Francijā, Beļģijā un Austrijā saistībā Hāgas tiesas spriedumu "Jukos" akcionāru lietā uzlikts arests Krievijas īpašumiem.
Beļģijai Krievijas Ārlietu ministrija jau piedraudējusi, ka pret beļģu īpašumiem Krievijā tiks sperti atbildes soļi.
Francijā trešdien arestēti Krievijas uzņēmumu konti Krievijas bankas VTB vietējā meitasuzņēmumā, vēsta medijs RBC, atsaucoties uz VTB prezidenta Andreja Kostina teikto.
Sākotnēji tikuši iesaldēti arī Krievijas diplomātisko pārstāvniecību konti, tomēr rīta pusē tie atbloķēti, sacīja VTB prezidents. Tiesa gan, komercuzņēmumu konti joprojām ir arestēti.
"Mēs risinām šo problēmu ar juristiem," norādīja baņķieris.
Francijā saistībā ar spriedumu "Jukos" lietā arestēts Kremļa propagandas informācijas aģentūras "Rossija Segodnja" un ziņu aģentūras TASS īpašums, vēsta žurnāls "Forbes", atsaucoties uz akcionāriem tuvu informācijas avotu.
Šīs ziņas apstiprināja arī uzņēmuma "Group Menatep Limited" vadītājs Tims Osborns.
"Attiecībā uz "Rossija Segodnja" runa ir par ēkas arestu, kurā Parīzē atrodas aģentūra. Gadījumā, ja tas nesīs peļņu valstij, arī šie līdzekļi tiks arestēti," norādīja Osborns.
Arests neskars darbinieku algas, jo tās nav valsts īpašums, viņš norādīja.
""Rossija Segodnja" par to savlaicīgi parūpējās un spēra soļus, kas neļaus ar kontu bloķēšanu apturēt mūsu radio un tiešsaistes radījumus Eiropā un citās valstīs," skaidroja "Rossija Segodnja" galvenā redaktore Margarita Simonjana.
Sankcijas skārušas arī ziņu aģentūru TASS.
"Sakarā ar to, ka TASS īpašumi ārzemēs pieder Krievijas Federācijai, pastāvošie apstākļi arī to ir skāruši. Mēs šajā jautājumā strādājam valsts politikas ietvaros. Detaļas mēs neatklājam," norādīja aģentūrā.
Jau trešdienas vakarā kļuva zināms, ka Beļģijā arestēts viss Krievijas iestāžu īpašums, atskaitot vienīgi diplomātisko pārstāvniecību īpašumus.
Arests veikts, balstoties Hāgas Arbitrāžas tiesas 2014.gada 18.jūlija lēmumā saistībā ar bijušā Krievijas naftas rūpniecības giganta "Jukos" akcionāra - uzņēmuma "Yukos Universal Limited" - prasību.
Lēmumā, kas tika izziņots desmit dienas vēlāk, 28.jūlijā, arbitrāža uzdeva par pienākumu Krievijai izmaksāt "Jukos" akcionāriem 50 miljardus dolāru, tai skaitā "Yukos Universal Limited"- 1,6 miljardus dolāru.
Iestāžu vidū, kuru īpašums ir arestēts, ir Krievijas mediju pārstāvniecības, kā arī Krievijas Pareizticīgās baznīcas Briseles un Beļģijas arhibīskapija.
Tiesu izpildītāji arī informējuši 47 valstī reģistrētās Beļģijas, Krievijas un starptautiskās organizācijas, ka tām 15 dienu laikā ir jāinformē par Krievijas naudu vai īpašumiem, kas ir to rīcībā, vai arī parādiem Krievijas priekšā.
Arests veikts, jo "Jukos" meitasuzņēmumam ir "nopietnas bažas par iespējām saņemt tai pienākošos summu, arī tāpēc, ka Krievija sistemātiski atsakās izpildīt attiecībā uz to piespriestos tiesu lēmumus, kā arī ņemot vērā Krievijas attieksmi šajā lēmumā".
Kā atgādināja tiesu izpildītāji, Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) 2014.gadā lika Krievijai izmaksāt 1,86 miljardus eiro saistībā ar "Jukos" akcionāru prasībām, bet Eiropas Padomes Ministru komiteja noteikusi, ka Maskavai līdz 2015.gada 15.jūnijam ir jāsaskaņo ar to norēķināšanās ar akcionāriem.
Neraugoties uz to, nekādi priekšlikumi no Krievijas puses par šiem maksājumiem nav saņemti.
Turklāt, kā norāda tiesu izpildītāji, Maskava vairākkārt paziņojusi, ka tā ECT lēmumu uzskata par "tīri politisku", bet Krievijas budžetā šogad nav paredzēti tēriņi šī lēmuma izpildīšanai.
Kā vēsta medijs RBC, ceturtdien no rīta Krievijas prezidenta palīgs Andrejs Belousovs Francijas un Beļģijas darbības raksturojis kā nelikumīgas un solījis, ka tās tiks pārsūdzētas.
"Mēs ECT un Hāgas arbitrāžas lēmumus uzskatām par pietiekami strīdīgiem," norādīja amatpersona.
Ceturtdien Beļģijas vēstnieks izsaukts uz Krievijas Ārlietu ministriju, kur viņam izteikts protests sakarā ar to, ka Beļģijā arestēti konti Krievijas vēstniecībai, Krievijas pastāvīgajām pārstāvniecībām Eiropas Savienībā un NATO, kā arī vairākām citām Krievijas organizācijām.
Maskava var izskatīt jautājumu par adekvātiem atbildes soļiem attiecībā uz Beļģijas īpašumiem, kas atrodas Krievijā, arī uz vēstniecības īpašumu, teikts ministrijas paziņojumā.
"Beļģijas vēstniekam tika pateikts, ka Krievijas puse uzskata šādus Beļģijas Karalistes kompetento orgānu soļus par klaji nedraudzīgu rīcību, rupju vispārpieņemto starptautisko tiesību normu pārkāpumu un pieprasa šajā sakarībā no Beļģijas puses spert nekavējošus soļus, lai atjaunotu Beļģijā pārkāptās Krievijas suverēnās tiesības un nodrošinātu normālu Krievijas iestāžu un juridisko personu funkcionēšanu," teikts paziņojumā.
"Pretējā gadījumā Krievijas puse būs spiesta izskatīt jautājumu par to, lai pieņemtu adekvātus atbildes soļus attiecībā uz Beļģijas Karalistes īpašumu, kas atrodas Krievijā, arī uz Beļģijas Maskavas vēstniecības, kā arī tās juridisko personu īpašumu," norādīja ministrijā.
To, ka arī Austrijā arestēts Krievijas īpašums, apstiprināja Austrijas vēstnieks Krievijā Emīls Brikss.
Vēstnieks atteicās detalizēti komentēt šo tēmu, vien norādīja, ka ar Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvjiem par šo tēmu nav runājis.
"Līdz šim brīdim Krievijas Ārlietu ministrija ar mums par šo tēmu nav kontaktējusies," norādīja Brikss.