Foto: Pixabay
Šī nedēļa atkal ieies Latvijas jauno laiku vēsturē ar uzreiz divu ietekmīgu institūciju – Latvijas Bankas un Finanšu ministrijas – piedāvājumiem nodokļu sistēmas reformai. Tik vērienīgi reformu piedāvājumi nav pieredzēti kopš krīzes pirms gandrīz desmit gadiem. Tiesa, vēl gan nav zināms, vai politiķi vispār spēs vienoties par būtiskajām izmaiņām, kuras skars gandrīz katru valsts iedzīvotāju. Lai noskaidrotu, ar ko, iespējams, būs jārēķinās iedzīvotājiem, portāls "Delfi" aptaujāja piecus ekspertus.

Latvijas Banka rosina koncentrēties uz iedzīvotāju un uzņēmuma ienākuma nodokļa pārskatīšanu. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi piedāvāts samazināt no pašreizējiem 23% līdz 20%, kā arī varētu reformēt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) režīmu – vienādot ar kapitāla ienākumiem saistītās nodokļu likmes 20% līmenī. Savukārt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi centrālā banka aicina nemainīt.

Arī Finanšu ministrija piedāvā samazināt IIN līdz 20%, atcelt solidaritātes nodokli un saglabāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN). PVN likme nodokļu reformas ietvaros tiek saglabāta 21%, tomēr plašāk plānots ieviest reverso PVN maksāšanas kārtību, kā arī samazināt PVN slieksni. Tāpat piedāvāts diskutēt par pakāpenisku akcīzes nodokļa pieaugumu, azartspēļu un izložu nodokļa pieaugumu, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) regulējumā likt lielāku uzsvaru uz kadastrālās vērtēšanas sistēmas sakārtošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!