Kiprai joprojām nepieciešams šogad īstenot taupības pasākumus 351 miljona eiro (246,6 miljonu latu) apmērā, pirms valsts spēs saņemt Eiropas Savienības (ES) finanšu palīdzību, kas gaidāma maijā, liecina ar starptautiskajiem aizdevējiem parakstītā vienošanās.
"2013.gadā varasiestādes stingri īstenos 2013.gada budžeta likumu ar papildu pasākumiem vismaz 351 miljona eiro jeb 2,1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) apmērā," teikts vienošanās memorandā, kas nonācis ziņu aģentūras AFP rīcībā.
Šie pasākumi "tiks prezentēti izvērtēšanai programmas partneriem, pirms tie tiks iesniegti Pārstāvju palātā, un tiks īstenoti pirms finanšu palīdzības pirmā maksājuma piešķiršanas", teikts dokumentā.
Lai sasniegtu fiskālos mērķus, Kipras valdībai nāksies īstenot vairākus pasākumus papildus valsts ierēdņu atalgojuma un pabalstu samazinājumiem, kas jau ieviesti arī privātajam sektoram. Kur tas būs juridiski iespējams, šie pasākumi tiks piemēroti ar atpakaļejošu spēku 1.janvārim.
Budžeta ienākumu sadaļā paredzēts īstenot šādus pasākumus:
- Uzņēmumu ienākuma nodokļa likmi paaugstināt no 10% līdz 12,5%.
- Paaugstināt nodokļa likmi procentu ienākumiem līdz 30%.
- Palielināt nekustamo īpašumu nodokļus, lai iegūtu 75 miljonus eiro.
- Par vismaz 17% paaugstināt nodokļus un nodevas, kas tiek maksātas par valsts pakalpojumiem.
- Līdz jūnijam pielāgot ceļa nodokli motorizētajiem transportlīdzekļiem, lai atbalstītu videi draudzīgu principu.
Savukārt budžeta izdevumu sadaļā paredzēts īstenot šādus pasākumus:
- Valdībai nepieciešams ietaupīt 36 miljonus eiro, pārtraucot subsīdiju piešķiršanu pirmā mājokļa iegādei un aizdevumu un aizdevumu garantiju nodrošināšanu saistībā ar mājokļu celtniecību un iegādi.
- Lieldienu pabalstus pensionāriem nepieciešams ierobežot personām, kuru mēneša pensija nepārsniedz 500 eiro.
- Valdība samazinās pensijas par 0,8% pensijām līdz 2000 eiro un par 2% pensijām virs 4001 eiro.
Ar starptautiskajiem aizdevējiem noslēgtā vienošanās paredz, ka Kipras budžeta deficīts šogad nepārsniegs 395 miljonus eiro jeb 2,4% no IKP.
Budžets pakāpeniski tiks virzīts uz pārpalikumu, kas 2017.gadā veidos 3% no IKP un 4% 2018.gadā.