Foto: F64

Pēc šovasar veiktajām izmaiņām Kredītiestāžu likumā "Swedbank" uzsāka 2008. gada krīzes neatrisināto parādu dzēšanu. Patlaban ir dzēsta lielākā daļa no šādām saistībām kopā 100 miljonu eiro apmērā, ietverot vairāk nekā 2500 aizņēmējus un 1100 galviniekus, informē "Swedbank".

Šis solis ļauj atbrīvoties no parāda tiem kredītņēmējiem, kuru īpašumi jau sen kā ir pārdoti pēc iepriekšējās krīzes, taču saistības palikušas. Šādi "Swedbank" turpina savu jau pastāvošo Sociālā izlīguma programmu, kuras ietvaros vairāk nekā 2000 klientu ir sakārtojuši savas pagātnes saistības. Noslēguma fāzē banka plāno dzēst saistības vēl vismaz 10 miljonu eiro apmērā.

"Swedbank" veica parādu dzēšanu pilnā vai daļējā apmērā tiem līgumiem, kas kā mājokļu kredīti tika ņemti laika posmā līdz 2008. gada 31. decembrim un nav atmaksāti 2008. gada ekonomiskās lejupslīdes dēļ. No visiem šiem aizdevumiem banka ir atkāpusies, un ieķīlātais mājoklis ir pārdots, tomēr ar to nav bijis pietiekami, lai segtu visas atlikušās saistības. Tām personām, kurām šāds risinājums ir piemērojams, "Swedbank" nodrošina iespēju dzēst atlikušās parādsaistības 90% vai pat 100% apmērā.

"Swedbank Latvija" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis teic, ka pēc ļoti būtiskām izmaiņām Kredītiestāžu likumā banka varēja veikt pēdējo soli, lai palīdzētu atgriezties ekonomiskajā apritē atlikušajai klientu daļai, kam ir šāda iespēja un vēlme.

Pilnā 100% apmērā saistības tiek dzēstas personām, kuras atbilst sociāli jutīgām sabiedrības grupām, piemēram, daudzbērnu ģimenēm, par maznodrošinātām vai trūcīgām atzītām personām u.tml. Tāpat pilna apmēra parādu norakstīšana attiecās uz personām, kuras līdz 2022. gada 31. decembrim būs sasniegušas pensijas vecumu, un klientiem, kuri ir vienojušies ar Swedbank Sociālā izlīguma ietvaros. Visiem pārējiem klientiem saistības tiek samazinātas 90% apmērā. Šāda pieeja piemērota, lai ievērotu taisnīguma principu pret tiem, kuri saistības sakārtojuši jau iepriekš Sociālā izlīguma ietvaros.

Automātiska parādu dzēšana netiek piemērota, kad ir aktīvs tiesvedības process, noslēgts specifisks izlīgums vai gadījumos, kad klienta rīcība atgūšanas procesā nav bijusi godprātīga. Likums arī nosaka, ka parādu norakstīšana nav piemērojama aizņēmējiem, kuriem šobrīd ir aktīvs maksātnespējas process.

Lai uzzinātu vairāk par saistību dzēšanas procesu un kritērijiem, bankas klienti aicināti meklēt informāciju "Swedbank" mājas lapas sadaļā Maksājumu grūtības, apakšsadaļā "Pirmskrīzes hipotekāro kredītu dzēšana". Klientiem, kuri atbilst kādai no sociāli jutīgām grupām, līdz 2022. gada 1. jūlijam jāiesniedz bankā aizpildīta veidlapa un apliecinoši dokumenti.

Saeima vasarā atbalstīja grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas ļauj kredītiestādēm vienpusēji dzēst privātpersonu hipotekāro kredītu parādus, kuri uzskatāmi par neatgūstamiem un tika ņemti līdz 2008. gada beigām nekustamā īpašuma iegādei. Vienlaikus Saeima atbalstīja arī grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", saskaņā ar kuriem šāda parāda dzēšana nerada ienākuma nodokļa nomaksas pienākumu parādniekam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!