Astravjecas AES pirmais reaktors sācis darboties ar pilnu jaudu
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) pirmais reaktors otrdienas, 12. janvārā, vakarā sācis darboties ar pilnu jaudu, trešdien paziņojusi Baltkrievijas Enerģētikas ministrija.

"12. javārī plkst.19.57 [18.57 pēc Latvijas laika] Baltkrievijas AES pirmais energobloks sasniedza nominālo jaudas līmeni. Bloka siltuma jauda ir 3200 megavati un elektriskā jauda - 1170 megavati," teikts ministrijas paziņojumā.

Tajā norādīts, ka pēc nominālās jaudas sasniegšanas tiek turpināti statiskie un dinamiskie izmēģinājumi un pēc to sekmīgas pabeigšanas 15 dienu laikā tiks veikta kompleksa iekārtu un sistēmas testēšana nominālās jaudas apstākļos.

"Sekmīgi pabeidzot iekārtu kompleksos izmēģinājumus, pieņemšanas komisija noteiktajā kārtībā pieņems energobloku rūpnieciskajā ekspluatācijā," paziņojusi ministrija.

Enerģētikas ministra vietnieks Mihails Mihadjuks brīdinājis, ka izmēģinājumu laikā plānots reaktoru apturēt.

"Plānoti dinamiskie izmēģinājumi, kuru laikā noslodze no nominālās tiek samazināta līdz noteiktam līmenim, pat līdz nullei. Šai posmā paredzēta iekārtas plānveida izslēgšana noteiktu tehnoloģisko darbu veikšanai," viņš trešdien sacījis žurnālistiem.

22. decembrī Baltkrievija paziņoja, ka sāk Astravjecas AES pirmā reaktora rūpniecisku izmēģināšanu, kuras laikā energobloks izmēģināts 75% un augstākos jaudas līmeņos.

Reaktora rūpniecisku ekspluatāciju Baltkrievija plāno sākt jau šā gada pirmajā ceturksnī, bet otro reaktoru cer iedarbināt 2022. gada pirmajā pusgadā.

AES būvnieks ir Krievijas uzņēmums "Rosatom", un celtniecības finansēšanai Maskava piešķīrusi 10 miljardu ASV dolāru lielu aizdevumu.

Lietuva uzskata, ka Baltkrievija nav ievērojusi drošības prasības, ceļot spēkstaciju, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, bet Minska šos pārmetumus noraida.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!