Bankas vienojušās par skaidrās naudas pieejamības nodrošināšanu reģionos
Foto: Pixabay

Latvijas Banka, Finanšu nozares asociācija un bankas ar plašāko bankomātu un filiāļu tīklu - "Swedbank", "SEB banka", "Luminor Bank" Latvijas filiāle un banka "Citadele" - parakstījušas sadarbības memorandu par skaidrās naudas pieejamības nodrošināšanu iedzīvotājiem, aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Bankā.

Memoranda mērķis ir nodrošināt skaidrās naudas pieejamību iedzīvotājiem visā Latvijas teritorijā, nosakot minimālās skaidrās naudas pieejamības un sasniedzamības prasības.

Memoranda parakstītāji vienojušies saglabāt esošo bankomātu tīklu, nesamazinot bankomātu skaitu par vairāk nekā 5% līdz 2023.gada 1.janvārim, veidojot bankomātu tīklu, kopumā ievērot ne vairāk kā 20 kilometru attālumu taisnā līnijā līdz tuvākajam bankomātam no jebkuras vietas Latvijā 99% Latvijas iedzīvotāju, kā arī noteikt atbilstošu bankomātu faktiskās pieejamības laiku patērētāju interesēs, proti, katru dienu vismaz 12 stundu.

Latvijas Bankā norādīja, ka mūsdienās turpina attīstīties dažādas modernu norēķinu iespējas, un sabiedrība tās arvien labprātāk un plašāk izmanto. Centrālās bankas ir sākušas darbu, lai pārskatāmā nākotnē iedzīvotājiem un uzņēmējiem kļūtu pieejama vēl viena naudas forma - digitālais eiro, kas neaizstās skaidro naudu, bet papildinās un paplašinās dažādas naudas lietojuma iespējas. Tomēr pašlaik vēl arvien liela daļa neliela apmēra maksājumu Eiropas Savienībā tiek veikta skaidrā naudā.

"Gan Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas nostāja, gan spēkā esošie tiesību akti nepārprotami nosaka, ka skaidrā nauda saglabās likumīgā maksāšanas līdzekļa lomu ar atsevišķiem skaidrās naudas izmantošanas ierobežojumiem, kas ieviesti saistībā ar ēnu ekonomikas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu aprites ierobežošanas pasākumiem," atzīmēja Latvijas Bankā.

Latvijā par galveno skaidrās naudas pieejamības avotu iedzīvotājiem kalpo banku nodrošinātie bankomāti (ATM), kas nodrošina eiro banknošu izņemšanu. Dažādu alternatīvu ietekmē skaidrās naudas loma samazinās, tomēr finanšu nozares institūciju diskusijās secināts, ka sabiedrības interesēs ir nodrošināt skaidrās naudas pieejamību tādā pašā līmenī. Skaidrās naudas izmaksas nodrošināšana atsevišķās teritorijās ir stratēģisks sociālās atbildības jautājums un krīzes brīžos - arī nacionālajai drošībai kritisks pakalpojums, pauda Latvijas Bankā.

Tāpat Latvijas Bankā uzsvēra, ka memorands pirms tā parakstīšanas tika iesniegts izvērtēšanai Konkurences padomē, un tika saņemts apstiprinājums, ka iesaistītās institūcijas, vienojoties par skaidrās naudas pieejamības principiem un pasākumiem, rīkojas sabiedrības interesēs un neierobežo konkurenci.

"Latvijas Banka pavasarī nāca klajā ar iniciatīvu noteikt skaidrās naudas pieejamības kritērijus, rūpējoties par sabiedrības interesēm, it īpaši reģionos dzīvojošajiem un strādājošajiem. Esmu gandarīta par sadarbību ar finanšu nozari un panākto vienošanos, kas pauž apņēmību rīkoties, lai arī turpmāk būtu nodrošināta skaidrās naudas ērta pieejamība katram Latvijas iedzīvotājam visā valsts teritorijā. Tas garantē cilvēku iespējas izvēlēties sev ērtāko maksāšanas līdzekli un ievēro tās sabiedrības daļas intereses, kura dažādu iemeslu dēļ nelieto bezskaidro naudu," minēja Latvijas Bankas padomes locekle Zita Zariņa.

Savukārt Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre norādīja, ka digitālā attīstība pēdējos gados ir īpaši strauja, tomēr arī skaidrās naudas apritei ir sava vieta tautsaimniecībā, lai nodrošinātu tās izmantošanu ikdienas vajadzībām samērīgos apmēros atbilstoši banku klientu ieskatiem.

"Asociācijā iepriekš apstiprinātie sadarbības pamatprincipi skaidrās naudas pieejamībai ir iekļauti memorandā. Turpmāk jāpievēršas skaidrojošajam darbam, informācijas pieejamībai un banku risinājumu savietojamībai, lai nodrošinātu banku, citu finanšu pakalpojumu sniedzēju godīgu konkurenci, ierobežotu nelegālās naudas apriti un mazinātu ēnu ekonomiku," pauda Bajāre.

Latvijas Bankā norādīja, ka vidēji Eiropas Savienībā bankomātu skaits no 2015. līdz 2019.gadam ir samazinājies par 4%, bet karšu pieņemšanas termināļu skaits palielinājies par 47,7%. Vērojams, ka bankomātu skaita samazinājums ir krasāks valstīs ar straujākiem digitalizācijas tempiem. Tas izskaidrojams ar to, ka pieprasījums pēc skaidrās naudas mazinās un bankas attiecīgo infrastruktūru uztur klientiem nepieciešamajā apmērā.

Vienlaikus Latvijā bankomātu skaits no 2015. līdz 2019.gadam ir samazinājies nedaudz vairāk kā par 11%. Aptuveni 42% maksājumu karšu turētāju skaidro naudu mēneša laikā no bankomātiem neizņem vispār. Atbilstoši 2020. un 2021.gada aktuālajiem datiem bankomātu skaita kritums ir mērens un atbilst klientu uzvedības maiņai.

Pašlaik Latvijā ir 902 bankomāti. Vairāk nekā 80% Latvijas iedzīvotāju tuvākais bankomāts ir mazāk nekā piecu kilometru attālumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!