Starptautiskais medijs "Bloomberg" to skaidro ar investoru reakciju uz Ķīnas negaidīto lēmumu samazināt aizdevumu procentu likmi un citiem datiem, kas signalizē, ka pasaules otrā lielākā ekonomika pēc pandēmijas neatgūstas tik strauji, kā finanšu tirgi cerēja.
"Bloomberg" ziņo, ka cenas dzelzsrūdai, kas ir tērauda ražošanas galvenā sastāvdaļa, ir samazinājušās par aptuveni 13% kopš augstākā punkta sasniegšanas jūlijā. Kritums tiek skaidrots ar to, ka izgaist cerības, ka Ķīna spēs veicināt ekonomikas izaugsmi. Medijs rakstā, ka krītas vērtība arī citiem rūpniecībā svarīgiem metāliem, piemēram, varam un alumīnijam.
Investorus bažīgus dara Ķīnas centrālās bankas lēmums samazināt gada aizdevumu procentu likmi par 15 procentpunktiem. Tas ir lielākais samazinājums kopš 2020. gada. Šobrīd gada aizdevuma likme ir 2,5%. Ķīna nolēmusi likmi samazināt, lai stiprinātu ekonomiku, kas saskaras ar jauniem riskiem nekustamā īpašuma sektora lejupslīdes dēļ.
Mediji vēsta, ka lēmums par aizdevumu procentu likmes samazināšanu tika pieņemts īsi pirms jūlija ekonomiskās aktivitātes datu publicēšanas, kas rādīja, ka rūpnieciskā ražošana, mazumtirdzniecība un kapitāla investīcijas ir pieaugušas lēnāk nekā gaidīts, savukārt bezdarba līmenis pilsētās pieaudzis straujāk.
- Par Ķīnas ekonomikas nedienām, lasiet šeit: Slikti rezultāti, rūkošs patēriņš un cenzūra. Ķīnas ekonomikas nedienas
Nekustamā īpašuma sektors veido apmēram 40% no valsts tērauda pieprasījuma, bet nu jau vairākus gadus tas balansē uz krīzes robežas. Pirmdien, 14. augustā, "Country Garden" akcijas cena saruka par vairāk nekā 18%, visticamāk, kā atbilde tā vadītāja Jana Huijaņa paziņojumam, ka uzņēmums "saskaras ar lielākajām grūtībām kopš mūsu izveidošanas".
- Par būvnieku problēmām Ķīnā, kas sākās jau pērn, vairāk var lasīt šeit: Ķīnas nekustamā īpašuma krīzes dunoņa Baltijā būs klusa
Ķīna arī paziņojusi, ka pārtrauks publiskot jauniešu bezdarba rādītājus, raksta britu raidsabiedrība BBC. Vairāki eksperti šo rādītāju uzskatīja par galveno norādi uz valsts ekonomiskās attīstības palēnināšanos.
Jūnijā Ķīnas bezdarba līmenis 16 līdz 24 gadus veciem jauniešiem pilsētās sasniedza rekordaugstu līmeni – vairāk nekā 20%. Otrdien publicētie oficiālie dati liecina, ka kopējais bezdarba līmenis Ķīnā jūlijā bija pieaudzis līdz 5,3%.
- Vairāk par to vari lasīt šajā rakstā: Ķīnas ekonomiskajai situācijai pasliktinoties, Pekina pārstās izziņot jauniešu bezdarba datus.