Panamas ofšoru skandāls: Kamerons publisko ziņas par samaksāto ienākuma nodokli
Foto: AFP/Scanpix

Lielbritānijas premjerministrs un Konservatīvo partijas līderis Deivids Kamerons svētdien publiskoja datus par pēdējos septiņos gados samaksāto ienākuma nodokli, šādi cenšoties mazināt kritiku par to, ka viņš guvis peļņu no sev piederošām daļām tēva izveidotā ārzonas fondā.

Šie dati rāda, ka 2010.gadā Kamerons guvis 9501 mārciņu lielu peļņu, pārdodot savas daļas ārzonas fondā "Blairmore Investment Trust" neilgi pirms tam, kad viņš kļuva par premjerministru. Tikpat lielu peļņu guvusi arī viņa sieva, un šī peļņas sadalīšana starp laulātajiem devusi viņiem iespēju nemaksāt nodokli, jo katra no viņiem gūtā peļņa bijusi nedaudz mazāka par summu, par kuru būtu jāmaksā nodoklis.

Publiskotie dokumenti liecina, ka iepriekšējā finanšu gadā par 200 307 mārciņu ienākumiem Kamerons samaksājis 75 898 mārciņu ienākuma nodokli. Viņa ienākumi 2014./2015. finanšu gadā ietvēra 150 356 mārciņas, ko viņš saņēma kā algu un kompensāciju par izdevumiem, pildot darba pienākumus, 46 899 mārciņu īres maksu par ģimenes mājas izīrēšanu un 3502 mārciņas, ko viņš saņēma kā procentus par noguldījumu bankā.

Pēdējos septiņos gados Kamerons saņēmis 200 tūkstošus mārciņu kā dāvanu no mātes, kā arī mantojis 300 tūkstošus mārciņu no tēva.

Kamerons svētdien arī paziņoja, ka tiek izveidota darba grupa, kas pētīs Lielbritānijas fizisko un juridisko personu saistību ar Panamas juridiskās firmas "Mossack Fonteca" izveidotajām ārzonas kompānijām.

Sestdien vairāki simti protestētāju pie premjera rezidences Dauningstrītā pieprasīja Kamerona atkāpšanos.

Kamerons ceturtdien atzina, ka viņam piederējušas 30 tūkstošu mārciņu vērtas īpašuma daļas tēva izveidotā ārzonas fondā.

Kamerons to atzina, kad pēc tā saukto "Panamas dokumentu" nākšanas klajā opozīcijas Leiboristu partija un mediji vairākas dienas bija izdarījuši spiedienu uz viņu, aicinot atklāti paziņot par savām tagadnes un pagātnes finanšu lietām.

Kamerona tēvs Īens Kamerons bija biržas brokeris, kurš nomira 2010.gadā četrus mēnešus pēc dēla kļūšanas par premjerministru.

Lielbritānijas premjera rezidence Londonas Dauningstrītā šonedēļ nāca klajā ar četriem paziņojumiem pēc tam, kad pagājušajā svētdienā tika publicēti noplūdinātie "Panamas dokumenti", kuri parāda, ka Panamā bāzēta juridiskā firma "Mossack Fonseca" palīdzējusi firmām un turīgām fiziskām personām izveidot ārzonas kompānijas.

Dauningstrīta vispirms paziņoja, ka tā ir privāta lieta, bet vēlāk nāca klajā ar paziņojumu, ka Kameronam nav bijuši ārzonas fondi. Nākamajā Dauningstrītas paziņojumā teikts, ka premjers, viņa sieva un bērni nav guvuši labumu no nekādiem ārzonas fondiem. Dauningtrīta vēlāk piebilda, ka Kamerons negūs labumu no šādiem fondiem nākotnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!