Delfi foto misc. - 77536
Foto: Pixabay
Mājsaimniecību finanses kopš pandēmijas sākuma 2020. gadā piedzīvojušas vērā ņemamas izmaiņas. Tas ietekmējis arī pašu iedzīvotāju uzvedību – teju no vienas galējības otrā. Bažās par ienākumu stabilitāti daļa iedzīvotāju steidza veidot iekrājumus, būtiski ierobežojot ierastos ikdienas tēriņus. Vēlāk, situācijai stabilizējoties un mazinoties nenoteiktībai, kā arī atgriežoties dažādām iepirkšanās iespējām, arī patēriņa apjomi atgriezās ierastajā līmenī un pat palielinājās.

2021. gada rudens un līdz ar to arī jaunā apkures sezona nākusi ar jauniem izaicinājumiem, piedzīvojot ļoti strauju resursu cenu kāpumu teju ikvienā jomā: degviela, dabasgāze, apkure, elektroenerģija.

Turklāt nav garantēts, ka šis cenu kāpums neturpinās. Pēc "Swedbank" ekonomistu domām, inflācija augstāko punktu varētu sasniegt gadu mijā. Vienlaikus gan jāatzīst, ka, piemēram, gaidāmo apkures izmaksu palielinājums ne visās Latvijas pašvaldībās ir vienāds – kamēr Rīgā tarifa pieaugums tiek lēsts 40% apmērā, citur tas ir mērenāks vai arī nav plānots vispār. Tas skaidrojams ar izmantojamo resursu veidu – ja siltuma ražošanā tiek izmantota gāze, resursu cenu pieaugums ir daudz jūtamāks nekā tur, kur kā kurināmais tiek izmantota biomasa. Ar ko šādā situācijā jārēķinās mājsaimniecībām, un kā tam finansiāli sagatavoties?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!