Astravjecas AES pirmā reaktora pieņemšana rūpnieciskā ekspluatācijā paredzēta aprīlī vai maijā
Foto: EPA/Scanpix/LETA
Baltkrievijā uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) pirmā reaktora pieņemšana rūpnieciskā ekspluatācijā paredzēta aprīlī vai maijā, pirmdien, 22. februārī, žurnālistiem paziņojis Baltkrievijas Ārkārtējo situāciju ministrijas Kodoldrošības un radiācijas drošības departamenta ("Gosatomnadzor") vadītāja vietnieks Leonīds Deduļs.

Līdz šim Minska ziņojusi, ka spēkstacijas pirmā energobloka rūpnieciska izmantošana sāksies šā gada pirmajā ceturksnī.

"Paredzamie pieņemšanas termiņi ir aprīlis, maijs. Tad, pēc pozitīva pieņemšanas komisijas atzinuma, tiks uzsākta rūpnieciska izmantošana," skaidrojis Deduļs.

Pēc viņa teiktā, pieņemšanas komisijas sastāvu apstiprinās valdības vadītājs, bet līdz tam tiks izvērtēta pirmā energobloka objektu, sistēmu un personāla gatavība spēkstacijas nodošanai ekspluatācijā. Saskaņā ar "Gosatomnadzor" atzinumu tiks izdota AES darbības licence, kas līdz ar citiem dokumentiem tiks iesniegta pieņemšanas komisijai.

Spēkstacijā, kas uzcelta tikai aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, paredzēts darbināt divus Krievijā projektētus VVER tipa kodolreaktorus, katru ar 1200 megavatu jaudu. Sākotnēji pirmo energobloku ekspluatācijā nodot bija plānots jau 2018. gadā, bet otro - 2020. gadā, bet šie termiņi tika pārcelti. Tagad Baltkrievija cer, ka otrais reaktors sāks darboties 2022. gada pirmajā pusgadā.

AES pirmais reaktors tika iedarbināts pagājušā gada 20. augustā, 22. decembrī tika sākta tā rūpnieciska izmēģināšana, 12. janvārī reaktors sāka darboties ar pilnu jaudu. Kā tobrīd norādīja Baltkrievijas Enerģētikas ministrija, pēc nominālās jaudas sasniegšanas tiks turpināti statiskie un dinamiskie izmēģinājumi un pēc to sekmīgas pabeigšanas 15 dienu laikā tiks veikta kompleksa visu iekārtu un sistēmas testēšana nominālās jaudas apstākļos. 16. janvārī reaktors tika atslēgts no Baltkrievijas energosistēmas, iedarbojoties ģeneratora aizsardzības sistēmai, bet 21. janvārī atkal ieslēgts.

Kā tagad pastāstījis "Gosatomnadzor" vadītāja vietnieks, 20. februārī energobloks apturēts saistībā ar izmēģinājumiem un plānveida darbiem, kas turpināsies aptuveni nedēļu.

AES būvnieks ir Krievijas uzņēmums "Rosatom", un celtniecības finansēšanai Maskava piešķīrusi 10 miljardu ASV dolāru lielu aizdevumu.

Lietuva uzskata, ka Baltkrievija, ceļot šo spēkstaciju, nav ievērojusi drošības prasības, bet Minska šos pārmetumus noraida.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!