Par8033844
Foto: AFP/Scanpix
Pagājušajā nedēļā Krievijas rublis tika pasludināts par otro vājāko valūtu pasaulē. Pēc aģentūras RBC aplēsēm tā vērtība kopš janvāra kritusies par 39%.

Tādējādi Krievijā tika piedzīvots otrais straujākais pirktspējas kritums, kuru jau šobrīd sāk izjust tie uzņēmēji, kuriem Krievija ir galvenais noieta tirgus, kā arī tie, kuri Latvijā ap gadumiju gaidīja milzīgus krievu tūristu pūļus.

Jau ziņots, ka, stiprinot rubli, kopš janvāra Krievijas Centrālā banka ieguldījusi aptuveni 70 miljardus ASV dolāru. Rubļa vērtības kritumu izraisījušas gan Rietumvalstu sankcijas pret Krieviju, gan naftas un dabasgāzes, kas veido 68% no Krievijas eksporta, cenu kritums, vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg".

Iepazīstinām arī ar citām valstīm, kuru nacionālo valūtu vērtība pēdējā gada laikā ir strauji kritusi:

Ukraina

Foto: Reuters/Scanpix

Ukrainas grivna
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -46%

Ukrainas grivna šogad ir kļuvusi par stabilu līderi valūtu vērtības krituma "reitingā". Līdz ar to arī par Krievijas klēti gadsimtiem uzskatītās valsts iedzīvotāju pirktspēja kritusi vēl straujāk nekā Krievijā.

Galvenais valūtas un arī ekonomikas krituma iemesls ir Krievijas uzkurinātais un atbalstītais karš Ukrainā. Tā sekas ir arī ievērojamā preču apmaiņas samazināšanās starp abām valstīm.

Lai gan Ukrainas eksports uz Krieviju pēdējās desmitgades laikā ir sarucis gandrīz uz pusi un par galveno eksporta partneri jau pirms konflikta bija kļuvusi Eiropas Savienība, vēl gada sākumā eksports uz Krieviju veidojis aptuveni 23% no kopējā apjoma. Turklāt jāņem vērā, ka kara skartie Ukrainas austrumi ir viens no nozīmīgākajiem Ukrainas ekonomiskajiem reģioniem.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Gana

Foto: AP/Scanpix

Ganas cedi
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -26%

Ganas nacionālās valūtas cedi vērtības lejupslīde ir ilgstoša. To tradicionāli nosaka lielais importa pieprasījums un trauslais, lēni augošais eksports.

Turklāt eksports, kuru lielā mērā veido kakao pupiņas (Gana ir pasaules līdere to ražošanā) un zelts, ir atkarīgs no globālā tirgus cenām, kuras šogad nav iepriecinošas.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Argentīna


Foto: AFP/Scanpix

Argentīnas peso
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -24%

Argentīna un tās ekonomikas problēmas ir teju nedalāmi jēdzieni jau vairākas desmitgades. Patlaban peso vērtības lejupslīde ilgst jau vairākus gadus.

Problēmas atjaunot peso stabilitāti rada aizvien izsīkstošās valsts valūtas rezerves. Iespēja aizņemties Argentīnai ir faktiski neiespējama, jo valsts jau vairākkārt pierādījusi, ka nekad saviem aizdevējiem parādu neatdod.

Tikmēr valsti pārpludinājuši tūristi, kuri vēlas izbaudīt iepirkšanos un citus priekus, kurus piedāvā neatvairāmi zemās cenas. Savukārt Urugvajas un Paragvajas valdības, lai glābtu savu pierobežu reģionu un pilsētiņu ekonomiku, aizliegušas saviem iedzīvotājiem doties vienas dienas iepirkšanās "ceļojumos". Vietējos veikalus un pakalpojumu sniedzējus cilvēki gluži vienkārši vairs neapmeklēja, bet šī situācija mainījās, kad "ceļotājiem", kuri Argentīnā atradās mazāk par vienu dienu, tika aizliegts ievest jebkādas preces.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Sīrija


Foto: Reuters/Scanpix

Sīrijas mārciņa
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -19%

Sīrijas mārciņu kopā ar valsts ekonomiku ir krietni paplosījis kopš 2011. gada notiekošais pilsoņu karš.

Par spīti kopumā ne visai labajiem reitingiem, Sīrijas mārciņai kļūstot par piekto straujāk vērtību zaudējošo valūtu šogad, tās vērtība uzskatāma par stabilizējušos, salīdzinot ar svārstībām pēdējos gados.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Madagaskara

Foto: RIA Novosti/Scanpix

Madagaskaras ariari
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -17%

Madagaskaras ekonomika (līdzīgi kā citas agrāko koloniālo zemju ekonomikas) lielā mērā ir balstīta uz izejvielu ražošanu, kas padara to trauslu globālu tirgus svārstību gadījumā.

Tomēr pēdējais valūtas vērtības kritums ir sekas ieilgušajiem politiskajiem satricinājumiem, kuri sākās 2009.gadā līdz ar opozīcijas sacelšanos. To laikā savu darbību valstī iesaldēja daudzas kompānijas, starptautiskās organizācijas un pat valstis.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Kolumbija

Foto: AFP/Scanpix

Kolumbijas peso
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -16%

Atšķirībā no citām šajā sarakstā minētajām valstīm, kā arī atšķirībā no visa pārējā Latīņamerikas reģiona Kolumbija apzināti savu valūtu uztur vāju. Tā ir arī vienīgā valsts Dienvidamerikā, kura joprojām turpina iepirkt dolārus.

Valūtas vājums apvienojumā ar zemiem investīciju nodokļiem palīdz valstij piesaistīt investorus, kā arī izdevīgi pelnīt no tās galvenajām eksportprecēm - kafijas, banāniem un ziediem.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Kazahstāna


Foto: Reuters/Scanpix

Kazahstānas tenge
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -15%

Pagaidām Kazahstānas tenges vērtības kritums citu nacionālo valūtu vidū ir astotais lielākais šogad. Gada laikā ir arī ievērojami sarucis imports, īpaši no NVS valstīm, kas valūtas vērtību varētu uzlabot, tomēr divi citi faktori bijuši tai liktenīgi.

Valsts ekonomika un līdz ar to arī tenge ir ārkārtīgi atkarīgi no naftas cenām, kā arī galvenā ekonomiskā partnera - Krievijas - ekonomiskās veselības. Naftas cenas šobrīd ir zemas, bet Krievijas ekonomika piedzīvo lejupslīdi, negatīvi ietekmējot arī Kazahstānas tengi.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Kirgizstāna


Foto: Reuters/Scanpix

Kirgizstānas soms
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -14%

Kirgizstānas soma vērtības kritums ir pakārtots Krievijas un Kazahstānas ekonomiku ne visai spīdošajam stāvoklim.

Vairāk nekā 50% šīs valsts eksporta ir tieši uz šīm divām valstīm. Turklāt valsts ekonomika balstās uz dažādu izejvielu un augļu ražošanu, kuru tirgi vienmēr ir svārstīgi un atkarīgi no ārējiem faktoriem.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Serbija

Foto: AFP/Scanpix

Serbijas dinārs
Vērtības kritums kopš gada sākuma: -14%

Lai gan ģeogrāfiski tālāka, Serbija ir politiski tuva Krievijai. Tieši šīs saites līdz šim veicinājušas arī abu valstu ekonomisko sadarbību, tostarp salīdzinoši lielas investīcijas no Krievijas puses.

Līdz ar Krievijas ekonomikas buksēšanu un karu Ukrainas austrumos Krievijas investori kļuvuši piesardzīgāki un daudzas investīcijas aizplūdušas arī no Serbijas. Īpašu spriedzi valsts valūta izjuta šā gada jūlija vidū, kad atkāpās Serbijas finanšu ministrs. Ar to bija pietiekami, lai dinārs kļūtu par desmito visvairāk vērtību zaudējušo nacionālo valūtu šogad.

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Pārējās šogad ‘kritušās’ valūtas:


Foto: Reuters/Scanpix

Iepazīstinām arī ar pārējām valūtām, kuras šogad izjutušas vērtības samazinājumu. Lielākā daļa no tām kritušas valstu vājas ekonomikas dēļ, bet daļai lejupslīde bijusi kontrolēta.

  • Čīles peso: -14%
  • Zviedrijas krona: -14%
  • Seišelu rūpija: -14%
  • Norvēģijas krona: -13%
  • Gambijas dalasi: -13%
  • Ungārijas forints: -13%
  • Izraēlas šekelis: -13%
  • Zambijas kvača: -12%
  • Malāvijas kvača: -12%

Valstis, kurās 'smagi kritušas' valūtas:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!