Latvijas bankās ārvalstu noguldījumu īpatsvars, ieskaitot likvidējamo "ABLV Bank", jūnija beigās samazinājies līdz 28,7% pretstatā 39,7% 2017.gada beigās, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) jaunākie dati.
Savukārt, izslēdzot "ABLV Bank", ārvalstu noguldījumu īpatsvars sarucis līdz 22,1%.
Pēc FKTK datiem, kopējā banku piesaistīto noguldījumu apmērā, ieskaitot "ABLV Bank", Latvijas fizisko un juridisko personu noguldījumi veido 71%, NVS valstu - 6%, pārējo Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu - 12%, bet pārējo valstu - 11%.
"Vēsturiski mēs esam ar vislielāko vietējo noguldījumu proporciju, bet process vēl nav noslēdzies," intervijā atzina FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš. Pēc FKTK vēstītā, ārvalstu noguldījumu īpatsvara mērķis Latvijā ir 15%.
Tāpat Putniņš atzīmēja, ka jau tuvākajā laikā tiks sasniegts valdības vēlamais NVS valstu noguldījumu īpatsvars Latvijas bankās - 5%.
Vienlaikus viņš gan piebilda, ka vēl ir jāapzina patiesā labuma guvēji noguldījumiem, kuri šobrīd ir kvalificēti kā "pārējās valstis". "Pamats analīzei ir patiesā labuma guvēji, respektīvi, ja mēs redzēsim ļoti lielu sadaļu šajā pārējo valstu segmentā NVS labuma guvējiem, tad noteikti ar bankām būs vēl papildu sarunas, jo mēs nevēlamies, lai NVS klientūra slēptos zem citu valstu jurisdikcijām," sacīja Putniņš.
Kopumā Latvijas bankas šogad 20.jūnijā noguldījumos bija piesaistījušas 17,6 miljardus eiro, kas ir par 2,7 miljardiem eiro mazāk nekā 2017.gada beigās, tostarp iekšzemes noguldījumu apmērs bija 12,5 miljardi eiro (2017. gada beigās - 12,2 miljardi eiro), bet ārvalstu noguldījumu apmērs veidoja 5,1 miljardu eiro (8,1 miljards eiro).