'Rietumu bankas' peļņa pērn - 33,034 miljoni eiro
Foto: LETA
"Rietumu banka" pagājušajā gadā strādājusi ar peļņu 33,034 miljonu eiro apmērā, kas ir 2,4 reizes mazāk nekā 2016.gadā, liecina bankas publiskotais neauditētais gada pārskats. Savukārt bankas grupas peļņa samazinājusies 2,5 reizes un bija 33,494 miljoni eiro.

Bankas vadība norāda, ka tās revidenti ir lūguši pagarināt termiņu, lai pabeigtu gada pārskata revīziju. Banka plāno saņemt revīzijas atzinumu 2018.gada aprīlī.

"Rietumu bankas" aktīvi 2017.gada beigās bija 2,999 miljardi eiro, kas ir par 13,5% jeb 466,984 miljoniem eiro mazāk nekā 2016.gada beigās, kad bankas aktīvi bija 3,466 miljardi eiro.

Bankas grupas pamatdarbības ienākumi pērn bija 136,611 miljonu eiro apmērā pretstatā 180,981 miljonam eiro 2016.gadā, bet neto komisijas naudas ienākumi veidoja 34,629 miljonus eiro pretstatā 41,095 miljoniem eiro 2016.gadā.

Tāpat bankas vadība informē, ka 2017.gadā "Rietumu bankas" koncerns turpināja koncentrēties uz tirdzniecības, līzinga un patēriņa finansēšanu. Banka samazināja komerckredītu izsniegšanu NVS valstīs, ņemot vērā nenoteiktību reģionālajā vidē. Papildus tam koncerns strādāja pie kredītriska koncentrācijas samazināšanas lielos kreditēšanas projektos. "Šī darba rezultātā kredītportfelis ir diversificēts un ietver lielu daudzumu vidēja izmēra kredītu, nevis mazu skaitu lielāku kredītu," piebilsts vadības ziņojumā.

Bankas komerckredītu portfelis pagājušā gada beigās veidoja aptuveni 89% no kopējā bankas kredītu apmēra jeb 917 miljonus eiro. Lielākie komerckredītu tirgi bija Latvija, Krievija un Baltkrievija, bet lielākās komerckredītu portfelī pārstāvētās nozares bija nekustamo īpašumu apsaimniekošana, finanšu pakalpojumi un transporta pakalpojumi. Otrā lielākā kredītu kategorija bija maržinālie kredīti klientiem pret likvīdu vērtspapīru ķīlu, kas veidoja apmēram 5,5% no kopējā kredītportfeļa.

"Ņemot vērā NVS valstu reģionam raksturīgos riskus, koncerns plāno pārcelt kredītportfeli uz Latviju un citiem reģioniem, piemēram, Baltijas valstīm un Eiropas Savienības dalībvalstīm, piemēram, Īriju, Apvienoto Karalisti un citas," teikts vadības ziņojumā.

Bankas vadība arī vēsta, ka salīdzinājumā ar 2016.gadu norēķinu kontu un noguldījumu apmērs samazinājās par 14,7% un bija 2,34 miljardi eiro. "Noguldījumu apjoma samazinājums ir skaidrojams galvenokārt ar ekonomisko lejupslīdi Krievijā un bankas jauno klientu apkalpošanas politiku," teikts vadības ziņojumā.

Tostarp norēķinu kontu atlikums pagājušā gada beigās veidoja 2,079 miljardus eiro jeb 88,8% no kopējā norēķinu kontu un noguldījumu apmēra. Savukārt termiņnoguldījumu apmērs pagājušā gada beigās veidoja 261 miljonu eiro, tostarp 89 miljoni eiro bija piesaistīti subordinētajos noguldījumos.

"2018.gada sākumā Latvijas banku sektors piedzīvoja vietēja un starptautiska mēroga reputācijas krīzi, kas ietekmēja arī banku un koncernu," atzīmēts vadības ziņojumā, piebilstot, ka, reaģējot uz šiem notikumiem un citu iemeslu dēļ 2018.gadā banka veikusi izmaiņas tās darbībā. Tostarp 2018.gadā banka pieņēmusi lēmumu pārkonvertēt visus klientu kontu atlikumus no ASV dolāriem uz eiro un pārtraukt attiecības ar būtisku skaitu augsta riska klientu.

"Mēs turpināsim pielāgoties izmaiņām tirgū un banku sektorā un esam pārliecināti, ka mēs varēsim nostiprināt attiecības ar klientiem un mūsu pozīciju tirgū," teikts vadības ziņojumā.

2016.gadā "Rietumu banka" strādāja ar peļņu 80,3 miljonu eiro apmērā, bet bankas grupas peļņa bija 82,337 miljoni eiro.

Pēc aktīvu apmēra "Rietumu banka" 2017.gada beigās bija piektā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākie akciju īpašnieki ir SIA "Esterkin Family Investments" (33,12%), Maltas kompānija "Boswell (International) Consulting Limited" (33,11%), kā arī SIA "Suharenko Family Investments" (17,34%). "Esterkin Family Investments" vienīgais īpašnieks ir Leonids Esterkins, bet "Suharenko Family Investments" vienīgais īpašnieks ir Arkādijs Suharenko.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!