Ekonomisti: jāmeklē iemesli, kāpēc mūsu cenu līmenis ir augstāks nekā Centrāleiropas valstīs
Foto: LETA

2018. gada decembrī, salīdzinot ar 2017. gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 2,6%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 2,3% un pakalpojumiem – par 3,1%. Ekonomisti vērtē, ka pagājušais gads pavadīts zemas inflācijas apstākļos, savukārt šogad galvenie cenu paaugstinošie faktori, visticamāk, būs mājokļa preču un pakalpojumu cenas, tāpat jau zināms, ka daļai iedzīvotāju augs maksa gan par gāzi, gan elektrību, palielināsies arī atkritumu apsaimniekošanas izmaksas, kā arī siltumenerģijas cenas.

"Patēriņa cenu svārstības Latvijā turpina noteikt ārējie faktori un straujais naftas cenu kritums pērnā gada nogalē mazinājis patēriņu cenu inflāciju arī Latvijā. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, pērnā gada decembrī vidējās patēriņa cenas Latvijā samazinājās par 0,4% pret iepriekšējo mēnesi, savukārt salīdzinājumā ar 2017. gada decembri tās augušas par 2,6%. Tā rezultātā pēc trīs mēnešu pārtraukuma inflācija Latvijā atkal noslīdējusi zem 3%, un gada vidējā inflācija Latvijā pērn bijusi 2,5%," norāda "Citadele" bankas ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Finanšu ministrijā vērtē, ka 2017. gadā gandrīz pusi no cenu pieauguma noteica pārtikas cenu kāpums, bet 2018. gadā cenu izmaiņu struktūra bija sabalansētāka starp pārtikas, alkoholisko dzērienu, energoresursu un atsevišķu komerciālo pakalpojumu cenu pieaugumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!