P9231847
Foto: morgueFile

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien neatbalstīja deputāta Ilmāra Latkovska (VL-TB/LNNK) priekšlikumu par nebanku kreditētāju uzraudzības nodošanu Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK).

Kā savu priekšlikumu skaidro Latvkovskis, patērētāju kreditēšanas sektoram augot un kļūstot kompleksākam, nepieciešams nodrošināt tā kvalitatīvu uzraudzību. "Valsts pārvaldes resursu efektīvāku izmantošanu nodrošinātu šādas uzraudzības nodošana FKTK kā iestādei, kurai ir vislielākā pieredze un kompetence finanšu tirgus un finanšu pakalpojumu uzraudzības un regulēšanas sektorā," uzskata deputāts.

Šādu priekšlikumu gan neatbalsta Ekonomikas ministrija (EM), FKTK, kā arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

EM pārstāve Ieva Apsīte norādīja, ka nebanku kreditētāju uzraudzība galvenokārt ir vērsta uz patērētāju tiesību aizsardzību, tas ir būtiskākais uzraudzības elements. "Ja uzraudzība tiktu nodota FKTK, tad FKTK nāktos dublēt PTAC funkcijas, un tas neuzlabotu licencēšanas sistēmu," skaidroja Apsīte.

FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis deputātus informēja, ka FKTK galvenā funkcija ir kontrolēt un uzraudzīt tās finanšu iestādes, kuras piesaista noguldījumus. Nebanku kreditētāji noguldījumus nepiesaista, tāpēc nav pamata uzraudzīt šo biznesa sektoru.

Deputāts Dzintars Zaķis (V) norādīja, ka FKTK funkcija ir arī vērtēt finanšu iestādes kapitāla un līdzekļu izcelsmi, taču PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa sacīja, ka PTAC jau veic nebanku kreditētāju līdzekļu izcelsmes pārbaudi.

Zakulis vērsa deputātu uzmanību arī uz to, ka FKTK funkcija nav arī kontrole par godīgu konkurenci tirgū, jo ar to nodarbojas Konkurences padome, kas kontrolē visus tirgus dalībniekus, tostarp arī bankas un citas finanšu iestādes.

Komisija šodien atbalstīja deputāta Dzintara Zaķa priekšlikumu, ka nebanku kreditētājiem tiks izsniegta beztermiņa licence un noteiktu pārkāpumu gadījumā to varēs atņemt. Patlaban licences tiek iesniegtas uz gadu.

Kā ziņots, patlaban nebanku kreditētājus uzrauga PTAC.

Latvijas Nebanku kreditētāju asociācija (LNKA) neiebilstu, ja uzņēmumu uzraudzību veiktu FKTK. LNKA vadītāja Baiba Fromane intervijā aģentūrai LETA sacīja, ka pašreizējais uzraugs PTAC pilda duālas funkcijas - no vienas puses ir patērētāju tiesību aizsardzība, ko PTAC pilda arī attiecībā uz citām finanšu institūcijām, bet no otras puses PTAC būtu jāveic nebanku kreditētāju uzraudzība pār biznesu, tā riskiem. Fromane pauda viedokli, ka attiecībā uz finanšu institūciju uzraudzību PTAC vēl nav izveidojusies pienācīga kompetence un kontrole. PTAC uz vairumu gadījumu skatās caur patērētāju tiesību aizsardzības prizmu, piemēram, caur sūdzību prizmu, nespējot saprast, ka dažkārt atsevišķi gadījumi neliecina par sistēmiskām problēmām, skaidroja LNKA vadītāja.

Pēc viņas teiktā, nozare neiebilstu, ja uzņēmumu uzraudzību veiktu FKTK. "Patērētāju tiesību aizsardzība un bizness būtu divi atsevišķi skatāmi jautājumi, bet diemžēl PTAC bieži nespēj šos jautājumus kvalitatīvi nodalīt, tādējādi rodas problēmas," sacīja Fromane un minēja pašlaik Saeimā virzītos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. "No atsevišķiem gadījumiem izdarot secinājumus par nozari kopumā, var nonākt pie ļoti kļūdainiem secinājumiem," papildināja nozares asociācijas vadītāja.

Savukārt FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis iepriekš Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputātiem skaidroja, ka "ātro kredītu" izsniedzēji nav FKTK uzraugāmais tirgus. Viņš uzsvēra, ka FKTK raugās, lai tiktu nodrošināta finanšu tirgus stabilitāte, lai tiktu aizsargātas noguldītāju intereses, lai noguldītāji varētu saņemt atpakaļ savu naudu. Šis elements nav aktuāls "ātro kredītu" izsniedzēju gadījumā, kuri pamatā izmanto savu akcionāru kapitālu. Daži "ātro kredītu" izsniedzēji ir sākuši izmantot iespēju izlaist parādu obligācijas, un tad šie uzņēmumi parādās arī FKTK uzmanības lokā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!