Foto: Shutterstock

2018. un 2019. gadā pasaules IKP pieaugs par aptuveni 4% labās situācijas darba tirgū un augošo investīciju apjomu dēļ. Pēckrīzes posmā ASV ir krietni apsteigusi Eiropu un jau atrodas nākamajā monetārās politikas ciklā, savukārt Baltijas valstīs izaugsme apsteidz prognozes, tomēr saspīlētā situācija darba tirgū tempus palēninās, secināts ''SEB bankas'' jaunākajā pasaules un Baltijas ekonomikas apskatā ''Nordic Outlook''.

Pašlaik politiskā nenoteiktība pasaulē ir pēdējo desmitgažu augstākajā līmenī. Būtiskākos riskus veido ASV un Ķīnas tirdzniecības konflikts un saspīlējums Tuvajos Austrumos pēc ASV lēmuma izstāties no Irānas kodollīguma, teikts apskatā. ASV prezidenta Donalda Trampa rīcība liecina, ka pat relatīvi nelielas piekāpšanās no viņa pretinieku puses var būt pietiekamas, lai viņš uzskatītu, ka guvis uzvaru. Arī Irānas gadījumā eskalāciju ir iespējams novērst, taču bažas par naftas ieguves traucējumiem Irānā veicina naftas cenu kāpumu.

Turpretim Eiropas Savienība (ES) saskaras ar fundamentālām pārmaiņām (piemēram, ''Brexit''), kamēr Krievija un it īpaši Ķīna meklē sev jaunas lomas starptautiskajā sabiedrībā. Taču "Nordic Outlook" eksperti uzsver, ka politisko norišu ietekme uz ekonomiskajiem procesiem visbiežāk ir ierobežota.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!