Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji (kredītiestādes, elektroniskās naudas iestādes, maksājumu iestādes, krājaizdevu sabiedrības, Latvijas Banka un Valsts kase) 2022. gada pirmajā pusgadā veica 350 milj. klientu bezskaidrās naudas maksājumu 118,8 miljardu eiro kopapjomā. Vidēji dienā veikti 1,9 miljoni maksājumu 656,6 miljonu eiro apjomā, informē Latvijas Bankā.
Salīdzinājumā ar 2021. gada 1. pusgadu kopējais klientu bezskaidrās naudas maksājumu skaits pieauga par 27%, savukārt maksājumu kopapjoms pieauga par 19,5%.
"2022. gada 1. pusgadā klientu kopējais bezskaidrās naudas maksājumu skaits un apjoms turpināja palielināties. Maksājumu skaita un apjoma pieaugumu šoreiz veicināja gan iedzīvotāju patēriņa pieaugums, gan tas, ka, mainoties maksājumu statistikas noteikumiem, daļa statistikas respondentu pilnveidoja maksājumu uzskaites metodoloģiju, gan arī valstī pieaugošā inflācija," tendences maksājumu jomā komentē Latvijas Bankas Maksājumu sistēmu politikas daļas vadītājs Emīls Dārziņš.
Visbiežāk veiktie klientu bezskaidrās naudas maksājumi bija karšu maksājumi (59,7% no kopējā bezskaidrās naudas maksājumu skaita) un kredīta pārvedumi (38,8% no kopējā bezskaidrās naudas maksājumu skaita).
Lai nodrošinātu karšu maksājumu veikšanu, 2022. gada pirmā pusgada beigās Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji bija izdevuši 2 miljonus maksājumu karšu (vidēji 1,1 karti uz vienu iedzīvotāju); no tām lielākā daļa bija kartes ar debeta funkciju.
Iedzīvotājiem bija pieejami 44,3 tūkstoši karšu pieņemšanas vietu (POS) un gandrīz 900 bankomātu. 2021. gada pirmā pusgada beigās Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji bija atvēruši 3,1 miljonu klientu norēķinu kontu (vidēji 1,6 norēķinu konti uz vienu iedzīvotāju).
2022. gada pirmajā pusgadā veikts 19,1 miljons zibmaksājumu 6,5 miljardu eiro apjomā.