Mārtiņš Āboliņš, Linda Vildava, Dainis Gašpuitis, Pēteris Strautiņš
Foto: LETA/Publicitātes foto/DELFI
2018. gada novembrī, salīdzinot ar 2017. gada novembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 12,2%, savukārt apjoma pieaugums bija apstrādes rūpniecībā – par 3,3%, un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 12,1%. Ekonomisti vērtē, ka nozaru attīstību šogad būtiski ietekmēs darbaspēka un ražošanas jaudu pieejamība, tāpat jāņem vērā ekonomiku bremzēšanās mūsu eksporta tirgos.

Dati par apstrādes rūpniecības ražošanas apjomu kāpumu novembrī 3,3% apmērā apstiprina, ka 2018. gads bijis mērenas izaugsmes gads. "Spriežot pēc 11 mēnešu datiem, ražošanas apjomu izaugsme 2018. gadā bijusi apmēram 3-3,5% apmērā. Vēl gada sākumā uz eiforiskās 2017. gada nots varēja gaidīt par pāris procentpunktiem straujāku kāpumu. Tomēr pakāpeniski lēnāka izaugsme vairumā un kritums atsevišķās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs lielās cerības noplacināja," norāda "Swedbank" ekonomiste Linda Vildava.

Novembrī gandrīz visu apstrādes rūpniecības pieaugumu Latvijā veidoja vien dažas nozares. Salīdzinājumā ar 2017. gada novembri datoru un optisko iekārtu ražošana Latvijā palielinājusies par 15,5%, elektrisko iekārtu ražošana par 30,4%, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana par 17,7%, gatavo metālizstrādājumu ražošana par 4,8%, tekstilizstrādājumu ražošana par 12,3%, savukārt koka izstrādājumu ražošana 3,2%. Kopējo nozares pieaugumu gan uz leju pavilka kritums pārtikas produktu un nemetālisko minerālu ražošanā par attiecīgi 2,9%, kā arī 10,4%, skaidro "Citadele" bankas ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!