Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa šodien no izskatīšanas noņēmusi AS "Reverta" maksātnespējas procesa lietu, kas ierosināta pēc bijušā AS "Parex banka" akcionāra Viktora Krasovicka pieteikuma.
Kā informēja tiesā, lieta netiks skatīta tiesneša slimības dēļ. Lieta jāvērtē tiesnesim Didzim Melbārdim. Pagaidām jauns lietas izskatīšanas datums nav nozīmēts.
"Revertas" Komunikāciju un mārketinga direkcijas vadītāja Marita Ozoliņa iepriekš norādīja, ka "Reverta" līdz šim ir pildījusi un pilda visas savas līgumiskās un likumiskās saistības, tādēļ šāda pieteikuma iesniegšana ir absurda un nepamatota, un "Revertas" valde jau pašreiz veic visas nepieciešamās darbības, lai to pierādītu. "Jāuzsver, ka saskaņā ar Krimināllikuma 214.pantu par nepatiesa maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu draud kriminālatbildība," rezumēja Ozoliņa.
Savukārt Krasovicka pārstāvis zvērināts advokāts Uģis Grūbe paskaidroja, ka Krasovickis "Revertas" maksātnespējas pieteikumu iesniedzis, jo "Reverta" uz pieteikuma sagatavošanas brīdi nav nokārtojusi pret viņu kā kreditoru vairākas parādsaistības, un to pamatparāda summa gan katra atsevišķi, gan visas kopā pārsniedz 4268 eiro un tām ir iestājies izpildes termiņš, tas ir, pastāv Maksātnespējas likumā noteiktās maksātnespējas pazīmes.
Krasovickis 10.septembrī iesniedza "Revertai" brīdinājumu par savu nodomu iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Pēc nedēļas "Reverta" apliecināja, ka ir iepazinusies ar brīdinājumu un sagatavojusi un nosūtījusi Krasovickim vēstuli ar iebildumiem, norādot, ka saskaņā ar Komercdarbības atbalsta kontroles likumu tai neesot tiesību aprēķināt un izmaksāt procentus par pakārtotajām saistībām. Minētajā tiesību normā esot ietverta tieša norāde, ka šis aizliegums attiecas uz visām pakārtotajām saistībām, arī uz tām, kuras radušās pirms likuma spēkā stāšanās 2014.gada 1.jūlijā.
Likumā paredzēts, ka gadījumā, ja komercsabiedrība, kura nonākusi finansiālās grūtībās, saskaņā ar komercdarbības atbalstu regulējošiem normatīvajiem aktiem saņem atbalstu, tad no komercdarbības atbalsta piešķiršanas brīža līdz atbalsta sniegšanas beigām, ievērojot Eiropas Komisijas lēmumā vai nacionālajā normatīvajā aktā par atbalsta piešķiršanu noteikto un neatkarīgi no komercsabiedrības spēkā esošajām juridiskajām saistībām, komercsabiedrībai ir aizliegts pildīt pakārtotās saistības (tostarp aizliegts atmaksāt aizdevumu, aprēķināt, uzkrāt vai izmaksāt par šādu aizdevumu procentus vai citu atlīdzību) neatkarīgi no pakārtoto saistību nodibināšanas brīža.
"Revertas" valdes priekšsēdētāja Solvita Deglava toreiz norādīja, ka atbilstoši pieņemtajiem grozījumiem pakārtotās saistības jeb subordinēto kapitālu un procentu maksājumus "Reverta" drīkstēs veikt tikai pēc pilnīgas valsts atbalsta atmaksas. "Mūsuprāt, tas ir loģisks solis, kas ļaus valstij pirmajai atgūt tās veikto ieguldījumu "Parex bankas" glābšanā. Pieņemtie likuma grozījumi gadā ļaus valstij ietaupīt 4,4 miljonus eiro, ko veido procentu maksājumi, kā arī atlikt pakārtoto saistību atmaksu 75 miljonu eiro apmērā," pauda Deglava. Viņa toreiz piebilda, ka šīs summas lielākoties veido maksājumi "Parex bankas" agrākajiem akcionāriem un ar tiem saistītajām personām.
Pirmais pakārtoto saistību maksājums 15 miljonu eiro apmērā - arī lielākoties bijušajiem akcionāriem un saistītajām personām - "Revertai" būtu jāveic jau 2015.gada maijā, toreiz norādīja Ozoliņa.
Valsts "Parex" kapitāldaļas no otra akcionāra Valērija Kargina un Krasovicka pārņēma 2008.gada 5.decembrī. Patlaban "Parex" 83,07% akciju īpašnieks ir PA, bet 13,61% akciju pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.
2010.gada augustā notika "Parex bankas" labo aktīvu pārēja uz jaunizveidoto "Citadele banku". Kopš tā brīža "Parex banka" darbojas kā risinājuma banka, kuras galvenais uzdevums ir valsts ieguldījumu maksimāla atgūšana noteiktajā termiņā. Tagad tai vairs nav bankas licences, un tā ir pārdēvēta par "Revertu".