Foto: EPA/LETA

Lietuvas gāzes transportēšanas un apgādes kompānija "Lietuvos dujos" un Polijas gāzes pārvades sistēmu operatorkompānija "Gaz-System" piektdien paziņoja, ka plāno uzbūvēt starp Lietuvu un Poliju 471 miljonu eiro (331 miljonu latu) vērtu gāzesvadu, lai Baltijas valstis savienotu ar pārējās Eiropas Savienības (ES) energotirgiem.

"Mēs secinājām, ka šis būtu visefektīvākais pasākums, lai atrisinātu gāzes piegāžu drošības problēmu visā Baltijas reģionā," žurnālistiem Viļņā paziņoja "Gaz-System" attīstības un investīciju direktors Rafals Vitmans. Pēc viņa teiktā, īstenojot šo projektu, Baltijas valstis vairs nebūs enerģētiskā izolācijā jebšu tā dēvētās energosalas.

Vitmans sacīja, ka 562 kilometrus garā cauruļvada būvniecību plānots sākt 2016.gadā un tā iecerētā jauda ir 2,3 miljardi kubikmetru gāzes gadā.

"Lietuvos dujos" un "Gaz-System" ir lūgušas, lai finansiālu atbalstu projekta īstenošanai piešķir ES. Tiek gaidīts, ka projekta īstenošanā iesaistīsies arī Latvija un Igaunija.

Pašlaik vienīgais dabasgāzes piegādātājs Lietuvai ir Krievijas koncerns "Gazprom", kas gāzi Lietuvai piegādā caur Baltkrieviju.

Lai diversificētu gāzes piegāžu avotus, Lietuva plāno līdz 2014.gadam uzbūvēt Klaipēdā sašķidrinātās gāzes termināli (SGT).

Lietuvas premjers Andris Kubiļus piektdien atzinīgi novērtēja Lietuvas un Polijas gāzesvada projektu, norādot, ka tas papildinās Lietuvas centienus enerģētiskās neatkarības vairošanā.

"Ļoti svarīgi, lai Baltijas valstis integrētu savas gāzes cauruļvadu sistēmas ar pārējās Eiropas sistēmām. Tāpēc es atzinīgi vērtēju soļus pretim šāda projekta īstenošanai, lai gan tas nav alternatīva SGT," viņš sacīja žurnālistiem Viļņā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!