Delfi foto misc. - 66162
Foto: AFP/Scanpix/LETA
ASV centrālās bankas – Federālās rezervju sistēmas (FRS) - vadītājs Džeroms Pauels paziņojis, ka sociālo mediju kompānijas "Facebook" veidotā kriptovalūta "Libra" rada "daudzas nopietnas bažas", tostarp potenciālus riskus finanšu sistēmas stabilitātei, kas saistāmi ar plašo platformas lietotāju bāzi.

ASV Kongresa Pārstāvju palātas Finanšu pakalpojumu komitejas sēdē Pauels sacīja, ka centrālajā bankā ir izveidota darba grupa, kas izvērtē "Libra". Viņš piebilda, ka pagājušajā nedēļā par "Facebook" plāniem notikusi sanāksme Finanšu stabilitātes uzraudzības padomē, kuras dalībnieki ir augstākā ranga finanšu regulatori no valdības institūcijām.

"Lai gan projekta atbalstītāji norāda uz iespējamiem ieguvumiem sabiedrībai, tostarp labāku finanšu pieejamību klientiem, "Libra" rada daudz nopietnu bažu par privātumu, naudas atmazgāšanu, patērētāju tiesību aizsardzību un finanšu stabilitāti," atzina ASV centrālās bankas vadītājs, uzsverot, ka šīs bažas ir rūpīgi un publiski jāizvērtē pirms notiek tālāka virzība.

Vašingtonā pieaug bažas par "Facebook" plāniem kļūt par nozīmīgu finanšu sistēmas spēlētāju. Nākamnedēļ kompānijai uz jautājumiem par "Libra" būs jāatbild gan Pārstāvju palātas Finanšu pakalpojumu komitejā, gan Senāta Banku komitejā. Komitejās liecinās "Libra" projekta vadītājs Deivids Markuss.

Pauels norādīja, ka FRS šajā jautājumā koordinē rīcību ne tikai ar ASV institūcijām, bet arī citu valstu centrālajām bankām un valdībām. Viņš teica, ka šajā procesā jāsaglabā pacietība un rūpība, jo lēmumus nedrīkst sasteigt. FRS pārstāvji ar "Facebook" par jauno kriptovalūtu runāja divus mēnešus pirms par to tika paziņots oficiāli.

ASV centrālās bankas vadītājs pauda cerību, ka šo jautājumu nopietni izskatīs Finanšu ministrijas vadītā Finanšu stabilitātes uzraudzības padome, kas atbildīga par plaša mēroga finanšu sistēmas risku risināšanu. "Padomei ir pilnvaras atzīt finanšu kompānijas par "sistēmiski nozīmīgām" un pakļaut tās lielākai FRS uzraudzībai," paskaidroja Pauels.

Viņš teica, ka "Libra" rada finanšu stabilitātes draudus, jo pastāv iespēja, ka tā tiks "diezgan plaši lietota", jo "Facebook" lietotāju bāze pārsniedz divus miljardus cilvēku.

Pauels norādīja, ka, ņemot vērā "Facebook" mērogu jebkādas problēmas saistībā ar naudas atmazgāšanu, terorisma finansēšanu vai citiem jautājumiem, būtu sistēmiskas nozīmes.

Arvien vairāk ASV Kongresa deputātu izsaka līdzīgas bažas par "Libra" ieviešanu, bet "Facebook" centieni izskaidrot savus plānus nav mazinājuši satraukumu.

Pārstāvju palātas Finanšu pakalpojumu komitejas priekšsēdētāja Maksīna Votersa no Demokrātu partijas ir pieprasījusi "Facebook" apturēt kriptovalūtas izstrādi, līdz nav mazinātas bažas par tās ietekmi.

Jau vēstīts, ka līdzīgi kā "Bitcoin", "Facebook" veidotās valūtas pamatā būs blokķēdes tehnoloģija, bet plānots to pasargāt no cenu svārstībām.

Sākotnēji jauno kriptovalūtu plānots izmantot, lai veiktu pārskaitījumus starp dažādām valūtām, bet ilgtermiņā plānots padarīt "Libra" par pilnvērtīgu maksāšanas līdzekli, iepriekš sacīja Markuss.

Lai sasniegtu šo mērķi, "Facebook" izveidojis apvienību "Libra Association", kas bāzēta Ženēvā, Šveicē. Aliansē patlaban ietilpst 28 dalībnieki, tostarp lielākie maksājumu tīkli "Visa", "MasterCard" un "Paypal", kas var sekmēt "Libra" integrēšanu maksājumu sistēmās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!