Kā ierasts, arī 2021. gadā lielāko nodokļu maksātāju saraksta priekšgalā atrodas degvielas tirgotāji.
Pēc "Lursoft" apkopotās informācijas, tirdzniecība, kas uzņēmumu skaita ziņā ir lielākā nozare Latvijā, pērn bijis arī lielākais nodokļu maksātājs.
Mazumtirdzniecībā un vairumtirdzniecībā strādājošie uzņēmumi 2021.gadā VID administrētajos nodokļos kopā samaksājuši vairāk nekā 3 miljardus eiro, kas ir par 9,34% vairāk nekā gadu iepriekš.
Pēc nodokļu iemaksu apmēra uz vienu uzņēmumu ne mazumtirdzniecība, ne arī vairumtirdzniecība neierindojas TOP 10 lielāko nodokļu maksātāju skaitā.
Neskatoties uz ievērojamo nozares kopējo nodokļu iemaksu apjoma kritumu, lielākie nodokļu maksājumi uz vienu uzņēmumu arī 2021.gadā reģistrēti azartspēļu sektorā.
Lursoft aprēķinājis, ka pērn vidējās nodokļu iemaksas valsts kopbudžetā uz vienu azartspēļu nozarē strādājošu uzņēmumu, salīdzinot ar gadu iepriekš, samazinājušās par 30%. Pagājušajā gadā nozares vidējās iemaksas uz vienu uzņēmumu samazinājās līdz 1,74 miljoniem eiro.
Nozarē strādājošo uzņēmumu skaits pēdējos gados bijis nemainīgs, un nozare aizvadītajā gadā VID administrētajos nodokļos samaksājusi 41,8 miljonus eiro. Jāpiebilst, ka Covid-19 pandēmijas ierobežojumu rezultātā pērn turpinājis sarukt nozarē nodarbināto skaits. Ja 2019. gadā azartspēļu uzņēmumos bija nodarbināts 3801 darbinieks, 2020. gadā – 3318, tad pērn to skaits samazinājies jau līdz 2810.
Samaksāto nodokļu apjoma kritums 2021.gadā reģistrēts ne tikai azartspēļu nozarē, liecina Lursoft apkopotie dati, kurus publiskojis VID. Tie rāda, ka, piemēram, mežsaimniecības un mežizstrādes nodokļu iemaksu apjoms valsts kopbudžetā pērn sarucis par 44,59%. Ja 2020.gadā katrs nozarē strādājošais uzņēmums VID administrētajos nodokļos gada laikā samaksāja aptuveni 41,77 tūkstošus eiro, tad pērn šī summa saruka līdz 21,78 tūkstošiem eiro. Kopējais pienesums valsts kopbudžetā nodokļu izteiksmē no mežsaimniecības un mežizstrādes nozarē strādājošajiem uzņēmumiem pērn bija 62,12 miljoni eiro.
Covid-19 pandēmija aizvadītajā gadā turpināja negatīvi ietekmēt vairākas nozares, tostarp arī izmitināšanas sfēru. Līdz ar to šajā nozarē strādājošo uzņēmumu samaksāto nodokļu apjoms pērn turpināja samazināties. Lursoft pētījuma dati atklāj, ka izmitināšanas nozarē strādājošie uzņēmumi 2020.gadā samaksāja par 51,82% mazāk nekā gadu iepriekš, un arī pērn samaksāto nodokļu apjoms turpinājis sarukt.
Pagājušajā gadā nozare VID administrētajos nodokļos samaksājusi 19,7 miljonus eiro, kas ir par vēl 16,1% mazāk nekā gadu iepriekš. Tikmēr ēdināšanas nozarē, kurā 2020.gadā samaksāto nodokļu apjoms samazinājās par 35,34%, pērn kritums vairs nav bijis tik būtisks. "Lursoft" aprēķinājis, ka ēdināšanas nozarē strādājošie uzņēmumi 2021. gadā valsts kopbudžetā nodokļos samaksājuši 95,58 miljonus eiro, kas ir par 0,55% mazāk nekā gadu iepriekš.
Gadu iepriekš lielākais samaksāto nodokļu apjoma kritums bija reģistrēts gaisa transporta sektorā. Tur nodokļu iemaksu apjoms valsts kopbudžetā 2020.gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, samazinājās pat par 55,66%. Pērn šajā nozarē nodokļu kritums vairs nav bijis. Gaisa transporta nozare 2021.gadā VID administrētajos nodokļos samaksājusi 10,71 miljonu eiro, par 2% vairāk nekā gadā, kad bija vērojams lielais nozares kritums.
Kamēr vairākas nozares Covid-19 pandēmijas ietekmē bija spiestas uz laiku apturēt savu saimniecisko darbību vai arī ierobežot tās apjomu, pērn bijušas sfēras, kurās pandēmija izaugsmi tikai sekmējusi. Tāda ir pasta un kurjeru nozare. To apliecina arī paši nozares pārstāvji savos iesniegtajos gada pārskatos. Tā, piemēram, SIA "DPD Latvija" savā vadības ziņojumā par 2021.gadu norādījusi, ka pērn sūtījumu skaits pieauga par vairāk nekā 70%.
"Šāds sūtījumu skaita pieaugums skaidrojams gan ar pircēju paradumu maiņu, lielākoties Covid-19 radīto seku dēļ, gan ar ierobežoto tirdzniecības centru darbību, kā dēļ pircēji savus ierastos pirkumus veica e-vidē," tā jaunākajā vadības ziņojumā stāsta SIA "DPD Latvija".
Nozares samaksāto nodokļu apjoms 2021. gadā palielinājās par 61,52%, sasniedzot 69,32 miljonus eiro.
Lursoft apkopotie dati gan atklāj, ka, sajūtot nozares potenciālu, arī audzis nozarē strādājošo uzņēmumu skaits, līdz ar to kopējās nodokļu iemaksas uz vienu uzņēmumu pērn nav augušas tik strauji. Lursoft dati atklāj, ka 2020.gadā katrs pasta un kurjeru pakalpojumu nozarē strādājošs uzņēmums nodokļu maksājumos samaksāja vidēji 230,74 tūkstošus eiro, bet pagājušajā gadā tie bija 279,53 tūkstoši eiro.
Nozares līderi VAS "Latvijas Pasts" pagājušajā gadā VID administrētajos nodokļos samaksāja 21,43 miljonus eiro (+24,21%, salīdzinot ar 2020. gadu), bet SIA "Omniva" – 5,25 miljonus eiro (+87%).
Starp nozarēm, kurās pagājušajā gadā reģistrēts lielākais samaksāto nodokļu apjoma pieaugums, ierindojas arī veselības aizsardzība, kas līdz ar Covid-19 pandēmijas aktivizēšanos vairākkārt saņēmusi papildu finansējumu no valsts.
Straujākais samaksāto nodokļu apjoma pieaugums pagājušajā gadā reģistrēts starp uzņēmumiem, kas nodarbojas ar datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanu. Nozare 2021.gadā VID administrētajos nodokļos samaksāja 49,86 milj. EUR, kas ir trīs reizes vairāk nekā gadu iepriekš. Jānorāda, ka vairāk nekā pusi no nozares kopējām nodokļu iemaksām 2021.gadā veidojis šīs jomas flagmanis – SIA "Mikrotīkls".
VID publiskotie dati rāda, ka pērn nodokļu iemaksās valsts kopbudžetā SIA "Mikrotīkls" samaksāja 27,77 milj. EUR, tostarp 3,10 milj. EUR valsts sociālās apdrošināšanas iemaksās un 1,27 milj. EUR iedzīvotāju ienākuma nodoklī. Nozarē 2021. gadā bija nodarbināti 2399 darbinieki, no tiem 339 bija nodarbināti SIA "Mikrotīkls".
Otrs lielākais samaksāto nodokļu apjoma pieaugums pērn reģistrēts starp uzņēmumiem, kas nodarbojas ar zinātniskās pētniecības darbu. Aizvadītajā gadā šajā nozarē strādāja 383 uzņēmumi, un tie VID administrētajos nodokļos kopumā samaksāja 10,5 milj. EUR, kas ir par 79,48% vairāk nekā 2020. gadā.