Delfi foto misc. - 50567
Foto: AFP/Scanpix

Šobrīd pasaules lielāko ekonomiku pieciniekā atrodama Ķīna, ASV, Indija, Japāna un Vācija. Lai gan vairums uzskaitīto valstu būs atrodamas vadošo sarakstā arī pēc 14 gadiem, Vācijas un Japānas pozīcijas varētu apdraudēt strauji augošās Indonēzijas un Meksikas ekonomikas, kā arī Brazīlija un Krievija, izdevumā "The National Interest" prognozē ekonomists Samvels Rains.

Ja salīdzina pirktspējas paritāti, kas ļauj aprēķinos ņemt vērā valsts ekonomikā lietotās valūtas vērtību, tad Ķīna jau šobrīd ir apsteigusi Amerikas Savienotās Valstis, lai gan liela šīs Austrumāzijas valsts daļa joprojām grimst nabadzībā. Taču, salīdzinot, piemēram, faktisko iekšzemes kopproduktu, ASV joprojām ir pasaules lielākā ekonomika un, visticamāk, tāda paliks arī turpmāk.

ASV glābj zemes dzīles

Foto: AFP/Scanpix

Ķīnu apdraud vidējo ienākumu lamatas

Foto: Reuters/Scanpix

Indija var piedzīvot lēcienu

Foto: AFP/Scanpix

Japāna stagnācijas purvā

Foto: AP/Scanpix

Vācija atkarīga no ES

Foto: EPA/LETA

Indonēzija apsteigs BRIC

Foto: Reuters/Scanpix

Līdz 2030. gadam Indonēzija apsteigs gan Krieviju, gan Brazīliju un tuvosies arī Vācijas pozīcijām. Indonēzijas izaugsmi sekmējošie faktori ir līdzīgi tiem, kas veicina Indijas attīstību – jauna populācija, kuras vidējais vecums ir ap 28 gadiem, izdevīga ģeogrāfiskā atrašanās vieta starp Ķīnu, Austrāliju un Indiju, kas ļauj Indonēzijai gūt labumu no visām trim vai koncentrēties uz vienu no šīm valstīm.

Meksika – ‘melnais zirdziņš’

Foto: Reuters/Scanpix

Meksikai šobrīd ir 11. lielākā ekonomika pasaulē. To galvenokārt veicina ASV tirgus tuvums un labvēlīgi tirdzniecības apstākļi ar ziemeļu kaimiņu. Lai gan Meksika šobrīd krietni atpaliek no Krievijas un Brazīlijas, tai ir vairākas priekšrocības, piemēram, tā ir Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības nolīguma dalībvalsts, kā arī, iespējams, gūs labumu no Transatlantiskās tirdzniecības un investīciju partnerības (TTIP) līguma. Krievija šobrīd ir izolēta, bet Brazīlija cieš no politiskiem un ekonomiskiem skandāliem. Šie apstākļi kavēs abu minēto valstu izaugsmi.

Līdz ar to 2030. gadā vadošais piecinieks paliks gandrīz nemainīgs. ASV, Ķīna un Indija tajā būs atrodamas joprojām. Visticamāk, ka topā paliks arī Japāna. Taču Vāciju no piecinieka izspiedīs vai nu Indonēzija, vai Meksika.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!