Aija Rutka [11:37]  elektrodrošība, rozete, elektrība, bērns, mazulis
Foto: Shutterstock
Līdz 2023. gada 30. aprīlim pagarināts periods, kurā aizsargātajiem lietotājiem tiks sniegts palielināts atbalsta apmērs, kā arī tiks paplašināts aizsargātā lietotāja atbalsta saņēmēju loks, "Delfi Bizness" informēja Ekonomikas ministrijā.

To paredz valdībā apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma noteikumi",

Sākotnēji palielinātā atbalsta periods bija paredzēts līdz šā gada 31. decembrim.

"Šā brīža ģeopolitiskās situācijas dēļ radītās augstās energoresursu pakalpojumu cenas daudziem mūsu iedzīvotājiem, tostarp daudzbērnu ģimenēm un maznodrošinātām mājsaimniecībām, rada sociāla rakstura problēmas. Samaksājot par komunālajiem pakalpojumiem, var nepietikt naudas pārtikai, ziemas apģērbam un citām pirmās nepieciešamības precēm. Tāpēc aizsargātajiem lietotājiem līdz pat šīs apkures sezonas beigām turpināsim sniegt dubulto un pat trīskāršo valsts atbalstu ikmēneša elektrības rēķinu nomaksai," stāsta ekonomikas ministre Ilze Indriksone.

Ņemot vērā, ka līdz šim atbalstu aizsargātajiem lietotājiem brīvprātīgi sniedza tikai atsevišķi elektroenerģijas tirgotāji, līdz ar šo grozījumu noteikumos spēkā stāšanos tas par pienākumu tiks uzlikts arī citiem tirgotājiem, kuriem ir nozīmīgs skaits klientu.

Ministrijā atgādina, ka Elektroenerģijas tirgus likumā noteikts, ka aizsargātajiem lietotājiem tiek nodrošinātas tiesības saņemt aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu, kas būtībā ir no valsts budžeta finansēts elektroenerģijas rēķina maksājuma samazinājums. Atbalstu aizsargātajiem lietotājiem sniedz Būvniecības valsts kontroles birojs.

Avots: Ekonomikas ministrija
No 2021. gada 1. novembra līdz 2023. gada 30. aprīlim noteikts šāds atbalsts norēķiniem par elektroenerģiju:


• trūcīgai vai maznodrošinātai mājsaimniecībai (personai) – 15 eiro (iepriekš 5 eiro);


• ģimenei (personai), kuras aprūpē ir bērns ar invaliditāti – 15 eiro (iepriekš 5 eiro);


• personai ar I invaliditātes grupu vai tās aizgādnim – 15 eiro (iepriekš 5 eiro);


• daudzbērnu ģimenei – 20 eiro (iepriekš 10 eiro)

Lai paplašinātu atbalsta saņēmēju loku, līdz apstiprinātajiem grozījumiem regulējumā noteikts, ka aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu ir pienākums sniegt elektroenerģijas tirgotājam, kurš sniedz elektroenerģijas tirdzniecības pakalpojumu vairāk nekā 10 000 mājsaimniecībām. Tas nozīmē, ka līdz ar noteikumu spēkā stāšanos atbalstu aizsargātajiem lietotājiem būs jāsniedz ne tikai AS "Latvenergo" un SIA "Tet", kas to jau brīvprātīgi dara, bet arī, piemēram, SIA "Enefit", kas to nav līdz šim darījis, tādējādi nodrošinot, ka pakalpojumu sniedz lielākie mājsaimniecību elektroenerģijas tirgotāji.

Vienlaikus noteikts, ka aizsargātais lietotājs, kura elektroenerģijas tirgotājs nenodrošina aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu, drīkstēs vienpusēji izbeigt elektroenerģijas tirdzniecības līgumu bez līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas, proti lietotājam nedrīkstēs piemērot līguma laušanas maksu, ja tirgotājs pakalpojumu nesniedz.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!