Delfi foto misc. - 78581
Foto: Publicitātes attēli

Latvijas Banka sadarbībā ar portālu "Delfi" līdz 4. aprīlim rīko tradicionālo sabiedrības aptauju "Latvijas gada monēta 2020". Tas ir gada nozīmīgākais notikums Latvijas monētu mākslā.

2020. gadā tika izlaistas četras kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un vispārcilvēciskām vērtībām: "Modernisms Latvijā. 20. gs. 60. gadi", "Liepas lapa", "Ventastega", "Personiskā brīvība".

Izvēlēties pagājušā gada izcilāko kolekcijas monētu un nobalsot var šeit.

"Modernisms Latvijā. 20. gs. 60. gadi"


Foto: Publicitātes attēli

Kolekcijas monēta "Modernisms Latvijā. 20. gs. 60. gadi" veltīta mākslai Latvijā 20. gadsimta 60. gados – laikā, ko saistībā ar politiskajām norisēm dēvē par atkusni. Šim laikam ikdienas dzīvē bija raksturīgas lielākas brīvības un labklājības cerības, un arī kultūrā un mākslā pavērās relatīva apvērsuma iespēja. Mākslas brīvdomīgo formu uzplaukums sekmēja stingrāku ideoloģisko kontroli tēlotājmākslā, savukārt dekoratīvi lietišķās mākslas un dizaina joma varēja attīstīties brīvāk, ļaujot modernismam atraisīties dizainā un arhitektūrā.

Monētā izmantoti grafiskie elementi no dažu tā laika nozīmīgu autoru – arhitektes Martas Zigrīdas Staņas un mākslinieku Zinas Ulstes, Gunāra Kirkes un Ulda Razuma – darbiem. Šis grafisko izteiksmes līdzekļu kopums ir liecinājums par modernisma stilistikas vienojošo fenomenu.

Kolekcijas monētas "Modernisms Latvijā. 20. gs. 60. gadi" grafiskā dizaina autore ir māksliniece
Sandra Krastiņa
, bet plastiskā veidojuma autors – mākslinieks
Jānis Strupulis
.

Monēta izgatavota
UAB Lietuvos monetų kalykla
(Lietuva).

Monētas lapa
šeit.

Monētas 3D modelis šeit.

Videostāsts šeit.

"Liepas lapa"

Foto: Publicitātes attēli

Kolekcijas monēta "Liepas lapa" veltīta ekoloģijas tēmai, kas arvien aktīvāk ienāk mūsu dzīvē. Arvien lielāks cilvēku skaits pārceļas uz dzīvi pilsētās, un viens no mūsdienu pilsētu attīstītāju svarīgākajiem uzdevumiem ir padarīt tās iespējami patīkamākas dzīvošanai un zaļākas. Tā radusies ilgtspējīgas pilsētas koncepcija, kas nozīmē būt līdzsvarā ar apkārtējo vidi.

Daba pilsētvidē dod ārkārtīgi lielu labumu, taču tā ir viegli ievainojama. Šis līdzsvars cilvēkiem ir jānodrošina, lai spētu saglabāt savu pilsētvidi dzīvojamu. Mēs katrs varam sniegt savu ieguldījumu zaļākas un patīkamākas pilsētvides veidošanā, mainot vai pielāgojot savus ikdienas paradumus.

Kolekcijas monētas grafiskā dizaina autors ir arhitekts Mārcis Kalniņš – viņa debija monētu mākslā bija 2016. gadā ar unikāla veidola un tehniskā izpildījuma kolekcijas monētu "Zeme", kas bija veltīta mūsu planētas vietai cilvēka vērtību lokā un Visumā. Monētas "Liepas lapa" plastiskā veidojuma autore ir Ligita Franckeviča.

Monēta izgatavota Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande).

Monētas lapa šeit.

Monētas 3D modelis šeit.

Videostāsts šeit.

"Ventastega"

Foto: Publicitātes attēli

Kolekcijas monēta "Ventastega" veltīta oriģinālai un spilgtai Latvijas vēstures liecībai, kas ļauj iepazīt un izprast evolūcijas gaitu un tādējādi dara Latvijas zinātnieku atradumu īpaši nozīmīgu pasaulei.

Ventastega curonica fosilās atliekas tika atrastas Kurzemē – iežu atsegumos Ventas upes baseinā Skrundas apkārtnē. Sugas nosaukumā iemūžināts Ventas un Kurzemes nosaukums, un tā šo dzīvnieku atpazīst zinātnieki un aizvēstures entuziasti visā pasaulē.

Ventastega bija četrkājains, plēsīgs dzīvnieks, kas bija mazliet garāks par metru un dzīvoja pirms aptuveni 365 milj. gadu – laikā, kad tagadējā Latvijas teritorija atradās dažus grādus uz dienvidiem no ekvatora Eiramerikas paleokontinenta dienvidaustrumu malā.

Kolekcijas monētas grafiskā dizaina un plastiskā veidojuma autors ir mākslinieks Ivars Drulle.

Monēta izgatavota Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande).

Monētas lapa šeit.

Monētas 3D modelis šeit.

Videostāsts šeit.

"Personiskā brīvība"


Foto: Publicitātes attēli

Kolekcijas monēta "Personiskā brīvība" ir daudzsološās dizaineres
Beates Šņukas
debija monētu mākslā.

2019. gadā Latvijas Banka aicināja dažādu nozaru studentus uz diskusiju par to, ko personiskā brīvība nozīmē mūsdienās. Šī tēma ir īpaši aktuāla mūsdienās, kad tehnoloģijas radījušas iespēju katram publiski paust savu viedokli jebkurā jautājumā. Tas liek padomāt par to, kādas ir mūsu brīvās gribas robežas un cik būtiski ir rēķināties ar citu rīcību un viedokli.

Māksliniece filozofiskajai tēmai veltītajā monētā izvēlējusies simboliski attēlot ideju, ka mūsu brīvība beidzas tur, kur sākas cita cilvēka tiesības. Viņa šo robežu parādījusi, atveidojot regulāras sešstūra piramīdas, kuras saskaras viena ar otru un kuru skaldnes veidotas, izmantojot atšķirīgu tehniku.

Monēta izgatavota
Mennica Polska S.A.
(Polija).

Monētas lapa
šeit.

Monētas 3D modelis šeit.

Videostāsts šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!