Kāpums un kritums
Par "Bitcoin" ETF pieejamību ASV plaši runāts kriptovalūtu un finanšu aprindās jau kopš pērnās vasaras. Laikam ejot uz priekšu, un finanšu uzraugiem izrādot aizvien vairāk signālu, ka šāds produkts varētu nonākt ASV tirgos, kriptovalūtu cenas sāka augt. Gada laikā, kopš 2023. gada janvāra, "Bitcoin" cena gandrīz dubultojās, faktiski izbeidzot tā saukto kriptovalūtu ziemu, kas iestājās 2022. gadā, kad sabruka daudzi kriptovalūtu uzņēmumi un monētas.
Daudzi pieņēma, ka "Bitcoin" ETF iezīmēs jaunas naudas ieplūšanu kriptovalūtās un arī kāpinās cilvēku interesi, kas attiecīgi radītu strauju digitālo monētu vērtības kāpumu. Tomēr tā nenotika. Tieši pretēji – "Bitcoin" ir ieslīdējis lejupejošā trajektorijā.
Apēd "Teslu"
Pirms dažiem gadiem kādā intervijā Īlons Masks pasmējās par jautājumu, vai ķīniešu tolaik Rietumos gluži nezināmais elektroauto ražotājs BYD nevarētu apsteigt "Teslu". Nu Maskam smiekli vairs nenāk – lēto bateriju ražotājs izaudzis par pūķi, kas aprij "Teslas" tirgus daļu.
Tomēr, kā norāda analītiķi, pastāv vairāki "bet". Proti, ražotāja lieliskie rezultāti lielā mērā ir saistīti ar priekšrocībām mājas tirgū, bet, lai tas patiesi varētu konkurēt ar "Tesla", būs jāiekaro arī Eiropa un ASV. Taču šajās valstīs priekšrocības sāk zust.
Īsās ziņas no tirgiem
Cenas pakāpjas. ASV biržu indekss "Dow Jones Industrial Average" ceturtdienas naktī pieauga par 0,5% līdz 37 468,61 punktam, indekss "Standard & Poor's 500" kāpa par 0,9% līdz 4780,94 punktiem, bet indekss "Nasdaq Composite" palielinājās par 1,4% līdz 15 055,65 punktiem. Londonas biržas indekss FTSE 100 ceturtdien pieauga par 0,2% līdz 7459,09 punktiem, Parīzes biržas indekss CAC 40 kāpa par 1,1% līdz 7401,35 punktiem, bet Frankfurtes biržas indekss DAX palielinājās par 0,8% līdz 16 567,35 punktiem.
Mikročipi topā. Mikroshēmu ražotājas "Taiwan Semiconductor Manufacturing Company" akcijas cena Ņujorkas biržā pieauga par gandrīz 10%, tās peļņai pārspējot prognozes.
Grūstīšanās. Pagājušās nedēļas izskaņā "Microsoft" apsteidza "Apple" cīņā par pasaules vērtīgākās kompānijas titulu. Finanšu tirgus svārstību rezultātā "iPhone" ražotāja akciju vērtība nedaudz kritās, kamēr "Windows" īpašnieku vērtība kāpa. Tomēr nedēļas beigās "Apple" sāka atgūt savas pozīcijas.
Grūstīšanās 2. Telefonu arēnā "Apple" pērn pirmo reizi vēsturē apsteidzis Dienvidkorejas "Samsung Electronics Co." un kļuvis par lielāko viedtelefonu ražotāju pasaulē, liecina tirgus izpētes kompānijas "International Data Corp." (IDC) apkopotā informācija. "Apple" pagājušajā gadā piegādājis 234,6 miljonus viedtelefonu, salīdzinot ar "Samsung" piegādātajiem 226,6 miljoniem viedtālruņu.
Procentlikmju kritums. Eiropas Centrālā banka (ECB) procentlikmes varētu sākt samazināt šovasar, trešdien paziņoja bankas prezidente Kristīne Lagarda, vienlaikus gan uzsverot, ka šāda rīcība būs atkarīga no jaunākajiem ekonomikas datiem. "Es arī teiktu, ka tas ir ļoti ticams," sacīja Lagarda. "Taču man arī jāsaglabā atturība, jo viss atkarīgs no datiem, un joprojām pastāv neskaidrība, kā arī daļa rādītāju vēl nav nostabilizējušies līmenī, kādā mēs to vēlētos."
Kokvilna biržā. "Nasdaq Riga" piektdien sāka higiēnas preču ražotāja "iCotton" obligāciju tirdzniecību biržas alternatīvā tirgus "First North" Obligāciju sarakstā. Biržā iekļaus 20 000 obligācijas ar 1000 eiro nominālvērtību. Obligāciju kupona gada likme būs 6% plus trīs mēnešu Euribor (sākotnēji 9,975%). Obligāciju dzēšanas datums ir 2027. gada 30. jūnijs.
Domā par pensiju. Iedzīvotāju attieksme pret pensiju 2. līmeni pēdējo septiņu gadu laikā kļuvusi pozitīvāka, liecina "Swedbank" iedzīvotāju aptauja. Pensiju 2. līmenī uzkrātos līdzekļus par savu naudu uzskata nu jau 44% iedzīvotāju (2016. gadā tie bija 30%). No tiem 14% regulāri seko līdzi uzkrājumam, kamēr 30% īsti nezina, cik daudz līdz šim izdevies uzkrāt. Taču salīdzinoši liela sabiedrības daļa aizvien ir skeptiska, paužot nostāju, ka neuzskata pensiju 2. līmeni par savu naudu (43%).
Kriptoracēju uzbrukums. Būtiski palielinājies uzbrukumu skaits digitālajām ierīcēm, lai iegūtu to jaudu nelegālai kriptovalūtu "rakšanai", liecina "Tele2" dati. Aizvadītā gada decembrī kopumā tika novērsti vairāk nekā 265 000 šādi uzbrukumi "Tele2" klientu ierīcēm, taču kopumā uzbrukumu skaits iedzīvotāju digitālajām ierīcēm varētu būt ievērojami lielāks, lēš eksperti. Šo kiberkrāpniecības veidu sauc par kriptomainingu (coinmainer attacks jeb cryptojacking), kura rezultātā ierīces darbība kļūst ievērojami lēnāka un elektrības patēriņš palielinās.
Cenu svārstības
Vai 'ChatGPT' var padarīt bagātu? Kā izmantot mākslīgo intelektu ieguldījumu veikšanai
Investēt gudri nozīmē ne tikai izvēlēties "labākās akcijas", bet arī regulāri izvērtēt, vai izvēlētās akcijas un citi instrumenti nes plānoto peļņu un darbojas, kā gaidīts. Gudram investoram jāzina ne tikai, kad paturēt akcijas, bet arī – kad tās pārdot. "Nākotnes kapitāla" vadītājs Konstantīns Kuzikovs stāsta, kā, izmantojot publiski pieejamo informāciju, "ChatGPT" un nedaudz laika, viņš izplānoja savu portfeli 2024. gadam.
"Nākotnes kapitāla" portfeļi
2021. gadā raidījuma "Nākotnes kapitāls" vadītājs Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Viņš iegulda "S&P 500" indeksā iekļautajās akcijās, proti, lielos, miljardiem dolāru vērtos ASV uzņēmumos. Kuzikovs sāka ieguldīt arī Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt viņa kolēģis Raivis Vilūns investē kriptovalūtās, Baltijas biržā tirgotajos uzņēmumos un kopfinansējuma platformās. Investoriem pievienojās arī "robots" - "SEB" automatizētais rīks, kas iegulda naudu biržās tirgotajos elektroniskajos fondos (ETF). Šādi pagājušajā nedēļā veicās visiem trim portfeļiem:
- Konstantīns Kuzikovs: +3,79%
- Raivis Vilūns: +9,45%
- "SEB Roboinvestors": +8,33%