Finanšu ministrija izstrādājusi piedāvājumu nodokļu reformai, kas tostarp paredz samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Šo piedāvājumu otrdien konceptuāli atbalstīja arī valdības partneri – Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK).
FM nodokļu reformai piedāvā samazināt IIN līdz 20%, atcelt solidaritātes nodokli un saglabāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN).
Vērtējot koalīcijas atbalstu plānotajai reformai, Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) norādīja, ka no ZZS un koalīcijas partneriem ir "uzmanīga, bet atbalstoša attieksme".
LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns uzsvēra, ka reformu rezultātā, piemēram, minimālo algu saņēmēji jutīs ievērojamu uzlabojumu. Tāpat svarīgi, ka tiek domāts, kā kompensēt pašvaldību ieņēmumus.
Sāpīgākais jautājums ir darbaspēka nodokļu samazināšana, klāstīja LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs. Lai arī otrdien panākta vienošanās par IIN samazināšanu, vēl gaidāms liels darbs, viņš atzina. "Politiķiem par nodokļu reformu jābūt tikpat vienotai attieksmei kā par iestāšanos Eiropas Savienībā," piebilda Gavrilovs.
Par atsevišķiem jautājumiem, piemēram, konkrēta finansējuma iezīmēšanu veselības aprūpei, diskusijas vēl turpināsies.
FM piedāvā reformēt darba spēka nodokļus, ieviešot IIN likmi 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā nosakot IIN likmi 23% apmērā. FM arī piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro, kā arī atcelt solidaritātes nodokli. FM piedāvājums paredz noteikt diferencēto neapliekamo minimumu no 0 līdz 300 eiro, proti, 0 neapliekamais minimums būtu pie atalgojuma 1350 eiro, bet 300 eiro - pie minimālās algas.
Ieguvumus no darba spēka nodokļu reformas FM ilustrē ar vidējo prognozēto darba algu Latvijā 2017. gadā - 910,5 eiro mēnesī. Proti, ja patlaban, nomaksājot nodokļus no 910,5 eiro, neto alga veido 641,3 eiro, tad pēc darbaspēku nodokļu reformas neto alga sastādītu 680,9 eiro.
Tāpat FM norāda, ka gadījumā, ja tiks lemts paaugstināt strādājošo neapliekamo minimumu, būs jārisina arī jautājums par pensionāru neapliekamo minimumu. FM rosina pakāpeniski paaugstināt neapliekamo minimumu ar 300 eiro. FM ieskatā, būtiskai pensionāru daļai neapliekamā minimuma pieaugums līdz 500 eiro dotu līdz 15 eiro papildu ienākumu mēnesī.
FM rosina arī noteikt sociālo nodokli atalgojumam līdz 52 400 eiro gadā parastajā režīmā, no 52 400 eiro līdz 85 400 eiro gadā netiek piešķirti īstermiņa pabalsti, bet virs 85 400 eiro gadā - nav jāmaksā. Tāpat rosināts noteikt 20% UIN sadalītajai peļņai.
FM rosinātās izmaiņas kapitāla nodokļos paredz noteikt UIN likmi 20%, 0% likmi reinvestētajai peļņai un noteikt 20% likmi peļņas sadales brīdī. Tāpat plānots atteikties no atbrīvojumiem, kas tiks kompensēti ar darba spēka nodokļu samazinājumu.
Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme nodokļu reformas ietvaros tiek saglabāta 21%.
FM izstrādājusi arī priekšlikumus attiecībā uz MUN un patentmaksām. Ministrija rosina saglabāt MUN regulējumu, samazinot mikrouzņēmuma pieļaujamo apgrozījumu no līdzšinējiem 100 000 eiro līdz 40 000 eiro gadā, MUN dividendēm piemērojot 20% IIN likmi. Dzīvesstila uzņēmumiem rosināts uzlabot patentu maksas režīmu, to padarot vienkāršāku.