Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien nolēmusi aicināt Ministru kabinetu līdz maija sākumam sagatavot piedāvājumu, kas risinātu nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanas jautājumus. Savukārt Tieslietu ministrija šonedēļ sabiedriskajai apspriešanai nodeva likumprojektus "Grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā" un "Grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli"", ar kuriem rosināts atcelt vai būtiski samazināt nekustamā īpašuma nodokli primārajam mājoklim.
Kā portālu "Delfi" informēja Saeimas Preses dienestā, Budžeta komisijas deputāti par šādu lēmumu vienojās, uzsākot vairāk nekā 40 tūkstošu iedzīvotāju parakstītā kolektīvā iesnieguma "Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam" izskatīšanu.
"Jautājums bez šaubām ir sarežģīts, tas ir aktuāls jau ilgu laiku, un neskar tikai vienīgo mājokli vai īpašumu. Būtiski arī, kā iespējamā atteikšanās no nodokļa piemērošanas vienīgajam mājoklim, ko rosina iniciatīvas autori, ietekmētu pašvaldību budžetus," sacīja komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP).
Tieslietu ministrijas pārstāvis deputātus trešdien informēja, ka ministrija, apzinot problēmjautājumus, ir izstrādājusi un piedāvājusi apspriešanai grozījumus nekustamā īpašuma nodokļa likumā un Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā.
Ar izmaiņām nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinā paredzēts ieviest speciālo vērtību. Tas, stājoties spēkā jaunajām kadastrālajām vērtībām, ļautu nodrošināt maksājamā nodokļa samērīgumu. Piedāvāts arī nekustamā īpašuma nodokli nepiemērot vienīgajam mājoklim, kurā tā īpašnieks deklarējis savu dzīvesvietu, ja tā kadastrālā vērtība nepārsniedz 100 tūkstošus eiro.
"Šodienas diskusija vēlreiz apliecināja, ka joprojām ir daudz neskaidrību, tostarp, vai un kā plānotās nodokļa izmaiņas attieksies uz uzņēmumiem un kā tās ietekmēs pašvaldību ieņēmumus. Tāpēc aicinām atbildīgo Tieslietu ministriju pavasarī uz komisiju nākt arī ar aprēķiniem jau pēc jaunajām kadastrālajām vērtībām," sacīja Bondars.
Atbalstu atsāktajai diskusijai par nepieciešamajām izmaiņām nekustamā īpašuma nodokļa jomā komisijā pauda Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis, uzsverot, ka būtu jādomā, kā mazināt kadastrālo vērtību ietekmi uz īpašuma nodokli. Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve atzīmēja, ka jebkurām izmaiņām nodokļu jomā attiecībā uz pašvaldību budžetiem jābūt solidārām un jāparedz kompensējošs mehānisms nodokļu ieņēmumu samazināšanās gadījumos.
Kolektīvo iesniegumu, kas Saeimā iesniegts pagājušā gada oktobrī, parakstījuši 40 518 pilsoņi, un tajā parlaments atkārtoti aicināts noņemt pārlieku lielo nekustamā īpašuma nodokļa slogu no iedzīvotāju vienīgajiem īpašumiem – dzīvesvietām. Iesniegumā norādīts, ka nekustamā īpašuma nodoklis daudzos gadījumos ir kļuvis par iemeslu, kādēļ iedzīvotāji zaudē savus mājokļus, un tas apdraud iedzīvotājiem Satversmē garantētās tiesības uz īpašumu.
Tāpat iesnieguma autori norādījuši, ka jautājums Latvijas sabiedrībai joprojām ir aktuāls un svarīgs un to apliecina līdz šim papildu savāktais parakstu skaits, kas jau pārsniedz 50 tūkstošus.
Iepriekš līdzīga iniciatīva par nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam, ko bija parakstījuši 10 496 pilsoņi, Saeimā tika iesniegta 2016. gada aprīlī, un parlaments lēma uzdot Ministru kabinetam izvērtēt iespēju grozīt normatīvos aktus, lai īstenotu principus, kas ļautu nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam īpašumam nepiemērot vai arī piemērot vienoto samazināto procentu likmi no nekustamā īpašuma vērtības. Līdz šim Ministru kabineta atzinums par iniciatīvu, kas parlamentā iesniegta 2016. gada pavasarī, Saeimā nav saņemts, iepriekš atzīmēja par iniciatīvas virzību Saeimā atbildīgās Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (NA).
Otrdien,Tieslietu ministrija sabiedriskai apspriešanai nodeva likumprojektus "Grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā" un "Grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli"", ar kuriem rosināts atcelt vai būtiski samazināt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) primārajam mājoklim.
Ar likumprojektiem piedāvāts atcelt NĪN primārajiem mājokļiem vērtībā līdz 100 000 eiro un samazināt NĪN primārajiem mājokļiem ar augstāku kadastrālo vērtību.
Likumprojekti paredz paralēli jaunajām nekustamo īpašumu kadastrālajām vērtībām ieviest arī t.s. speciālo vērtību, kuru izmantotu NĪN aprēķinam. Tādējādi nosakot, ka par primārajiem mājokļiem (privātmāja/ dzīvoklis) ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro NĪN tiktu atcelts.
Ja mājokļa vērtība pārsniegtu 100 000 eiro, tad NĪN aprēķinātu no šīs vērtības atņemot 100 000 eiro un iegūtajai starpībai piemērojot koeficientu 0,2 (proti, nodokļa aprēķinam izmanto 20% no iegūtās starpības).
Tieslietu ministrija līdz šī gada februāra sākumam plāno veikt papildu aprēķinus par pašvaldību prognozētajiem ieņēmumiem no NĪN un ar to iepazīstināt arī sadarbības partnerus un sabiedrību.
Ar likumprojektiem iespējams iepazīties Tieslietu ministrijas mājaslapā.