'ABLV Bank' krīze nenozīmē, ka finanšu centra sapnis izsapņots; pārmaiņas būs, teic eksperti
Foto: Shutterstock

"ABLV Bank" likvidācija Latvijas ekonomikai varētu maksāt apmēram 0,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP), aplēsis domnīcas "Certus" vadītājs Vjačeslavs Domborvskis. Tiesa to, vai līdz ar Latvijas trešās lielākās bankas izčabēšanu izsapņots arī sapnis par Latvju kā reģionālo finanšu centru, kas apkalpo lielu daudzumu ārvalstu klientu, portāla "Delfi" uzrunātie eksperti vēl nesteidz prognozēt, norādot, ka šāds secinājums varētu būt pārsteidzīgs.

"2017. gadā ''Deloitte Latvia'' veica novērtējumu par starptautisko klientu (nerezidentu) segmenta pienesumu Latvijas IKP un nodarbinātībai. Sektora tiešais efekts uz IKP 2016. gadā bija 1,01%, un, izmantojot ''Eurostat'' aprēķināto multiplikatoru, tiek aplēsts ka starptautisko klientu segmenta kopējais efekts uz IKP bija 2,37% (592,4 miljoni eiro). Pieņemot, ka ''ABLV'' ir apmēram trešdaļa no šis nozares, var secināt ka bankas likvidācija Latvijas ekonomikai izmaksās apmēram 0,8% no IKP," aprēķinus skaidroja Dombrovskis. Tāpat viņš aplēsis, ka ABLV likvidācijas rezultātā tiks pazaudētas 2280 darba vietas.

Bijušais finanšu ministrs un partijas "Vienotība" kādreizējais līderis Andris Piebalgs aicināja nesteigties ar secinājumiem par to, kā Latvijas trešās lielākās bankas krīze varētu ietekmēt nereti publiskajā telpā izskanējušo ideju par Latviju kā reģionālo finanšu centru nerezidentu apkalpošanā. "Nedomāju, ka tas nerezidentu biznesa modelis tāpēc vairs nedarbosies vai ka sapnis ir izsapņots. Problēmas ir vienai bankai vienā ļoti svarīgā tirgū," teica Piebalgs, "ar visām grūtībām, ja ir labs biznesa modelis, tas var eksistēt."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!