nākamgad tiktu samazināta par 1,5 procentpunktiem nevis viena procentpunkta apjomā, kā to šobrīd piedāvā Finanšu ministrija.

Vienlaikus viņš mudināja Finanšu ministriju pārskatīt nodokļu iekasēšanas prognozes un izvērtēt iespēju aplikt ar nodokļiem Latvijas lielās ostas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!