MISC 2.0 - 15422
Foto: Publicitātes foto
Prokuratūra tiesai nosūtījusi krimināllietu, kurā apsūdzēts kāda uzņēmuma maksātnespējas administrators par piesavināšanos, kas izdarīta lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisīja smagas sekas, informēja prokuratūrā.

Tiesas kalendārā pieejamā informācija liecina, ka lietā apsūdzēts Andris Daugaviņš. Viņš publiski plašāk kļuva zināms atveidojot Harija Kuharjonoka lomu 2018. gadā izdotajā Latvijas kriminālkomēdijā "Kriminālās ekselences fonds".

Prokuratūra norāda, ka apsūdzētais vīrietis bija iecelts par kāda uzņēmuma maksātnespējas procesa administratoru, tas ir, personu, kura saskaņā ar Maksātnespējas likuma nosacījumiem pēc parādnieka maksātnespējas procesa pasludināšanas iegūst parādnieka mantas pārvaldīšanas tiesības un to pārvalda kā krietns un rūpīgs saimnieks.

Apsūdzētais, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, kā arī zinot to, ka administrators ir tiesīgs saņemt atlīdzību par mantas atgūšanu, ja ir veicis kādas piespiedu darbības pret parādnieka debitoriem, un zinot, ka maksātnespējas administrators atlīdzību noteiktā procentu apmērā ir tiesīgs saņemt no atgūtās parādnieka mantas summas, kas paredzēta izmaksai kreditoriem, vispirms sedzot juridiskās personas maksātnespējas procesa izdevumus, izmantoja viņam piešķirtās pilnvaras uzņēmuma maksātnespējas procesā un no uzņēmuma kontā ieskaitītajiem naudas līdzekļiem prettiesiski aprēķināja un izmaksāja sev atlīdzību kopsummā 50 367 eiro apmērā, informē prokuratūra.

Tāpat apsūdzētais, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, uzņēmuma maksātnespējas procesā nepamatoti pieaicināja kā speciālistu kādu citu uzņēmumu, nododot tam paša administratora kompetencē esošu darbību veikšanu un paredzot par to nesamērīgas atlīdzības, teikts apsūdzībā.

Prokuratūra norāda, ka apsūdzētais no uzņēmuma līdzekļiem nepamatoti apmaksāja šī cita uzņēmuma speciālista rēķinus par juridiskajiem pakalpojumiem un biroja darbības nodrošināšanu.

Turklāt apsūdzētais arī brīvi rīkojās ar uzņēmuma naudas līdzekļiem, proti, aizdeva tos privātpersonai un pārskaitīja uz savu personīgo norēķinu kontu, tādējādi ar savām prettiesiskajām darbībām radīja nesamērīgas un kreditoru kopuma interesēm neatbilstošas maksātnespējas procesa izmaksas, secinājusi prokuratūra.

Ar šīm darbībām apsūdzētais apdraudēja uzņēmuma maksātnespējas procesa norisi, nenodrošināja tā saistību izpildi un kreditoru prasījumu segšanu un nodarīja SIA mantisku zaudējumu 366 416 eiro.

Prokuratūra norādījusi, ka maksātnespējas administratori ir valsts amatpersonas, kurām ir uzticēta īpaša atbildība par parādnieka mantu. Maksātnespējas administratora pilnvaru izmantošana savtīgos nolūkos nav pieļaujama.

Lieta izskatīšanai nodota Rīgas pilsētas tiesai Latgales priekšpilsētā.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka 2012.gada 11.septembrī tika atstādināta "Rīgas namu" valde - tās priekšsēdētājs Kārlis Kavacs un valdes loceklis Almers Ludviks -, jo uzņēmumā veikti augsta riska finanšu darījumi ar brīvajiem līdzekļiem kopumā 1,71 miljona eiro apmērā. Darījumi notikuši starp "Rīgas namiem" un SIA "Zeus". 2012.gada nogalē tika pasludināts "Zeus" maksātnespējas process, par kura administratoru tika iecelts Daugaviņš.

2019.gadā pašvaldības SIA "Rīgas nami" apelācijas instancē ir uzvarējusi tiesā par Daugaviņa atbrīvošanu no maksātnespējas administratora pienākumu pildīšanas, īstenojot SIA "Zeus" maksātnespējas procesu.

Vēlāk "Rīgas namu" valde vērsās Maksātnespējas kontroles dienestā ar sūdzību, kurā norādīts, ka tās ieskatā Daugaviņš ir veicis vairākus būtiskus pārkāpumus, kas ir pamats viņa atcelšanai no "Zeus" maksātnespējas procesa administrēšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!