Finansējuma piešķiršana jaunuzņēmumiem, kas atrodas agrīnā stadijā, ir grūts uzdevums. Tas jo īpaši attiecas uz Centrāleiropu, Austrumeiropu un Dienvideiropu. Pateicoties nozīmīgām pārmaiņām, ko pēdējos gados veicinājusi Eiropas Savienība un valsts iestādes, šobrīd ir daudz programmu, kas risina šos jautājumus, un jaunuzņēmumiem ir kļuvis vieglāk atrast finansējumu. Tomēr jaunuzņēmumu dibinātāji tā vietā, lai pievērstos pareizā investora atrašanai, kas atbilstu ilgtermiņa stratēģijai, diemžēl mēdz meklēt investīcijas visur citur.
Ir vairākas kļūdas, kuras jaunuzņēmumi varētu pieļaut, meklējot investorus, taču ir arī risinājumi. Sniegtā informācija ir balstīta uz Tamāsa Bēkasi (Tamás Békási), "EIT Health" uzņēmējdarbības izveides vadītāja Reģionālo inovāciju shēmas (RIS) reģionā, kurā ir 13 inovāciju ziņā progresīvākās valstis, pieredzi.
Kultūras sagatavotība: jaunuzņēmumiem bieži vien trūkst kultūras zināšanu, lai sadarbotos ar institucionālajiem investoriem. Daudzi dibinātāji nāk no draugu un ģimenes vides, kur valda elastīga hierarhija. Tomēr, kad šīs nepieredzējušās un bieži vien jaunizveidotās komandas mijiedarbojas ar pieredzējušiem biznesa profesionāļiem, ir nepieciešams cits domāšanas veids.
Bēkasi uzskata: "Jaunuzņēmumiem ir jāmācās sadarboties un jāizprot investoru vēlmes. Ir svarīgi saprast, ka investori nav ne nežēlīgi vilki, ne altruistiski eņģeļi, bet gan uz uzņēmējdarbību vērsti cilvēki."
Eksperts piebilst: "Šī problēma ir īpaši izplatīta veselības aprūpes jaunuzņēmumos, kur studenti un ārsti bieži uzņemas iniciatīvu ieviest inovācijas un veidot komandas, bet viņiem nav nepieciešamās uzņēmējdarbības izpratnes, lai orientētos ieguldījumu pasaulē."
Pareizā investora izvēle: Tamāss Bēkasi uzskata, ka pirmā investora izvēle ir kā laulības noslēgšana. Labākajā gadījumā partnerattiecības ilgst visu mūžu. Tomēr, ja attiecības nav saderīgas, tas var beigties ar sāpīgu un, iespējams, postošu šķiršanos. Jaunuzņēmumi jau tā ir trausli, un šķiršanās var radīt vēl lielāku spriedzi, kas var novest pie uzņēmuma sabrukuma. Tāpēc ir svarīgi rūpīgi izvēlēties investorus, kuri atbilst jaunuzņēmuma mērķiem, vērtībām un ilgtermiņa redzējumam.
Kļūdainu priekšstatu kliedēšana: daudzi jaunuzņēmumi maldīgi uzskata, ka viņiem ir visas kārtis un ka visiem ir jācīnās viņu labā, jo viņi ir īpašas "sniegpārsliņas". No otras puses, arī investori reizēm iekrīt lamatās, uzskatot, ka viņu nauda nodrošina absolūtu kontroli. "Patiesībā tās ir sadarbības attiecības, kurās abas puses sacenšas, lai gūtu labumu viena otrai. Jaunuzņēmumiem ir privilēģija izvēlēties savus partnerus, taču tiem ir jāatzīst arī investoru sniegtā vērtība," uzsver Bēkasi.
Stratēģiskie ieguldījumi: ieguldīšana bez skaidras stratēģijas var izmaksāt dārgi. Daži jaunuzņēmumi uzskata, ka investori ir viegls veids, kā nopelnīt naudu. Pēc veiksmīga prezentācijas pasākuma investoriem var nākties saņemt vilinošu piedāvājumu, taču tas var izrādīties vienreizējs darījums, kas neatbilst uzņēmuma ilgtermiņa plāniem. Kā norāda EIT Health uzņēmējdarbības izveides vadītājs, ir ļoti svarīgi rūpīgi izvērtēt investīciju priekšlikumus un nodrošināt to atbilstību stratēģiskajiem mērķiem.
Uzņēmuma nenovērtēšana vai pārvērtēšana: jaunuzņēmumiem bieži nākas pieņemt grūtus lēmumus, novērtējot savu uzņēmumu. Viņi var pārdot ievērojamu akciju daļu par nelielu ieguldījumu, jo viņiem ļoti nepieciešama nauda. Tomēr viņi var neņemt vērā sekas attiecībā uz nākamajām finansējuma kārtām, kurās viņiem nāktos atteikties no vēl lielāka pašu kapitāla. Un pretēji, pirmajā kārtā nosakot pārāk augstu vērtējumu, var būt grūti piesaistīt papildu investorus, kuri spēj vai vēlas ieguldīt lielus līdzekļus. Ļoti svarīgi ir atrast pareizo līdzsvaru.
Ieguldītāja reputācija: tā var ietekmēt jaunuzņēmuma turpmākos centienus piesaistīt līdzekļus. "Ja ieguldītājam ir slikta reputācija vai ir zināms, ka ar viņu ir grūti sadarboties, tas var atturēt nākamos ieguldītājus no dalības turpmākajās finansēšanas kārtās, jo tiem savstarpēji jānoslēdz sindikācijas līgums. Lai gan pirmās kārtas ieguldītājs bieži vien ir izšķirošs izdzīvošanai, ir svarīgi apsvērt arī plašākas sekas, ko rada tā reputācija," uzsver Bēkasi.