Delfi foto misc. - 76939
Foto: Pixabay

Kopš 2020. gada sākuma Latvijā tuviniekiem ir iespējams mantot 2. pensijas līmeņa uzkrājumus, taču Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati rāda, ka līdz 2020. gada beigām tikai katrs desmitais jeb 11% no 2. pensiju līmeņa dalībniekiem izvēlējušies, kam novēlēt uzkrāto kapitālu, norāda "Luminor" bankas pensiju produktu vadītāja Anželika Dobrovoļska.

Viņa uzsver, ka pensijas mantošana var kļūt par būtisku atbalstu kādam no tuviniekiem pensijas vecumā, tāpēc ikvienam ieteicams izmantot šo iespēju.

"2020. gads Latvijas pensiju sistēmai nesis nozīmīgu uzlabojumu – tagad ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam, kas vēl nav sasniedzis pensionēšanās vecumu, ir iespēja izvēlēties, kas un kādā veidā mantos viņa pensiju 2. līmeņa uzkrājumu gadījumā, ja cilvēks nenodzīvos līdz pensijas vecumam. Kopumā kapitāla mantošana pozitīvi ietekmē visus pensijas sistēmas dalībniekus, motivējot cilvēkus vairāk domāt par savu pensijas uzkrājumu, kā arī ļauj uzskatāmā veidā apzināties veiktās iemaksas kā ieguldījumu savā un tuvinieku nākotnē. Lai arī Latvijas iedzīvotāji 2. pensiju līmenī iemaksā ievērojamu daļu no saviem ienākumiem – 6%, kas ar gadiem palīdz veidot būtisku uzkrājumu, VSAA dati rāda, ka joprojām ļoti maz cilvēku ir izmantojuši šo iespēju. Kā vienu no šī gada pirmajiem darbiem aicinām iedzīvotājus laikus parūpēties, lai šie līdzekļi tiktu mantoti, vai novēlēti kādam tuvam cilvēkam," pauž Dobrovoļska.

Valsts fondēto pensiju likums paredz, ka pensiju 2. līmeņa dalībnieks savu uzkrājumu (2. pensiju līmenī) var nodot mantojumā Civillikuma noteiktajā kārtībā vai pievienot izvēlētas personas 2. pensiju līmeņa kapitālam. Tāpat Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja visu uzkrājumu ieskaitīt valsts budžetā, kas automātiski notiek arī gadījumos, kad cilvēks nav izdarījis izvēli par savas pensijas mantošanas iespējām.

"Jaunākie VSAA dati liecina, ka lielākajā daļā jeb 70% no saņemtajiem iesniegumiem cilvēki izvēlējušies savu pensijas uzkrājumu nodot mantojumā Civillikuma noteiktajā kārtībā, bet 28% to pievienos konkrētas personas fondētajam pensijas kapitālam," norāda Dobrovoļska.

Līdzīgi kā 2. pensiju līmeņa uzkrājums arī iemaksas 3. pensiju līmenī ir mantojamas un pieder krājējam. Turklāt līgumā var norādīt cilvēkus, kas saņems šo kapitālu vienkāršotā kārtībā, salīdzinot ar Civillikumā noteikto standarta mantošanas kārtību, kas mēdz būt gana sarežģīta un laikietilpīga.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!