Vairākās pozīcijās kadastra vērtības un līdz ar to arī maksājamos nodokļus iecerēts palielināt, tomēr izmaiņu autori mierina, ka pēc bāzes vērtību pārskatīšanas kadastrālās vērtības 2015.gadam joprojām būs vidēji par aptuveni 30% zemākas nekā 2012. un 2013.gada nekustamā īpašuma tirgus darījuma cenas.
Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamenta direktors Gatis Kalniņš ministrus informēja, ka plānotās kadastrālās vērtības izmaiņas visvairāk skars lauku zemes, kur pieaugums ir paredzēts par 29%. Plānots, ka lauku zemju kadastrālo vērtību kopsumma pieaugs no 2,286 miljardiem eiro 2014.gadā līdz 2,958 miljardiem eiro 2015.gadā.
Kalniņš skaidroja, ka tirgus patlaban ir ļoti piesātināts - ir pieprasījums pēc lauku zemēm, bet piedāvājums ir mazāks par pieprasījumu. Piemēram, Zemgalē tiek pārdoti par salīdzinoši augstām cenām zemākas kvalitātes lauksaimniecības zemes gabali. "Vērtību atbilstība lauku zemēm sasniegs 72% pret 53%, kā ir pašreiz," skaidroja Kalniņš.
Ja valdība neapstiprina jaunās kadastrālās vērtības, ar jaunu piedāvājumu dienests nāks 2016.gadā, un tad jau vērtība būs jāpalielina vēl vairāk, brīdināja Kalniņš.
Kadastrālās vērtības pieaugumam nepiekrita labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS), zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) un Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).
Augulis vērsa uzmanību, ka Latvijas lauksaimnieki drīz jau vairs nevarēs konkurēt ar dāņu, austriešu un vācu uzņēmējiem, kas saimnieko, piemēram, Zemgalē. Arī Dūklavs uzsvēra, ka šodien nav gatavs atbalstīt šīs izmaiņas, un aicināja ministrijām izveidot darba grupu, lai meklētu iespējamos risinājumus.
Straujuma pavēstīja, ka neatbalstīs kadastrālās vērtības tik lielu pieaugumu, un lūdza Tieslietu ministriju ieteikt risinājumus, kā tālāk rīkoties. "Neredzu, ka bez konkrētiem risinājumiem valdība šo varētu apstiprināt. Mēs nevaram pieņemt šo pieaugumu. Tas politiski ir ļoti sarežģīti veselai cilvēku grupai," teica Straujuma.
Valdība uzdeva Tieslietu ministrijai līdz nākamajai sēdei iesniegt konkrētus risinājumus. Ironizējot par uzdoto, Dūklavs aicināja ministriju pārstāvjus braukt pie viņa līgot, lai nolemtu par turpmāko rīcību.
Kadastrālo vērtību bāze 2015.gadam ir izstrādāta, pamatojoties uz 2012. un 2013.gada nekustamā īpašuma tirgus informāciju. Darījumu apjoms šajā periodā nekustamā īpašuma tirgū kopumā pieaudzis - pamatā pieaugumu veido dzīvojamo īpašumu segments - gan darījumi ar jauniem objektiem, gan darījumi otrreizējā tirgū, kā arī darījumi ar neapbūvētu zemi mājokļu celtniecībai. Lauku zemēm darījumu skaits saglabājies iepriekšējo gadu līmenī.
Apbūves īpašumu grupā līdzīgi kā iepriekšējā periodā cenas nedaudz pieaugušas dārgajiem dzīvojamās apbūves nekustamajiem īpašumiem Jūrmalā, Rīgā un Pierīgā. Pārējā teritorijā, lai arī tirgus aktivitāte ir palielinājusies, cenu pieaugums nav izteikts, tāpēc kadastrālo vērtību bāze, apbūves īpašumu grupās uz 2015.gadu netiek pārskatīta. Attiecībā uz jauno, dārgo dzīvojamās apbūves nekustamo īpašumu segmentu - vērtību aktualizācija ir saistāma vienlaikus ar vērtības aprēķina modelī nepieciešamajām izmaiņām.
Atšķirīga situācija ir ar lauku zemēm, kur jau kārtējo gadu pēc kārtas ir izteikts un teritoriāli plašs cenu kāpums - pieprasījums un cenas aug praktiski visā valsts teritorijā, pat teritorijās, kurās iepriekš nekustamā īpašuma tirgus šajā segmentā bija salīdzinoši neaktīvs.
Lauku grupā uz 2015.gadu gaidāmas izmaiņas praktiski visās lauku teritorijās - paaugstinātas tiks gan lauksaimniecībā izmantojamās zemes, gan meža zemes bāzes vērtības.
Neskatoties uz to, ka lauksaimniecībā izmantojamās zemes bāzes vērtības tika paaugstinātas jau uz 2014.gadu, kadastrālo vērtību un darījumu cenu analīze uzrāda, ka lauksaimniecībā izmantojamo zemju 2014.gada kadastrālās vērtības atkal ir aptuveni 50% zemākas nekā 2012. un 2013.gada nekustamā īpašuma tirgus darījuma cenas - turklāt ir izteikta tendence vērtību atbilstībai pazemināties.
Lai arī 2012.gada 3.oktobrī ar Ministru kabineta rīkojumu apstiprinātā koncepcija "Kadastrālās vērtēšanas sistēmas pilnveidošanas un kadastra datu aktualitātes nodrošināšanas koncepcija" nākotnē paredz noteikt kadastrālo vērtību vidējā līmeņa atbilstību tirgus līmenim 15% robežās (kadastrālās vērtības vidēji par 15% zemākas nekā nekustamā īpašuma tirgus vērtību līmenis) - lauksaimniecībā izmantojamo zemju bāzes vērtības nav paaugstinātas tādā apmērā.