Pēdējo pusotru gadu kriptovalūtām nav īpaši labi veicies, bet vēl vairāk ir cietusi uz kriptovalūtu blokķēdes tehnoloģiju balstītā digitālās mākslas (NFT) joma, kur, kā liecina jauns pētījums, absolūtais vairums blokķēdē iekalto mākslas darbu nu ir kļuvuši pilnīgi bezvērtīgi.
Izdevums "Forbes" atsaucoties uz pētījumu, ko veikusi kriptoanalītikas un digitālā tirgus izpētes vietne "dappGambl", raksta, ka šobrīd digitālie mākslas darbi, kas pieder apmēram 23 miljoniem cilvēku, ir bezvērtīgi.
Pirms pāris gadiem NFT, kas darbojas uz kriptovalūtu popularizētās blokķēdes tehnoloģijas, kļuva par digitālo finanšu pasaulē karstu un populāru tematu. Digitālie mākslinieki, kuru mākslas darbus iepriekš iegādājās par krietni mazākām summām, nu varēja padarīt savus darbus unikālus, iekaļot tos blokķēdē.
- Vēl pērn rudenī daudziem bija cerības, ka NFT joma atkopsies. Vairāk par to šeit: Slavenības un zīmoli turpina izdot NFT un cer uz atkusni kriptovalūtu pasaulē.
Tirgus karstākajā punktā par digitālajiem attēliem vai video tika maksāti pat miljoni. Eksperti to skaidroja ar cilvēku bažām palaist garām nākamo "Bitcoin".
Tomēr ekonomikai buksējot, inflācijai kāpjot, finanšu tirgos atgriezās lielāka interese par reālām precēm, produktiem un uzņēmumiem, kas rada īstu pievienoto vērtību. Jau 2022. gada septembrī populārākajā NFT tirdzniecības platformā "OpenSea" tirdzniecības apjomi bija kritušies fantastiskā tempā. No maija līdz augustam pārdošanas apjomi saruka par 99%. Maijā tur tika apgrozīti līdzekļi 2,7 miljardu ASV dolāru apmērā, bet augusta izskaņā – vien 9,3 miljoni dolāru.
Šobrīd, kā liecina jau minētais pētījums, izrādās, ka realitāte ir vēl skarbāka – 95% NFT ir pilnīgi bezvērtīgi. No 73 257 NFT kolekcijām, kas ir vairāku attēlu ar līdzīgu motīvu apkopojums, un kuras identificēja "dappGambl", 69 795 kolekcijām tirgus vērtība bija nulle.
Pētījumā teikts, ka nedēļas NFT vidējā vērtība 2023. gada jūlijā bija aptuveni 80 miljoni ASV dolāru, kas ir tikai 3% no tās maksimālās vērtības, ko šis tirgus sasniedza 2021. gada augustā.
"Šī statistika faktiski nozīmē, ka 95% cilvēku, kuriem ir NFT kolekcijas, pašlaik glabā bezvērtīgus ieguldījumus," teikts pētījumā.
"Forbes" atgādina, ka pagājušā gada janvārī dziedātājs Džastins Bībers iegādājās NFT “Bored Ape”, kas tolaik bija populārākā un dārgākā kolekcija pasaule, par 1,3 miljoniem dolāru, bet tagad tā vērtība ir aptuveni 37 tūkstoši dolāru. Tas ir kritums par aptuveni 97%.