FKTK Kristaps
Foto: LETA

Banku pelnītspēja šogad saglabāsies 2014.gada līmenī, prognozē Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

Banku sektora peļņa pērn bija 311 miljoni eiro. Ar peļņu strādāja 13 Latvijas bankas un trīs ārvalstu banku filiāles, kuru aktīvi veidoja gandrīz 80% no banku sektora aktīviem. 2014.gadā pelnītspēja uzlabojās, un banku sektora kapitāla atdeves rādītājs (ROE) pērn sasniedza 11,1%. 2013.gadā kapitāla atdeves rādītājs bija 8,65%, bet 2012.gadā - 5,6%. Pirms tam trīs gadus šis rādītājs bija negatīvs.

FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis šonedēļ preses konferencē prognozēja, ka arī 2015.gadā banku pelnītspēja saglabāsies pērnajā līmenī un vidējo kapitāla atdeves rādītāju bankas varētu noturēt 11% apmērā. Individuālā situācija katrai bankai gan būs atšķirīga.

Kopumā Latvijas banku kapitāla atdeve gandrīz divreiz apsteidz Eiropas Savienības vidējo rādītāju.

FKTK vērš uzmanību, ka Latvijas banku ienākumu un izdevumu struktūra ir stabilizējusies. 2014.gadā banku peļņas pieaugumu galvenokārt nodrošināja izdevumu samazinājums, proti, tīrie izdevumi uzkrājumiem nedrošiem parādiem saruka par 40,3%, savukārt administratīvie izdevumi - par 6,8%. Peļņas kāpumu pērn nodrošināja arī tīro komisijas naudu ienākumu pieaugums par 8,3%.

FKTK dati rāda, ka pērn banku kapitalizācijas līmenis saglabājās augsts un banku sektora kopējais kapitāla rādītājs septembra beigās sasniedza 20,6%, savukārt pirmā līmeņa pamata kapitāla (CET1) rādītājs bija 17,9%. Visas bankas izpildīja noteikto minimālo kapitāla prasību (8%), minimālo pirmā līmeņa kapitāla prasību (6%), kā arī minimālo CET1 kapitāla prasību (4,5%). Banku sektora kapitāla kvalitāti augstā līmenī nodrošina banku pašu kapitāla galvenā sastāvdaļa - CET1 kapitāls, kas ir augstākās kvalitātes kapitāls un Latvijas banku gadījumā pašlaik sakrīt ar pirmā līmeņa kapitālu.

Pērn turpināja palielināties pieprasījumu noguldījumu apmērs un arī īpatsvars kopējos noguldījumos, tomēr, pieaugot likvīdiem aktīviem, likviditātes risks saglabājās ierobežots. 2014.gada laikā banku sektora likviditātes rādītājs nebūtiski samazinājās un decembra beigās bija 63,1%. 2013.gada beigās likviditātes rādītājs bija 64,4%. Minimālā šī rādītāja prasība ir 30%.

    Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!