Tas nozīmē, ka būtiskas izmaiņas maksājumā par OIK galalietotāju elektrības rēķinos faktiski nav sagaidāmas. Vienlaikus jāņem vērā, ka lietotājiem ar dažādiem pieslēgumiem, ietekme ir atšķirīga. Piemēram, pie nemainīgas jaudas un patēriņa 100 kWh – pieaugums ir 0,01 eiro mēnesī.
Jaudas komponentes, kuras Regulators apstiprināja 2018. gada 23. maijā, paliek nemainīgas līdz pat 2021.gadam. Savukārt OIK komponente jeb mainīgā komponente, kuras maksa atkarīga no patēriņa, no 2019. gada 1. janvāra būs 0,01474 EUR/kWh. Attiecīgi OIK komponente, lai segtu iepirkuma izmaksas, kas rodas, iepērkot elektroenerģiju no tiem ražotājiem, kuri izmanto dabasgāzi elektroenerģijas ražošanai obligātā iepirkuma ietvaros, būs 0,00599 EUR/kWh. Savukārt, lai segtu iepirkuma izmaksas, kas rodas, iepērkot elektroenerģiju no tiem ražotājiem, kuri izmanto atjaunojamos dabas resursus elektroenerģijas ražošanai, OIK komponente būs 0,00875 EUR/kWh.
Līdz 2018. gada 1. janvārim elektroenerģijas lietotājiem maksājums par OIK bija proporcionāls elektroenerģijas patēriņam. Savukārt līdz ar grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumam (ETL), no 2018. gada 1. janvāra tika mainīta kārtība – maksu par jaudu (fiksēta maksa) turpmāk sedz nevis proporcionāli elektroenerģijas patēriņam, bet atkarībā no lietotāja pieslēguma veida, savukārt maksu par enerģiju (mainīga maksa) – proporcionālo lietotāja patēriņam.
Atbilstoši ETL Publiskais tirgotājs iepērk elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros no elektroenerģijas ražotājiem, maksā garantēto maksu par elektrostacijās uzstādīto elektrisko jaudu, veic atbalsta maksājumus energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem, sedz balansēšanas izmaksas, kā arī administratīvās izmaksas.
Publiskā tirgotāja obligātā iepirkuma izmaksas sedz visi elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam. Savukārt tās publiskā tirgotāja izmaksas, ko veido maksājumi par uzstādīto elektrisko jaudu, sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji, un tās tiek sadalītas pa sprieguma un patēriņa līmeņa grupām proporcionāli ieņēmumu fiksētajai daļai no sistēmas pakalpojumiem.
Regulators 2018. gada 22. oktobrī saņēma Publiskā tirgotāja iesniegumu ar lūgumu apstiprināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes no 2019. gada 1. janvāra un tam pievienotu obligātā iepirkuma komponenšu aprēķinu.
Ministru kabinets 2018. gada 7. maijā izdeva rīkojumu "Par elektroenerģijas kopējās obligātā iepirkuma un jaudas komponentes samazināšanu", ar kuru tika atbalstīta kopējās obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējās vērtības samazināšana no 25,79 EUR/MWh līdz 22,68 EUR/MWh. Regulators secina, ka, aprēķinot OIK, Publiskais tirgotājs ir ņēmis vērā Ministru kabineta rīkojumā noteikto. Līdz ar to kopējā obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējā vērtība 2019. gadā ir saglabāta esošā līmenī.
Elektroenerģijas obligātais iepirkums ir valsts noteikts atbalsta mehānisms elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģiju ražo koģenerācijas stacijās vai no atjaunojamajiem energoresursiem.
ETL noteiktos publiskā tirgotāja pienākumus pilda AS "Latvenergo" meitassabiedrība AS "Enerģijas publiskais tirgotājs". Publiskais tirgotājs atbilstoši Regulatora metodikai aprēķina un iesniedz Regulatoram apstiprināšanai OIK.