Piecpadsmit valstis ir izveidojušas pasaulē lielāko tirdzniecības bloku, kas aptver gandrīz trešdaļu pasaules ekonomikas, ziņo BBC. Reģionālo visaptverošo ekonomisko partnerību veido 10 Dienvidaustrumu Āzijas valstis, kā arī Dienvidkoreja, Ķīna, Japāna, Austrālija un Jaunzēlande.
Partnerība tiek uzskatīta par Ķīnas ietekmes paplašināšanu reģionā. Vienlaikus partnerībā nav ietvertas ASV, kas 2017. gadā izstājās no Āzijas un Klusā okeāna valstu tirdzniecības pakta. Prezidents Donalds Tramps neilgi pēc stāšanās amatā atsauca ASV dalību Klusā okeāna reģiona partnerībā.
Sarunas par jauno Reģionālo visaptverošo ekonomisko partnerību sākās 2012. gadā, un svētdien, 16. novembrī, vienošanās beidzot tika parakstīta Dienvidaustrumu Āzijas valstu apvienības sanāksmes laikā. Jaunā partnerība nav tik visaptveroša un nesamazina tarifus tik daudz kā Klusā okeāna reģiona partnerības pēctecis, taču daudzi analītiķi uzskata, ka šajā gadījumā iesaistīto valstu daudzums padara to nozīmīgāku. "Tās sastāvā ietilpst vairāk valstu, un jāizceļ Ķīnas dalību, kas ievērojami palielina partnerības locekļu kopējo iekšzemes kopproduktu," norāda "IHS Markit" Āzijas Klusā okeāna reģiona valstu galvenais ekonomists Radživs Bisvass. Lai gan Ķīnai jau ir vairāki divpusēji tirdzniecības līgumi, šī ir pirmā reize, kad tā ir parakstījusi reģionālu daudzpusēju tirdzniecības partnerību.