Pirmajā pusgadā par 43% audzis 'Altum' izsniegto aizdevumu skaits biznesa sācējiem
Foto: F64

Šā gada pirmajā pusgadā AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") apstiprināto aizdevumu skaits biznesa sācējiem pieaudzis par 43%, salīdzinot ar līdzīgu laika periodu pirms pandēmijas - 2019.gadā, pavēstīja "Altum" pārstāvji.

2021.gada pirmajā pusgadā "Altum" apstiprinājis aizdevumus par kopējo summu 7,43 miljoni eiro.

Populārākās nozares, kurās izsniegti aizdevumi uzņēmējdarbības sākšanai, ir lauksaimniecība (37%), pakalpojumi (32%) un ražošana (20%).

"Salīdzinot ar laiku pirms pandēmijas, ievērojami augusi arī biznesa pieteikumu kvalitāte. Arvien retāk saņemam "ātro ideju" pieteikumus, bet novērojam to, ka biznesa sācēji kļūst radošāki ideju izstrādē, ilgāk un rūpīgāk izlolo savu ideju, paši meklē papildu finansējumu, un tikai tad piesakās "Altum" aizdevumam," pauda "Altum" valdes loceklis Jēkabs Krieviņš.

Viņš piebilda, ka ik gadus "Altum" biznesa sācējiem izsniedz aptuveni septiņus, astoņus miljonus eiro biznesa sākšanai. Lai arī šogad pieprasījums pēc biznesa uzsākšanas ir ievērojami audzis, Krieviņš uzsvēra, ka "Altum" iespējas palīdzēt biznesa sācējiem ir daudzkārt lielākas.

"Altum" informēja, ka biznesa sācēji iesniedz pārdomātākus un rūpīgāk izstrādātus biznesa plānus, piesardzīgāk analizē biznesa riskus un sastāda rezerves plānus. Novērojama arī profesionālāka biznesa sākšana, sasniedzot biznesa plānā minētos mērķus. Par iesniegto pieteikumu kvalitāti liecina arī apstiprināto un atteikto aizdevumu proporcija. 2019.gada pirmajā pusgadā apstiprināti 84% no iesniegtajiem aizdevumu pieteikumiem, bet 2021.gada pirmajā pusgadā apstiprināti jau 88% no iesniegtajiem pieteikumiem.

""Altum" dati rāda, ka gan pieprasījums pēc finansējuma, gan "Altum" izsniegto aizdevumu skaits 2021.gadā ir audzis straujāk nekā jaundibināto uzņēmumu skaits valstī. Finansējuma pieprasījuma kāpumam varētu būt dažādi iemesli. Pirmkārt, "Altum" šogad finansējis vairākus biznesa sācējus, kas uzsākuši uzņēmējdarbību pēc darbavietas zaudēšanas. Otrkārt, tradicionāli biznesa sākšanu finansēt palīdz ģimene un draugi, bet šī finansējuma avoti krīzes laikā, iespējams, mazinājušies. Treškārt, iespējams, tieši pandēmijas laiks daudziem ir bijis pamudinājums realizēt sen lolotu biznesa ideju," pauda Krieviņš.

"Altum" biznesa sācēju aizdevumu analīze rāda, ka salīdzinoši biežāk "vidējais" biznesa sācējs ir vīrietis 30-40 gadu vecumā, kurš pārvērš savu interesantu hobiju biznesa idejā vai pārceļas no dzīves Rīgā uz citu pilsētu, uzsākot tur uzņēmējdarbību.

Visbiežāk biznesa idejas īstenošana tiek sākta, strādājot algotā pamatdarbā. Tomēr starp citiem biznesa sākšanas iemesliem ir bez darba palikušas personas, kas izmanto savas amata prasmes, lai sāktu paši savu biznesu. Piemēram, šuvēji, galdnieki un citi amatnieki, tomēr šajos gadījumos aizdevuma summas ir salīdzinoši nelielas. Vēl daļa jau ilgāku laiku ir veikuši saimniecisko darbību, bet to līdz šim nav reģistrējuši, un tad izmanto "Altum" aizdevumu, lai savu uzņēmējdarbību sakārtotu un attīstītu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!