Delfi foto misc. - 58506
Foto: LETA

Eiropas Komisija 17. februārī paziņoja par 101,2 miljonu eiro ieguldījumu vides un klimata pasākumu programmas "Life" jaunākajos projektos. Ar šo finansējumu tiks atbalstīti 10 liela mēroga vides un klimata projekti deviņās dalībvalstīs, tādējādi palīdzot Eiropai pāriet uz ilgtspējīgu ekonomiku un klimatneitralitāti. Šie projekti tiks īstenoti Kiprā, Igaunijā, Francijā, Grieķijā, Īrijā, Latvijā, Slovākijā, Čehijā un Spānijā, informē Eiropas Komisija. Latvijas projekta kopsumma ir 14,6 miljoni eiro, programmas devums – 8,7 miljoni eiro. No Latvijas puses koordinators būs "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs".

Paredzēts, ka "Life" ieguldījumi piesaistīs papildu līdzekļus vairāk nekā 6,5 miljardu eiro apmērā, jo dalībvalstis var izmantot arī citus ES finansējuma avotus, ieskaitot lauksaimniecības, reģionālos un struktūrfondus, pamatprogrammu "Apvārsnis 2020", kā arī valsts fondus un privātā sektora ieguldījumus.

Praktiskā ietekme:

  • Dabas aizsardzība. Integrēti projekti Igaunijā, Īrijā un Kiprā palīdzēs saglabāt Eiropas dabu un uzlabot ES aizsargājamo teritoriju tīkla "Natura 2000" pārvaldību. Ieguvēji būs daudzas svarīgas dzīvotnes un sugas: meži, lauksaimniecības zemes, pļavas, piekrastes teritorijas, kūdrāji un apputeksnētāji. Šīs dzīvotnes darbojas arī kā vērtīgi oglekļa dioksīda piesaistītāji.
  • Atkritumu apsaimniekošana. Ar projektu Grieķijā tiks veicināta atkritumu rašanās novēršana un atkritumu atkalizmantošana, līdz ar to samazinot poligonos apglabāto sadzīves atkritumu daudzumu. Lai palīdzētu veidot aprites ekonomiku, tiks izstrādāti jauni atkritumu rādītāji un standarti.
  • Gaisa kvalitāte. "Life" finansējums palīdzēs Slovākijai izpildīt ES direktīvas par gaisa kvalitāti un samazināt iedzīvotāju eksponētību kaitīgajiem gaisa piesārņotājiem. Labumu gūs arī kaimiņvalsts Čehija, kuru skar līdzīgas gaisa kvalitātes problēmas.
  • Ūdens. Integrētie projekti, kas tiks realizēti upju baseina mērogā, aizsargās un uzlabos ūdens kvalitāti Īrijā un Latvijas upēs un ezeros, ļaujot šīm valstīm izpildīt savas saistības, kas noteiktas ES Ūdens pamatdirektīvā. Sīkāka informācija par Latvijas projektu atrodama šeit.
  • Pielāgošanās klimata pārmaiņām. "Life" finansējums atbalstīs arī lielāku noturību pret klimata pārmaiņām. Projekti integrēs pielāgošanos klimata pārmaiņām plānošanā un citās politikas jomās Spānijā, kā arī veidos pielāgošanās spējas Francijā, izmantojot dabā rodamus risinājumus.
  • Ilgtspējīgas finanses. Arī Francijā integrētais projekts palīdzēs novērst būtiskas zināšanu nepilnības šajā jomā un integrēt zaļos finanšu produktus visās finansēšanas pamatjomās.

"Eiropas zaļā kursa mērķis ir uzlabot iedzīvotāju labklājību un pārticību, vienlaikus aizsargājot dabu un klimatu. "Life" projektiem jau daudzus gadus ir bijusi būtiska nozīme, un tiem ir liela praktiskā ietekme. Ar šodienas ieguldījumu 100 miljonu eiro apmērā mēs palīdzēsim Eiropā saglabāt vērtīgas dabiskās dzīvotnes, uzturēt gaisa tīrību un samazināt piesārņojumu daudzos ezeros un upēs," teic Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Franss Timmermanss.

""Life" integrētie projekti dod iespēju dalībvalstu iestādēm viest būtiskas izmaiņas vidē un cilvēku dzīvē. Šie projekti palīdzēs dalībvalstīm saglabāt dabu, uzlabot gaisa un ūdens kvalitāti un padarīt ekonomiku zaļāku. Tas uzlabos mūsu noturību pret klimata pārmaiņām," norāda par vidi, okeāniem un zivsaimniecību atbildīgais Komisijas loceklis Virgīnijs Sinkēvičs.

Liela mēroga projekti atbalstīs Eiropas zaļo kursu un ES mērķi līdz 2050. gadam kļūt par pasaules pirmo klimatneitrālo kontinentu. Tie palīdzēs atjaunot un saglabāt ekosistēmas un sugas, no kurām mēs visi esam atkarīgi, virzīties uz aprites ekonomiku, uzlabot gaisa un ūdens kvalitāti, palielināt ilgtspējīgu finansējumu un noturību pret klimata pārmaiņām Eiropā.

Programma "Life" ir ES instruments vides aizsardzības un klimata aizsardzības pasākumu finansēšanai. Tā darbojas kopš 1992. gada un ir līdzfinansējusi vairāk nekā 5400 projektu visā Eiropas Savienībā un trešās valstīs. Vienmēr vienlaicīgi tiek īstenoti aptuveni 1100 projekti. Budžets 2014.–2020. gadam ir noteikts 3,4 miljardu eiro apmērā pašreizējās cenās. "Life" integrētie projekti tika ieviesti 2014. gadā, lai palīdzētu dalībvalstīm ievērot atbilstību galvenajiem ES vides, dabas un klimata tiesību aktiem. Nākamajā ES ilgtermiņa budžetā 2021.–2027. gadam Komisija ierosina "Life" finansējumu palielināt par gandrīz 60%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!