Delfi foto misc. - 77356
Foto: Pixabay

Salīdzinājumā ar 2020. gadu Latvijas iedzīvotāju vidū būtiski pieaugusi spriedze un bažas par savas mājsaimniecības finanšu situāciju – pusotra gada laikā tā palielinājusies par 14%. Šobrīd vairums iedzīvotāju jeb 66% ar bažām par savas ģimenes finanšu stabilitāti saskaras katru mēnesi, tostarp 27% – katru dienu, liecina "Swedbank" Finanšu institūta veiktā aptauja1. Prognozes par situācijas izmaiņām nākotnē ir drīzāk pesimistiskas, biežāk prognozējot mājsaimniecības finansiālās situācijas pasliktināšanos.

Domājot par ekonomikas sabremzēšanos un cenu pieaugumu, iedzīvotājus patlaban visvairāk satrauc būtisks ienākumu samazinājums (61%), tostarp 50% tas rada bažas par spēju finansiāli parūpēties par ģimeni, bet 47% iedzīvotāju izjūt uztraukumu par iespējām segt pamatvajadzību izmaksas un ikmēneša maksājumus. Teju puse aptaujāto (49%) ir satraukti par iespējamu darba zaudējumu – lielākoties tie ir strādājošie iedzīvotāji pirmspensijas vecumā, reģionu lielo pilsētu iedzīvotāji un iedzīvotāji zemākajā ienākumu grupā.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem, vērtējot savu finanšu situāciju nākotnē, liela daļa sabiedrības ir pesimistiski noskaņota. Proti, tikai 20% iedzīvotāju pauž pārliecību, ka finanšu situācija tuvāko 12 mēnešu laikā noteikti vai visdrīzāk uzlabosies, kamēr divkārt lielāka sabiedrības daļa (41%) uzskata, ka viņu ģimenes finansiālā situācija tuvākā gada laikā pasliktināsies. 28% aptaujāto norāda, ka, visticamāk, lielas pārmaiņas nav sagaidāmas. Visoptimistiskākie ir iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 29 gadiem – 40% uzskata, ka viņu finansiālā situācija uzlabosies. Vecumam pieaugot, optimisms samazinās, un uz finansiālās situācijas uzlabojumu cer vairs tikai 9% aptaujāto senioru. Tāpat piesardzīgāk savu finanšu situāciju nākotnē vērtē arī iedzīvotāji ar zemākiem ienākumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!